Můžete použít i atraktivní linoleum (známé i pod označením marmoleum), které se jako neprávem zapomenutá přírodní krytina opět vrací na výsluní zájmu architektů (a nejen jejich). Pro linoleum je nutný dokonale rovný podklad, v případě podlahového vytápění je důležité použít takovou nivelační hmotu, která vlivem vyšších teplot nepraská.
Podlahové topení lze běžně kombinovat i s parketami, avšak pouze pokud je topným médiem voda. Při odporovém (elektrickém) podlahovém vytápění parkety nedoporučujeme. Do interiérů s podlahovým vytápěním lze uložit laminátové parkety, někteří odborníci nevidí problém ani v dřevěných parketách, avšak jen pokud mají celkovou tloušťku nejvýše 1 cm. Protože při používání podlahového topení je relativní vlhkost vzduchu na povrchu podlahy velmi nízká (20 - 25%), doporučujeme pro tyto případy pouze podlahy s přímou laminací (tzv. melaminové podlahy). Parkety s laminátovým povrchem by se totiž mohly zdeformovat. Aby nenastaly problémy, třeba u dřevěných i laminátových parketových podlah, musí se přesně dodržet podmínky montáže: Beton by měl být minimálně 80 dní starý, ukládání parket na čerstvý nebo vlhký beton není přípustné. Na betonovém podkladu musí být vždy položena fólie, která brání prostupu vlhkosti.
Potřebné je změřit i zbytkovou vlhkost betonu (CM vlhkoměrem), která musí být nižší nebo rovna 2 CM%, u anhydritového betonu menší nebo rovna 0,5 CM%. Ještě před ukládáním podlahy se musí pro topný systém udělat tzv. záběhový protokol na základě normy DIN 4725, a to jak u nových, tak starých betonů. Pokud jsou parkety položené na podkladu s podlahovým topením, je mimořádně důležité zajistit v místnosti doporučené klimatické podmínky - teplota vzduchu by měla být přibližně 18 º C a relativní vlhkost 40 - 70%. Zejména pokud vlhkost vzduchu není v doporučeném rozmezí, mohou se jednotlivé podlahové dílce zdeformovat.
Na správně aplikované elektrické podlahové vytápění lze jako podlahovinu využít i laminátové parkety. Princip šíření tepla u elektrického i vodního podlahového vytápění je stejný, podmínkou však je, aby bylo správně nainstalované. U elektrického systému lze správnou regulací s podlahovým čidlem přitom řídit nejen teplotu v prostoru, ale i v podlaze. Takže podlahové čidlo zajistí správnou teplotu podlahy z hygienického hlediska, ale také chrání podlahu. Případné obavy z nežádoucích důsledků tepelné roztažnosti laminátových podlah vlivem změn teploty jsou neopodstatněné. Pod laminátovou podlahu doporučujeme systémy s maximálním výkonem 100 W/m2. Důležité je jako protihlukovou krokovou izolaci použít pouze materiály vhodné pro podlahové vytápění, tedy s vyšší tepelnou vodivostí, např. uhlíkový papír.
Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu