Jak zařídit obývací pokoj?

Z obytných prostor se právě obývací pokoj nejvíce využívá pro setkávání rodiny po pracovním dni, na hraní dětí, sledování televize, setkávání s přáteli, známými, organizování večírků atd. Je to společenská místnost s reprezentativním charakterem. Nejde o reprezentaci ve smyslu ukázat náš majetek, ale o prezentaci našeho názoru na bydlení a našich představ o bydlení.

Umístění

Při tvorbě dispozice domu je umístění obývacího pokoje obvykle prvořadým úkolem architekta. Na tento pokoj je třeba vyčlenit nejvhodnější světovou stranu, kterou dané podmínky nabízejí. Pokud je to možné, preferuje se jižní až západní prosvětlení obývacího pokoje. Při jihozápadní orientaci proniká sluneční záření do obývacího pokoje již dopoledne a vydrží zde až do pozdního večera. Základním předpokladem pronikání slunečních paprsků do pokoje je dostatečné zasklení obvodových zdí. Okenní skla a okenní rámy jsou již dnes tak kvalitní, že obavy z nadměrných nákladů na vytápění jsou zbytečné. Okenní otvory propouštějí do pokoje nejen sluneční záření, umožňují obyvatelům i nerušený výhled do zahrady nebo na okolní prostředí. Ideální je spojení funkce okna s výstupem do zahrady nebo na terasu. Umožňují to celoprosklené stěny propojený interiér s exteriérem, které jsou ozdobou každého obývacího pokoje. V rodinných domech, kdy investor uvažuje o vybudování zimní zahrady, je logické její napojení právě na obývací pokoj. Tato kombinace prodlouží využívání "předprostoru" obývacího pokoje téměř na celý rok. Také krátký sluneční svit prohřeje zimní zahradu natolik, aby bylo příjemné posedět v ní a klidně tak strávit několik příjemných chvil.

 

Velikost

Kromě orientace vzhledem ke světovým stranám je důležitá i velikost pokoje. Obývací pokoj by neměl být příliš svázán prostorem, měla by přirozeně navazovat na ostatní prostory v společenské (denní) zóně domu, s nimiž může plnit stejnou funkci. Pokud nelze z finančních důvodů zvolit velký obývací pokoj a naše představy o bydlení jsou spojeny s většími prostorami, nabízí se možnost spojit místnosti s podobnou funkcí do jednoho obytného prostoru. Funkčně propojitelná s obývacím pokojem je hala (pokud jde o schodišťovou halu, není to tak jednoznačné) nebo jídelna. Součástí obytného prostoru může být i kuchyňský kout. Kuchyně, případně kuchyň s jídelním koutem se doporučuje oddělit od obývacího pokoje velkými dveřmi nebo skládací či posuvnou stěnou, která je běžně otevřená a při výjimečných situacích se může zavřít.

 

Podlahová krytina

Podlahová krytina v obývacím pokoji navazuje na ty prostory v domě, s nimiž je přímo propojena. Na celé ploše lze zvolit jednolitý povrch, což je praktické, zejména pokud se předpokládá volná dispozice a velké otevřené prostory. Hlavní důraz při výběru podlahové krytiny se klade na estetičnost, snadnou údržbu, trvanlivost, odolnost, no nezapomínejme ani na bezpečnost. Nepříjemné jsou z tohoto hlediska různé podložky a koberečky, které způsobují úrazy zejména při dětských hrách. Materiálem číslo jedna pro obývací pokoje jsou přírodní a dřevěné materiály; vhodné jsou parkety nebo dřevěná plovoucí podlaha podporující teplý a zklidňující charakter místnosti i díky příjemně se odrážejícím slunečním paprskům. Vhodným materiálem je i korek, který je univerzální a málokdy se jím něco pokazí. Musíme však zvolit takovou úpravu, která zajistí jeho delší trvanlivost a tu dosáhneme použitím kvalitního laku. V určitých případech lze tolerovat i koberce. Nejvhodnější jsou celoplošně položené koberce, které se nekloužou, neposouvají, ani nejsou jinak nebezpečné.

Milovníkům studených povrchů nebo těm, kteří preferují pohyb po bytě ve vycházkové obuvi, doporučujeme přírodní kámen nebo dlažbu. V obývacím pokoji pak však vládne jistá neosobnost a neútulnost a žádá se podlahové vytápění.

Novým materiálem, který se rychle prosazuje a na trhu si zajistil pevné postavení, je přírodní linoleum. Často se setkáváme s názorem, že přírodní linoleum je jen synonymem PVC, není to však tak. Oba materiály mají pevné a těžko zastupitelné místo na trhu s podlahovými krytinami a své nepopiratelné přednosti.

Barva podlahoviny závisí mimo vkus majitele hlavně na velikosti místnosti, barvy nábytku a množství světla. Platí pravidlo, že čím je místnost menší a tmavší, tím světlejší by měl být povrch. Ve velkých a dostatečně prosvětlených pokojích se můžeme přiklonit i k výraznějším prvkům a tmavším povrchům.

 

Stěny

Obvodové stěny obývacího pokoje lze vyzdobit obrazy, plastikami, fotografiemi, knihami apod., ale mohou být i místem, kde se vystavuje materiál jako takový, např. spárované neomítané zdivo, hrubá struktura omítky nebo vkusné (nejlépe kamenné) obklady. Nejvhodnějším povrchem stěn je bílá nebo jemná pastelová malba, která umožňuje vyniknout všem dekorativním prvkům na stěně. Při umísťování obrazů a dalších uměleckých předmětů nelze zapomínat na přirozené a umělé světlo. Rozptýlené denní světlo vytváří optimální podmínky pro vnímání barev povrchů všech těles a ploch, musí však mít dostatečnou intenzitu. Bez složek rozptýleného světla v prostoru bychom nebyli schopni pozorovat barvy a povrchy na zastíněných stranách předmětů. Tyto plochy by zůstávaly úplně tmavé. Přímé denní světlo je opakem rozptýleného světla. Znamená to, že vysoká intenzita a usměrnění paprsků prosvětluje osvícené plochy a výrazně potlačuje zastíněné plochy, čímž se na těchto plochách mění barvy. Toto vše je třeba si uvědomit při volbě místa vystavených obrazů nebo jiných uměleckých předmětů v obývacím pokoji, kde hrají důležitou roli velké zasklené plochy.

 

Světlo

Obývací pokoj využíváme zejména během té části dne, kdy již není dostatek denního světla. Trávíme tu pozdní letní večery i dlouhé zimní podvečer. Proto je nezbytné mít v pokoji vhodně umístěné světelné zdroje. Důležitým prvkem v osvětlení je jeho variabilnost. Kombinací světel prožijeme v jednom prostoru více neopakovatelných momentů.


Nábytek

Naopak při zařizování obývacího pokoje platí, že méně je více. Pokoj by měl poskytovat množství volného prostoru nepřeplněného nábytkem. Nepostradatelným kusem nábytku je pohodlná sedací souprava, která by měla být zdrojem oddychu a zároveň by měla zapadat do prostoru. Součástí pokoje může být i posezení u krbu, ať už při otevřeném nebo při jednodušší ošetřováním krbové vložky. Pěkným doplňkem obývacího pokoje je i knihovna doplněna lampou a pohodlným sezením.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus