Jak na sanace vlhkých staveb polyuretanovými pryskyřicemi?
Současný stav ve stavebnictví klade na dodavatele specializovaných materiálů určených pro vlhkostní sanaci stále vyšší nároky. Na jedné straně jsou požadované materiály s maximálními užitnými vlastnostmi, na druhé straně se limitovaným požadavkem pro jejich prosazení na trhu stává prodejní cena.
V pozemním stavitelství se úspěšně osvědčily technologie dodatečné náhrady hydroizolačních prvků aplikované pomocí tlakové mikroinjektáže s použitím polyuretanových pryskyřic.
Výroba tlakové techniky a aplikačních prvků pro realizaci s malými průměry vrtaných otvorů zaznamenává rozmach nejen v Evropě, ale i v zámoří. Nověvytvořené, v praxi odzkoušené chemické produkty ještě umocňují účinnost a garantují životnost použitých materiálů. Hydroizolační efekt se dosahuje využitím procesu polyadice polyuretanové pryskyřice.
Využívání mikroinjektáže
Chemické tlakové mikroinjektáže polyuretanovými pryskyřicemi se dají využívat při vytváření dodatečných hydroizolačních clon, a to:
horizontálních,
vertikálních,
kombinace horizontálních a vertikálních,
cílenou bodovou,
cílenou plošnou.
Injektáží pracovních a dilatačních spár v betonu, cihelném i kamenném zdivu,
v dalších použitých stavebních materiálech v nejrůznějších tloušťkách, kde byla zjištěna porucha hydroizolace.
Výhody metody
Účinná metoda zamezení postupující a vtokové vody do konstrukce
Snadná aplikace i v tvarově komplikovaných místech, variabilita použití
Hygienická nezávadnost, neškodí životnímu prostředí
Časově nenáročná metoda s možností výběru přístupu k injektovaným konstrukcím
Životnost aplikačních polyuretanů přesahuje životnost 60 let
Metoda doporučená WTA, vhodná i pro památkově chráněné objekty
Tato metoda eliminuje rizika statických poruch izolovaných konstrukcí, nedochází k vzniku trhlin, nebo k sedání konstrukcí, jako u dosud používaných metod.
Chrakteristika a použití
Pro tvorbu dodatečných izolačních prvků se vyrábějí jednosložkové a dvousložkové polyuretany. Jejich vlastnosti musí splňovat kritéria pro vytvoření trvalé a vodě nepropustné vrstvy. Nízká viskozita zajišťuje průnik do mikrotrhlin stavebních materiálů a polyadice s přítomnou vodou okamžitě snižuje její množství v aplikační zóně. Úpravou základních typů polyuretanů jednotlivých výrobců se dá docílit požadovaná vlastnost aplikační látky pro konkrétní případ. Realizaci dodatečné izolace tlakovou mikroinjektážní technikou s použitím polyuretanů je nutné svěřit odborně školeným pracovníkům.
Možnosti využití mikroinjektážní techniky s vhodnými aplikačními látkami představuje novou dimenzi v oblasti vlhkostní sanace staveb. Po dlouholetých zkušenostech můžeme konstatovat, že dnes patří mezi nejdokonalejší nástroje v tvorbě dodatečných izolací staveb.