Jak ochránit obklady a dlažbu před nadměrnou vlhkostí?
Ochránit obklady a dlažby před nepříznivými účinky nadměrné vlhkosti lze v několika jednoduchých krocích. Důsledně provedená spolehlivá hydroizolace v kombinaci s kvalitním lepidlem zabrání odpadávání obkladů a odlupování dlažby. Vhodně zvolený tón spárovací hmoty a silikonového tmelu zase podtrhne individualitu majitele domu či bytu.
Moderní éra předepisuje našemu životu rychlé tempo. Z tohoto rychlého koloběhu se nevyjímá ani stavební výstavba. Narychlo postavené bytové i rodinné domy jsou obývané dříve, než stihnou řádně dozrát a vyschnout. V interiérech se stále více obklopujeme materiály citlivými na vlhkost. Přitom vlhkost může způsobit vážné poruchy především v místnostech, které jsou vystaveny jejímu nadměrnému působení (koupelna, kuchyně, prádelna). Proto je nesmírně důležité chránit tyto místnosti kvalitní hydroizolací. Pokud je hydroizolace správně provedena, obklad i dlažba zůstanou na místě, kam byly původně uloženy a nosná konstrukce zůstane chráněna před degradačními účinky vlhkosti.
Moderní hydroizolační materiály účinně brání pronikání vlhkosti do nosných i doplňkových konstrukcí a také zajistí ochranu před vytopení sousedů. Izolace proti vlhkosti podporuje dlouhou životnost obkladů i dlažeb. Obklad, dlažba, lepidla, nebo cementové spáry jsou do určité míry nasákavé, může tudy pronikat voda či vlhkost. To v konečném důsledku může způsobit postupné odlupování obkladu a dlažby od podkladu.
Fakt, že na hydroizolaci se v podmínkách velkovýroby výstavby často zapomíná, dokazují i zvýšené náklady na dodatečnou rekonstrukci koupelen. Pokud zjistíme poruchu hydroizolace na jednom místě, je žádoucí provést její celkovou opravu. Komplexní přístup k rekonstrukci nebo stavbě koupelny, je důležitý nejen z hlediska designu, ale také z hlediska funkčnosti, t. j. její ochrany před vlhkostí a tím i její životnosti.
Hydroizolace pro každý typ obkladu
Vkus i možnosti každého majitele bytu či domu jsou jiné. Jedni si mohou užívat kombinování různých typů obkladů a dlažeb ve velkorysém prostoru, jiní se musí pasovat s okleštěnými možnostmi panelových bytů. Půdorys ani použité materiály však při provádění hydroizolace neomezují. Systém izolace interiéru proti vlhkosti lze aplikovat v každém prostředí, ať už jde o panelový dům, nebo dům z cihel, pórobetonu nebo dřeva. Základem je vyzrálý a pevný podklad. Pro dokonalou přilnavost hydroizolace je nutné jej bezpodmínečně vysušit, vyčistit a odmastit. Pokud je podklad nerovný, opravíme ho vyrovnávací maltou, která slouží i na spádování povrchu.
Pro vyrovnání podkladu ve vlhkých prostorách nejsou vhodné sádrové potěry. Sádra je mimořádně citlivá na vlhkost, přijímá ji i ze vzdušné vlhkosti. Působením vlhkosti postupně nabobtnává, několikanásobně zvětšuje objem, což následně způsobuje odpadávání finálních vrstev. Na druhé straně, ve vlhkých prostorách nachází uplatnění speciálně upravený sádrokarton natřený penetračním nátěrem. Na připravený nasákavý podklad nanášíme disperzní penetraci, která ho zpevní a eliminuje (přikotví) částice prachu. Díky penetraci přilne izolační vrstva na podklad rovnoměrně. Na nenasákavé podklady můžeme izolaci nanášet přímo, penetrace zde není nutná (závisí také na typu hydroizolační stěrky).
Pozor na detaily
Moderní hydroizolační systémy využívají tekutých izolačních nátěrů, které po zaschnutí vytvoří kompaktní izolační vrstvu. Při výběru materiálů je třeba dbát na to, aby tato jednosložková disperzní stěrka byla nejen vodotěsná, ale i trvale pružná, nehořlavá a schopna překrýt pohyby trhlin. Stěrka se snadno roztírá, lze ji nanášet válečkem, hladítkem nebo štětcem. První vrstvu naneseme na stěny a podlahu koupelny. Při nanášení na spoje stěn a podlah, rohů i v blízkosti odtoků a kohoutů a samozřejmě u dilatace musíme být zvláště důslední.
Přestupy mezi jednotlivými prvky (podlaha - stěna, stěna - dilatační spáry, podlahové vpusti) zajistíme speciálními pogumovanými páskami. Páska se zapracuje do první vrstvy hydroizolační stěrky. Následně válečkem naneseme další dvě vrstvy hydroizolační stěrky. Jednotlivé vrstvy nanášíme kolmo na sebe, to znamená například systémem první vrstva svisle, druhá kolmo, třetí svisle a podobně. Aby izolace splňovala svou funkci, musí se nanést ve vrstvě minimálně jeden milimetr. Tímto se zajistí ochrana interiéru proti vlhkosti i stékající vodě a zejména pružnost celého systému.
Postup zabezpečení ochrany koupelny před nadměrnou vlhkostí
- penetrační nátěr
- hydroizolační stěrka
- gumotextilná páska
- lepicí tmel
- spárovací hmota
- silikonový tmel
Lepení obkladu a dlažby
Po přibližně čtyřiadvaceti hodinách můžeme na hydroizolaci osadit požadovaná hygienická zařízení: vanu, vaničku pod sprchový kout a pod. Následně lze lepit obklady a dlažby. Vytvořením hydroizolační vrstvy získáme nenasákavý a pružný podklad, který vyžaduje použití kvalitních lepidel. Doporučuje se, aby se použily lepidla od téhož výrobce, který dodal hydroizolaci. Tím se zaručí slučitelnost systému.
Lepicí tmely musí odpovídat alespoň třídě C2TE, která je stanovena v evropské normě EN12004. Bližší specifikace lepidla závisí na druhu a formátu obkladu. Moderní velkoformátové keramické obklady a dlažby dokonce vyžadují použití deformovatelných lepidel (minimálně třídy S1 dle normy EN12002). Přírodní kámen, zejména přírodní kámen citlivý na vlhkost, vyžaduje rychletvrdnoucí lepidlo. Na bledé kameny a skelnou mozaiku patří pouze bílé lepidlo. Pokud na stěny i podlahy aplikujeme stejný materiál, můžeme použít pouze jeden druh lepidla. Rychletvrdnoucí lepidlo vytvrdne po dvou až čtyřech hodinách, běžná lepidla vytvrdnou do dacetičtyř hodin. Po vytvrzení lepidla můžeme začít se spárováním.
Vhodná výplň spár
V případě, že je povrch podlah a stěn do značné míry v kontaktu s vlhkostí, je důležité zvolit si spárovací hmoty s nízkou nasákavostí. Kromě tradičních cementových se stále více uplatňují moderní epoxidové spárovací hmoty. Epoxidové spárovací hmoty jsou absolutně nenasákavé a vyznačují se barevnou stálostí. Jsou mimořádně odolné i proti chemickým látkám, proto je lze snadno čistit i chemickými přípravky. Obzvlášť praktické je použití epoxidu v okolí umyvadel a v extrémně namáhaných místech.
Pro obklady a dlažby v koupelně jsou vhodné i cementové spárovací hmoty, musíme však vybírat ty s nejnižší nasákavostí. Někteří výrobci nabízejí spárovací hmoty s protiplísňovou úpravou. Obsahují zvláštní molekuly organického původu, které jsou rovnoměrně rozloženy v mikrostruktuře spárovací hmoty. Tak zabraňují tvorbě mikroorganismů, které způsobují vznik plísní.
Silikonové tmely
Pro pohyblivé spáry nebo při styku dvou různých materiálů (rozhraní obkladu a omítky, spoj obkladu a sprchové vaničky, rohy atd..) se použijí pružné silikonové tmely. Při izolováni přírodního kamene a obkladu s obsahem vápence silikonem je třeba dbát na to, aby se použil tmel s neutrální reakcí. U realizace komplikovaných detailů kolem vany nebo vaničky, se doporučuje speciální penetrace pro silikon. U silikonových tmelů i spárovacích hmot je předpokladem správné provedený suchý, čistý bezprašný podklad. Před aplikací je třeba všechny spáry dokonale vysát průmyslovým vysavačem. Pokud by uvnitř zůstala vlhkost a špína, silikon by začal plesnivět.
Na zvýšení přídržnosti tmelu je vhodné penetrovat boční stěny spáry ještě před aplikací silikonového tmelu. Výrobci dodávají silikony i spárovací hmoty v různých barevných odstínech, tak aby podporovaly harmonické prostředí koupelny. Dostupná je široká škála nejen tradičních barevných odstínů. Exkluzivní spárovací hmoty a silikonové tmely s metalickými efekty, určené pro spárování skleněné mozaiky nebo obkladů s kovovým vzhledem, stále více pronikají i do bytových interiérů.
Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy