Jak na vstřebání dešťových vod?
Alternativou odvádění dešťové vody do kanalizace je vstřebání. Používá se při velkých zpevněných plochách (parkovištích obydlí, skladovacích halách) nebo při zhoršených půdních poměrech a jako tlumící odtokový systém na místech s nedostatečnou kapacitou kanalizace. Přínosem je i podpora udržení hladiny podzemní vody.
Rozlišují se dva způsoby vstřebání: systém trouba - rigol a koryto - rigol. Systém trouba - rigol se uplatňuje při vstřebání dešťové vody, která neobsahuje škodlivé nečistoty, např. vody ze střešních a terasových ploch. Zachycená srážková voda se odvádí potrubím s volnou hladinou do podavače kontrolní šachty, kde se zároveň zachycují nečistoty.
Přes vsakovací trouby se voda rovnoměrně rozděluje po celé délce rigolu a následně se dostává za zdržení do štěrkového rigolu. Hrubý štěrk umožňuje vysoký akumulační objem rigolu. Pronikání jemných částic půdy do rigolu je třeba zabránit oplášťováním vhodnou geotextilií, přičemž se trvale zachovává velký objem pórů rigola a tím zásobní kapacita systému. Ze systému trouba - štěrk extravazuje dešťovou vodu do spodních vrstev půdy a propouštějí vodu. Důležité je dodržovat minimální odstup rigolu a to od nejvyšší přirozené hladiny spodní vody 1 m. Konstrukci lze zjednodušit použitím vsakovací trouby opláštěním filtrační látkou. Systém koryto - rigol je určen na vstřebání nebo odvádění vody do deštného rigolu nebo toku, znečištěné v mezích tolerance.
Dešťová voda se nejdříve vede povrchem přes postranní pásy trávníků, v nichž se dočasně zadrží. Dno koryta tvoří vegetační vrstva z propustné zeminy (přibližně 30 cm). Při proudění ze vsakovacího koryta do hlouběji položeného systému trouba - rigol prochází vsáknutá voda oživenou vrstvou půdy, přičemž se při přechodu rozkládají případné škodliviny. Při obou systémech je nezbytný odhad příslušného úřadu, do jaké míry je voda přitékající z odvodněných ploch vhodná na vstřebání nebo na pročištění přes zazelenalou půdu pro obsah látek.