Existují dva základní způsoby, jak svůj majetek ochránit: buď všechno cenné a odmontovatelné odvezete na zimu z chalupy pryč - ale kde máte jistotu, že vám nevykradnou sklep? Nebo dokonale zabezpečíte své víkendové obydlí. Ideální je kombinace mechanického zabezpečení, které ztíží přístup do objektu, s elektronickým. To upozorní, že se do něj kdosi snaží vniknout. Zatímco v bytě v panelovém domě není elektronické zabezpečení úplně nezbytné, protože je zde větší koncentrace lidí a čas od času někdo po chodbě přejde a na případný problém upozorní, na horách toto neplatí. Na samotě v lese má zloděj dost času a klidu, aby mechanické zabezpečení překonal.
Avšak ani to elektronické není zcela bez problémů. Na co vám bude zpráva o narušení objektu, když právě jedete v autě dvě stě kilometrů daleko od chalupy? Odborníci proto doporučují domluvit se s někým v sousedství, kdo objekt ohlídá nebo zvolit některou z bezpečnostních služeb. Ty mají své stanoviště v každém větším městě, tedy zhruba od deseti tisíc obyvatel a více. Pokud si majitel pro svou chalupu na horách objedná službu s výjezdem, zásahová jednotka tam dorazí. Dojezdový čas se tak počítá na minuty. Cena měsíčního paušálu závisí na typu služby, který si vyberete, a pohybuje se pouze ve stovkách korun. Ta základní za střežení pro soukromé osoby vyjde zhruba na pět set korun.
Základem zabezpečení chalup a chat by měly být podobně jako u bytů prvky mechanické ochrany - bezpečnostní dveře. Nemusíte mít strach, že by k vaší chalupě někdo nainstaloval mohutné bílé dveře jako v panelovém domě. Počet možných kombinací barev, moření, druhů dřeva, dýh, designu a podobně dosahuje deseti tisíc. Navíc na bezpečnostní je možné "předělat" prakticky jakékoli vstupní dveře. Není potřeba se vzdávat ani těch původních. Cena bezpečnostních dveří se pohybuje mezi 11 a 22 tisíc.
Dalším rizikovým místem, kudy zloděj vniká do objektu, jsou okna. Ochranu si zaslouží především skleněné výplně. Obyčejné dřevěné okenice ale příliš nepomohou. Pokud vynecháme ošklivě vypadající mříže, řešení nabízejí bezpečnostní fólie. Jsou úplně čiré a průhledné, tedy neviditelné. Pokud se zloděj snaží sklo rozbít, podaří se mu to, ale okno zůstane neprostupné, protože jej dále chrání fólie. Zloděj by pak musel věnovat na překonání překážky delší čas, což ho obvykle odradí. Za metr čtvereční zaplatíte v průměru tisíc korun. Elektronické zabezpečení vás vyjde řádově na několik tisíc až deset tisíc, podle velikosti objektu. Základní systém se dá pořídit za necelých dvacet tisíc včetně připojení na pult centrální ochrany. Pro větší bezpečnost je možné rozšířit ochranu o další prvky. K nejpoužívanějším patří snímače pohybu, spínače rozbití skla nebo například venkovní siréna.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu