Jak na světelné rozvody?
Světelné rozvody vycházejí ze zvolené koncepce osvětlení. Z hlediska komfortu užívání je důležité správné rozmístění vypínačů. Vypínače umísťujeme v těsné blízkosti dveří na stranu s klikou, aby umožňovaly snadné ovládání osvětlení při pobytu v jednotlivých místnostech, ale i při průchodu bytem či domem.
Návrh zásuvkových a světelných rozvodů
Při návrhu světelných rozvodů je důležitá představa o budoucím zařízení interiéru nábytkem a rozmístění spotřebičů a svítidel.
Zásuvky je třeba umístit v místě předpokládaných spotřebičů, v místnostech nebo na chodbě je třeba umístit i zásuvku na pohodlné zapojení vysavače.
V místnostech je vhodný větší počet svítidel, protože osvětlení obytných místností jedním svítidlem je často nedostatečné.
Principy vypínání svítidel
Při návrhu vypínačů lze vycházet z několika principů. Vypínat svítidla můžeme klasickým vypínačem (spínačem) umístěným v místnosti. V případě napojení většího světelného výkonu na jeden vypínač hrozí jeho "spékání", a proto je nutné výkonové spínání (tlačítkem v místnosti se spíná výkonový spínač v rozvaděči). Toto řešení je třeba zvolit i u spotřebičů, které mají při zapnutí špičkový odběr - např. toroidní transformátory pro napájení nízkovoltových halogenových žárovek. Na schodišti, chodbách, v místnostech s častým pohybem nebo v místnostech s více vstupy je třeba svítilna nebo svítidla ovládat více vypínači. Obvykle to lze řešit pomocí schodišťových a křížových vypínačů, které jsou propojeny troj-a čtyřžilovými kabely. Toto řešení lze nahradit impulsním spínáním, kdy se vypínače nahradí tlačítky, které dávají impuls do vypínače v rozvaděči. Stiskem jednoho tlačítka se vyšle impuls do vypínače v rozváděči, který rozsvítí svítidlo, a impulsem z kteréhokoliv dalšího tlačítka se svítidlo zhasne. V tomto případě postačí mezi tlačítky a rozvaděčem dvoužilový kabel. Někdy je vhodné nainstalovat centrální vypínač, kterým můžeme při odchodu vypnout libovolná svítidla a elektrické spotřebiče kromě spotřebičů, které musí zůstat zapnuty - např. lednička, kotel, elektronický zabezpečovací systém apod. Svítidla můžeme spínat i dálkovým ovládáním. U přívodu ke svítidlu je umístěn přijímač s vybavovací jednotkou a svítidlo se ovládá dálkovým spínačem velikosti ovladače alarmu k autu pro jedno svítidlo nebo velikosti televizního ovladače, pokud se ovládá více svítilen najednou. Dálkové ovládání může být záchranou, když třeba dodatečně změnime umístění vypínače; nemusí se provádět rozsáhlé stavební práce spojené s rekonstrukcí kabelových rozvodů.
Regulace osvětlení
Ovládání svítidel může být doplněna regulací intenzity osvětlení, tzv. stmívači. Jednoduše regulovat lze klasické, halogenové a nízkovoltové žárovky, stmívat lineární a kompaktní žárovky je již technicky i finančně náročnější. Otázkou je spolehlivost těchto zařízení. Jednoduchou alternativou regulace osvětlení stále zůstává postupné zapínání většího počtu svítidel. Potřebná světelná atmosféra se dosáhne vhodnou kombinací svítidel.