Pokud se chystáte na chatě či chalupě renovovat dřevěné dveře, jako první krok byste měli připravit podklad. Dřevo musí být dokonale vybroušené a zbavené prachu. Pro broušení se obvykle používá hrubý brusný papír, pomocí kterého se odstraní staré nátěry a nečistoty ze dřeva a následně lze použít jemný brusný papír na jemné vybroušení povrchu. Po vybroušení je potřeba očistit povrch od vzniklého jemného prachu. Staré nátěry a mastné skvrny můžete odstranit i opalováním pomocí opalovací pistole nebo odstraňovačem starých nátěrů. Ochranný nátěr se obvykle skládá z impregnačního základu, který dřevo chrání před škůdci, a vrchní lazury, která jej chrání před UV zářením, vlhkostí a ostatními povětrnostními vlivy. Nerovnosti povrchu se vytmelí tmelem (ne však ředitelným vodou, ale syntetickým - pro lepší přilnavost). Tmel se používá k vyrovnávání dřevěných a ostatních savých podkladů, jakož i na zarovnávání spár a na lokální opravy děr a prasklin. Častým cílem povrchové úpravy dřeva je zachování jeho přirozené textury. Na takové ošetření a zušlechtění povrchu dřeva se používají lazury, které vytvoří sametový film. Je to nátěr, který zachová původní texturu dřeva. Vyrábějí se buď na bázi rozpouštědel, nebo na vodní bázi. Obvykle se aplikuje v několika vrstvách. Lazury se podle použití dělí na vnitřní a vnější. Lazury na vnitřní použití by neměly obsahovat biocidy (ochranné látky proti škůdcům dřeva).
Na barevnou úpravu přírodního dřeva v interiéru se často používají mořidla, která se vyznačují svou světlostálostí. Mořidla je potřeba přelakovat laky, ideální jsou nežloutnoucí. Namísto mořidla se používají i bezbarvé nebo pigmentové oleje. Olej se obecně využívá zejména k ochraně dřeva před nepříznivými povětrnostními vlivy. Je to směs přírodních a částečně esterifikovaných olejů, které vytvářejí na dřevě tenký průhledný film. Nátěry tohoto druhu je potřeba pravidelně obnovovat v kratších intervalech. Doporučuje se vybírat vysychavé oleje (schnutí jedné vrstvy je přibližně 12 až 24 hodin). Fermeže se používají jen v omezené míře, protože i po letech jsou lepkavé. Další nátěrové hmoty určené na dřevo do interiéru jsou nitrocelulózové, polyuretanové a vodou ředitelné laky. Můžete je použít na lesklou, pololesklou a matnou úpravu. Nitrocelulózové laky mají velmi slabou odolnost, proto je v praxi častěji nahrazují rozšířenější polyuretanové laky. Na vnější nové dveře jsou vhodné i laky ředitelné vodou určené k použití do exteriéru. Podle podmínek se dělí na základní a vrchní nátěry. Po prvním nátěru lze další nátěr aplikovat až po důkladném zaschnutí. Jsou nehořlavé a patří do skupiny ekologických nátěrových hmot. Při renovaci starých oken a dveří se používají zásadně rozpouštědlové produkty, takzvané syntetiky, na alkydové bázi, protože mají dobrou přilnavost i na starých olejových nátěrech. Na renovaci starých nátěrů se nedoporučuje použít laky ředitelné vodou, protože se nedokáží navázat na starý nátěr, což způsobuje odlupování nátěru a tvorbu bublin na povrchu.
Systémy pro povrchovou úpravu lze rozdělit na lazurovací (zachovávají texturu dřeva) a krycí (zakrývají texturu dřeva). Většinou se při renovacích používají krycí, protože odstranit důkladně starý nátěr (například bílý nebo modrý) je velmi obtížné. Pokud byly původní okna či dveře natřeny jen průsvitným lakem, pak je možné po přípravě podkladu použít i lazury.
Pokud není možné okna a dveře opravit a obnovit jejich funkčnost, je potřeba je komplexně vyměnit. Pro posouzení stavu slouží několik viditelných faktorů, například pokud je dřevo napadené hnilobou, voda přes netěsnosti způsobuje zatékání zdí a následně vznikají plísně. Při výběru nových dveří a oken si stanovte své základní požadavky - z jakého materiálu mají být dveře a okna a proč, určíte si jejich maximální cenu a požadované vlastnosti. Specifikujte své požadavky na estetiku, způsob větrání, zvukovou neprůzvučnost a bezpečnost.
Ideální je, pokud jste si vybrali výrobce či prodejce, který provede i montáž okna, a tedy poskytne komplexní služby. Pro seriózní firmu je typický seriózní přístup v komunikaci (lze jej zjistit již při určování termínu osazování oken), kvalitní provedení prací a následný servis. Jasně definujte i další požadované úkony, jako jsou: odvoz a likvidace starých oken, jejich přeprava, případně jiné demoliční nebo zednické práce při plánované výměně. Všechny vaše požadavky musí být písemně zaznamenány a montážní firma vám je povinna předložit předběžnou cenovou nabídku. Po vzájemném akceptování podmínek, přistupte k obhlídce a konkrétnímu zaměření, na jehož základě již může dojít k podpisu smlouvy o dílo. Ta musí obsahovat přesnou specifikaci všeho, na čem jste se dohodli - od dodací lhůty přes cenu až po všechny objednané služby.
Standardní technologický postup při výměně oken sestává z několika kroků. Tím prvním je demontáž starých rámů, osazení a ukotvení nových rámů, které se zafixují do správné polohy pomocí nosných a vymezovacích podložek. Pevné uchycení rámů se často realizuje přímo jejich provrtáním a přišroubováním profilu do hmoždinek v osazení. Následuje vyplnění spár. Dnes se běžně používají moderní, kvalitní materiály, jakými jsou například polyuretanová pěna nebo při přesné předúpravě ostění i takzvané kompresní pásky. Po zednických pracích se styk okna s ostěním upraví akrylovým tmelem (kvůli dilataci a praskání tohoto styku), případně se při osazení oken doporučuje použít takzvané omítací profily. Ty ochrání okno při montáži a následně tvoří i pružný detail při napojení okna na stěnu. Parapety musí být vyspádované, aby voda z okna bezpečně stékala a nepáchala škody. Časový faktor prací závisí zejména na teplotě vzduchu, tedy od tvrdnutí výplňových materiálů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu