Jaké jsou vady nátěrů?

Příčiny a druhy vad, jejich popis, vady nástřiků a předcházení těmto vadám, obnova nátěru.

 

Vady nátěrů - příčiny

a) nesprávný technologický a pracovní postup

b) škodlivé vlivy prostředí

c) užití nevhodné nátěrové hmoty

d) použití nekvalitní nátěrové hmoty

 

Druhy nátěrových vad

stékání nátěru – nejčastější vada na svislých plochách, způsobená nedodržením technologie, jako je hustota, teplota, podklad, špatné rozetření, atd.

smršťování nátěru – projeví se zvrásněním povrchu nátěru. Příčinou bývá nestejnoměrně tlustá vrstva, teplota, vlhkost, atd.

trhání nátěru – typická vada nedodržení technologie např. nestejné vrstvy nátěru, nátěr do živého, tlustá vrstva tmelu

tvoření puchýřů - vada z nejvyšším množstvím příčin. Špatná příprava podkladu, vlhký podklad, hustý nátěr, vysoká teplota, atd.

praskání a odlupování nátěru – je typická vada způsobená špatnou přilnavostí na podklad. Příčinou může být vlhkost, koroze, špatně promíchaný email, nevhodná nátěrová hmota, atd.

křídovatění nátěru – způsobuje titanová běloba u starších nátěrových hmot.

 

Vady nástřiků

suchý nástřik – projevuje se nelesklou až drsnou plochou nátěru. Příčinou bývá velká vzdálenost při stříkání, vysoký tlak a řídká barva, vyšší teplota.

pomerančová kůra – hustá nátěrová hmota, její silná vrstva a rychle těkavé ředidlo.

 

Vady nátěrových hmot

Zákal – projevuje se přítomností vody, která vnikla do nátěrové hmoty v průběhu dopravy nebo skladování. Zakalená barva se opatrně slije a tím se zachrání její čistá část.

Houstnutí a gelování – vzniká při nedůsledném uzavření obalů a je známkou ztráty těkavé složky a přístupu vzdušného kyslíku. Olejové barvy přechází až do gelovitého stavu, syntetické houstnou a vločkují, nitrocelulózové houstnou na vnitřní straně obalu

Škraloupy – vznikají vlivem vzdušného kyslíku na povrchu pigmentovaných nátěrových hmot. Škraloup se musí vždy odstranit a barva přecedit.

Usazování pigmentů – projevuje se u emailů skladovaných při vyšších teplotách po delší čas a u antikorozních pigmentů. Většinu emailů před použitím rozmícháme, aby dobře kryly.

 

Obnova nátěru

Po určité době ztrácí nátěr nejen pěkný vzhled, ale přestává již plnit i svůj původní účel. Je nutno zjistit přilnavost nátěru k podkladu, jeho soudržnost, pružnost a tloušťku dosavadních vrstev. Zachované neoprýskané a nepříliš tlusté vrstvy se nemusí vždy zcela odstraňovat. Starý nátěr se zbaví nečistot omytím (kartáčkem a vodou s přídavkem saponátu). Plocha se důkladně opláchne čistou vodou a za mokra se brousí brusným papírem č. 180 – 220, nebo za sucha papírem skelným č. 60 – 80. Účelem je zdrsnění plochy avšak nikoli hrubé poškrábání.

Před dalším postupem musí být předmět dokonale suchý a oprášený. Značně poškozené, oprýskané nátěry se z podkladu odstraňují. Záleží na podkladovém materiálu, vlastnostech a stavu staré nátěrové vrstvy.

 

Staré nátěry se odstraňují několika způsoby:

mechanicky – broušením, škrábáním, otryskáváním

fyzikálně – opalováním

chemicky – louhováním, chemickým odstraňovačem, čpavkováním

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus