Jak postavit jednoduchou sádrokartonovou příčku?

Výstavbu jednoduché sádrokartonové příčky, kterou si vytvoříte například samostatný šatník, zvládne i šikovnější domácí mistr, a to bez mokrých procesů a velkého nepořádku. Jak na to?

Co všechno potřebujeme na montáž příček:

sádrokartonové desky, spárovací tmel a výztužnou pásku, kovové tenkostěnné profily (CW a UW),

příslušenství: samořezné šrouby TN, natloukací hmoždinky, připojovací těsnění, minerální izolaci (např. Isover)

 

01 Na podlaze je potřeba vyměřit polohu příčky a vyznačit obrysovou čáru konstrukce pomocí profilu nebo "drnkací šňůry". Nezapomeňte na případné dveřní otvory. Potom je potřeba pomocí vodováhy a pravítka vyznačit obrysové linie příčky na stěnách a stropech. Pozor! Stanoví úroveň konstrukce, proto je při vytyčování třeba zohlednit tloušťku opláštění.

 

02 Na obvodové profily příčky (vodorovné UW profily a svislé CW profily) je nutno nalepit samolepicí připojovací těsnění.

 

03 Na podlahu i na strop se připevní vodicí UW profily. UW profily se připevňují plastovými natloukacími rozpěrkami (v případě betonové podlahy), příp. jinými vhodnými připevňovacími prostředky, podle druhu podkladu. Vzájemná rozteč připevnění je max. 800 mm. V rozích příčky je vzdálenost prvního připojení od rohu maximálně 200 mm.

 

04 Na stěny se natloukacími rozpěrkami ve stejných rozestupech jako v podlaze připevní CW profily

 

05 CW profily (stojky) je potřeba nasunout do vodících UW profilů tak, aby rozestupy CW profilů byly přizpůsobeny šířce desek opláštění, což může být například 600 mm. CW profil musí být asi o 10 - 15 mm kratší, než je vzdálenost mezi spodním a horním UW profilem. CW profily se osazují otevřenou částí ve směru montáže, aby se začínalo s připevněním desek na stabilnější straně profilů. CW profily se s UW profily nespojují, CW profily zůstávají v UW profilech volně nasunuty.

 

06 Nyní následuje opláštění první strany příčky sádrokartonovými deskami. Při opláštění z desek šíře 1 200 mm a tloušťky 12,5 mm je třeba začínat obkládání první strany příčky deskou plné šíře. Sádrokartonové desky se osazují na stojato (podélnou hranou ve směru svislých profilů) a připevňují se pouze ke svislým CW profilům samořeznými šrouby typu TN. Vzdálenost šroubů je 250 mm. Na opláštění je potřeba použít, pokud je to možné, celé sádrokartonové desky. Využití menších dílů desek je přípustné, jestliže je výška dílu minimálně 400 mm a nejsou použity dva a více menších dílů těsně nad sebou. Při opláštění je nutné zajistit, aby byly vodorovné spáry sousedních desek vzájemně vystřídány alespoň o 400 mm a nedocházelo tak k vytváření křížových spár. U podlahy je vhodné ponechat asi 10 mm širokou spáru, která se později vyplní spárovacím tmelem

 

07 Po opláštění první strany se vloží případná instalační vedení - na vedení elektroinstalací slouží otvory v CW profilech. Pak se přidá izolace z minerálních vláken v celé ploše bez mezer.

 

08 Opláštění příčky se dokončí připevněním desek z druhé strany. Při opláštění z desek šíře 1 250 mm, resp. 1 200 mm, je třeba začít deskou poloviční šířky 600 mm, takže oproti spáře první strany leží na opačné straně příčky plná plocha desky. Následuje zatmelení spár mezi deskami a u hlav šroubů.

 

Pro zlepšení vlastností příček je možné vyhotovit je s dvojitým opláštěním. Tím se zvýší povolená výška příčky, jakož i zvukověizolační vlastnosti a požární odolnost. Rovněž se zvýší únosnost příčky při věšení břemen.

Na dvojité opláštění se doporučuje použít výhradně desky šíře 1 200 mm.

První vrstva opláštění se šroubuje třetinovým množstvím šroubů.

Spáry první vrstvy se tmelí pouze jednou vrstvou spárovacího tmelu bez použití výztužné pásky.

Svislé spáry mezi spodním a vrchním opláštěním musí být vystřídány o 1 CW profil, případné vodorovné spáry spodního.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus