Jak správně topit?

Při vytápění našich příbytků děláme velmi často chyby, za které pak platíme - ať už zdravotními obtížemi nebo zvýšenými finančními náklady. Jak tedy správně vytápět?

Nepřetápět!

Častou chybou, které se při vytápění dopouštíme, je přetápění. Přetopené místnosti se vyznačují suchým vzduchem, který vysušuje sliznice, ztěžuje dýchání a může komplikovat život zejména astmatikům a lidem s onemocněními dýchacích cest.

Příjemné teploučko vašeho domova se může podepsat i na větší náchylnosti organismu na onemocnění - na vině jsou zejména teplotní rozdíly při přechodu z přetopeného interiéru do chladného venkovního prostředí. Přílišné teplotní rozdíly dávají řádně zabrat našemu organismu.

Kolik stupňů potřebujeme?

O tom, že přetápění není našemu zdraví ani peněžence prospěšné, už tedy víme. Jaká je však optimální teplota v jednotlivých místnostech? Za optimum se považuje teplota kolem 20-22 stupňů pro obývací pokoje a kolem 18 stupňů v ložnici. Příliš vysoká teplota v místnosti během spánku by mohla totiž výrazně snížit kvalitu nočního odpočinku. V koupelně se doporučuje udržovat teplotu 22 až 23 stupňů. Abyste zajistili správnou teplotu jednotlivých místností, pořiďte si regulátory tepla na vaše radiátory.

Také větrat se musí umět

Chladné počasí v zimních měsících nás může odrazovat od větrání. Vždyť kdo už by jen chtěl ten studený mrazivý vzduch vpustit do útulných teploučkých prostor bytu?

Větrání je však skutečně důležité a neměli bychom ho podceňovat. Vydýchaný vzduch nám může přivodit různá onemocnění a pocit malátnosti či nevolnosti. Kromě toho, nedostatečné větrání může vést i k vlhnutí stěn a tvorbě plísní.

Větrání v zimě by mělo být rychlé a intenzivní (postačovat by mělo pět minut). Doporučuje se rovněž "prohnat" čerstvý vzduch interiérem tak, že otevřeme okna či dveře v protilehlých místnostech.

Pozor i na mylný názor ohledně klimatizace - ta se větrání nevyrovná. Pokud tedy chcete do bytu vpustit čerstvý vzduch, nezbývá, než prostě vyvětrat.

Myslete ekonomicky

Správným vytápěním se dá hodně ušetřit a naopak, "topnými" chybička si můžete nepříjemně navýšit účty a poškodit zdraví. Snažte se tedy myslet ekonomicky - nepřetápějte, vyhněte se zakrývání radiátorů záclonami či závěsy, zvažte případně vhodné zateplení nebo izolaci oken, větrejte a dodržujte další zásady ekonomického vytápění.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus