Například při svislých konstrukcích, jako jsou stěny, sloupy a pilíře, se aplikují klasické cihly. Na celý dům lze používat i cihlové bloky, které mají vhodné tepelně technické vlastnosti. Výrobci dodávají kompletní cihlové systémy (obvodové zdivo, nosné stěny, příčky...). Efektivní výstavbu přináší i velký formát a nízká hmotnost pórobetonových tvárnic. Vzpomeňme ještě prvky ztraceného bednění, které tvoří třískocementové desky. Rychle se sestavují do výšky jednoho podlaží a zalévají se betonovou směsí. Železobetonové stěny nejsou až tak časté - jde o monolitický beton vylitý do bednění s výztuží, která je staticky nadimenzovaná. Co se týká výstavby komínů, tak dnes už pracnost jejich vyhotovení nahradily komplexní systémy z dílců ve vícevrstvé úpravě nebo fasádní komíny z nerezavějící oceli. Součástí zdícího systému jsou překlady, překladové prefabrikáty nebo monolitické překlady s výztuží osázené nad okna, dveře a ostatní otvory. Překlad z jiného materiálu než zdivo znamená i jinou vlastnost z hlediska stavebně tepelné fyziky, tedy hlavně v obvodových konstrukcích je dodatečná izolace nutností.
Pálené zdicí materiály - plné pálené cihly a zlehčené zdvojené cihly, které dnes patří k nejpoužívanějším materiálům vyrobeným z přírodní suroviny, se vyznačují pevností, nosností, tvarovou stálostí, dobrou tepelnou akumulací a malým difúzním odporem. Při plných pálených cihlách je nutné počítat s tepelnou izolací. Děrované cihly již při tloušťce 380 mm mají dostatečný tepelný odpor, v případě že se použije tepelně izolační malta s omítkou v příslušné tloušťce. Pokud nechceme zbytečně investovat do tepelné izolace, musíme zvolit větší tloušťku zdiva - zde je vhodné informovat se o tepelně technických parametrech přímo u výrobců.
Pórobetonové tvárnice jsou progresivním materiálem s dobrou kombinací tepelně izolačních a pevnostních vlastností.
Drobné dutinky v pórobetonu vytvářejí přirozenou tepelnou ochranu, čímž zlepšují tepelně izolační vlastnosti. Jsou nehořlavé. Mají dobrý difúzní odpor a velmi snadno se dají opracovat, řezat a rozmělnit. Dalšími zdícími materiály jsou kámen, beton a betonové tvárnice, které sice mají vysokou pevnost, tepelně akumulační schopnost a dlouhou životnost, ale jejich tepelný odpor je velmi nízký. Požadují zateplení, které je pro svou tloušťku finančně náročné. Pohledové zdivo z vápenno-pískových cihel se využívá hlavně jako materiál na estetické oplocení domů a budov, pokud se použije na fasádě, dodává její osobitý dekorativní charakter.Kromě cihel s běžným rozměrem s upraveným povrchem, dutinových výrobků - cihelných bloků, pórobetonových tvárnic s tenkou omítkou, lze použít prvky ztraceného bednění, kde obvodový plášť tvoří třískocementové desky, do nichž je vložena tepelná izolace zalita betonovou směsí. Takový obvodový plášť má výbornou schopnost akumulace tepla a vytváří i výbornou tepelnou izolaci. U dřevostaveb se často využívají panely, které se navrhují zpravidla jako sendvičové, nebo vrstvené konstrukce s aplikací vysoce účinných izolačních materiálů. Dotvářet exteriér mohou i cihly s běžným rozměrem, které mají povrch upraven pro použití v pohledových stěnách. Zdi ze spárování neomítaného fasádního zdiva v podobě ostře pálených nebo vápenno-pískových cihel dotvářejí nejen exteriér, ale i interiér domů. Součástí obvodového pláště jsou i zateplovací systémy, které najdou své uplatnění zejména při rekonstrukcích a tepelně nevyhovujících konstrukcích.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu