Jak na válečkování, vzornicování, tupování?
Válečkování
Je roznášení barvy nebo otiskování vzoru z válečku na plochu. Vzory jsou neurčité, geometrické nebo stylizované. Stěna pro válečkování musí být rovná a hladká. Vzdálenost od rohů a koutů se vždy vyznačí brnknutím. Barva pro válečkování musí být správně hustá a zaklížená. Válečkování je vhodné pro nanášení novodobých nátěrových hmot, tapetové válečkování napodobuje tapetu na stěnách. Používají se speciální vzorové válečky běžné šířky nebo speciální široké tapetovací válečky.
Válečky na strop
Ve vysokých místnostech se provádí ze žebříků, schůdků nebo lešení. V současné době se využívá teleskopických nástavců nebo ručních mechanických nanašečů barvy.
Pracovní postup:
1.Štětcem namalujeme kolem obvodu stropu asi 50 mm široký pruh, váleček až do koutů a rohů nedosáhne.
2.Pohybujeme válečkem po stropě tak, aby pás barvy byl vedle pruhu barvy natřeného štětcem podél okrajů stropu.
3.Změníme směr pohybu válečku tak, aby spojil oba pruhy barvy do jednoho pásu. Pak dokončíme tažením válečku přes pás. Při práci na lešení se používají na válečkování soupravy elektrické nebo bateriové.
Vzornicování
Je opakování vzoru do speciálního papíru nebo impregnovaného výkresu.
Příprava vzorníku:
Kresba vzoru se vyřeže ostrým nožem, aby byla konstrukce pevná, nechají se ve vzoru spoje. Po vyřezání vzoru se řezy impregnují fermeží. Pokud se dělá vzor vysoce barevný, zhotoví se na vzornicích s označením 2 – 6 bodů, které se osadí podle barev. Těmto vzornicím se říká přesazovačky.
Postup práce:
1.Vyměříme místo, kde budeme vzornicovat.
2.Nasadíme vzornice na osazovací body a tupováním přeneseme vzor na plochu.
3.Opatrně přetřeme malým štětečkem spojovací můstky.
4.Vzornici utřeme a necháme zavěšenou uschnout.
Tupování
Je otiskovací technika, která se provádí houbou, štětkou nebo pěstním štětcem. Barva pro tupování může být mírně hustá, odstíny spíše světlejší, pastelové.
Tupování houbou - používá se mořská houba, která se nejdříve namočí do vody a vymačká. Pak se namočí do barvy a otiskuje na zeď. Na houbu se nesmí tlačit.
Tupování štětkou - štětka se nejdříve namočí do vody a vymačká. Potom se namočí do poloviny štětin do mírně hustší barvy a otiskuje na zeď. Při otiskování se štětka pootáčí, můžeme tupovat různé barvy do sebe.
Tupování přes vzornici - používají se jednoduché i překládací (vícebarevné) vzornice a pěstní štětce, namočené do mírně husté barvy (vhodné jsou polosyté tóny). Při doteku se štětec mírně pootáčí.
Tupování je vhodné jen jako doplňková technika zejména při stínování.