Co jsou podlahové lišty?
Kouzlo dřevěných nebo laminátových podlah se ukrývá v detailech. Přesněji v lištách, které elegantně lícují stěnu, ukrývají elektrické vedení nebo spojují dvě místnosti. Jak je umístit tak, aby vypadaly co nejlépe?
U dřevěných parket musíme vedle zdi počítat s dilatační spárou o tloušťce přibližně 10 mm, neboť dřevo je materiál, který neustále pracuje vlivem změn vlhkosti a teploty. Kromě potřebné dilatace znemožňuje úplné ukončení podlahy u zdi často i nedokonalá rovnost stěn. Na překrytí spár, se kterým souvisí i estetické ukončení laminátových a dřevěných podlah, se používají obvodové - soklové lišty. Ty mají velký význam i z praktického hlediska, umožňují snadnou údržbu podlahy u stěn.
Na dosažení dokonalé harmonie výrobci nabízejí soklové lišty v dekorovém a strukturním provedení shodném podlahou. Lišty se vyrábějí v mnoha průřezových tvarech a rozměrech. Na stěnu se přichycují buď našroubováním nebo zaklapnutím do přichycovacího systému předem namontovaného na stěnu. Výhodou zaklapávacích lišt je zejména to, že se mohou rychle a snadno odstranit a znovu nasadit. Dalším pozitivem takovýchto lišt je skutečnost, že v nich můžete skrýt kabelové vedení. Soklové lišty se vyrábějí v délkách 2,5 nebo 2,7 m, čímž vzniká nutnost vzájemně je napájet. Dělá se to dvěma způsoby - lišta se napojuje na lištu přímo nebo spojovacím kusem. Spojování lišt v rozích se dělá také dvěma způsoby, řezáním pod úhlem 45 ° nebo pomocí vnitřních a vnějších 90-stupňových nebo 135-stupňových rohů.
Dilataci podlahy mezi jednotlivými místnostmi, v dveřních otvorech, můžete překrýt prahem. Čistší řešení problému vám však nabízí přechodová lišta. Ta hravě zvládne spojení dvou stejně vysokých podlah, jakož i spojení podlah s různými výškami. Vše závisí jen na tvaru jejího průřezu. Výhodou přechodových lišt je skutečnost, že přechod do místnosti je plynulý, bez rizika klopýtnutí. Přechodové lišty nesou extrémní zatížení, jsou vysoce odolné proti mechanickému i chemickému poškození. Vyrábějí se z eloxovaného hliníku v barevných provedeních zlato, stříbro, bronz nebo z hliníku potaženého fólií s dekorativním provedením některých dřevin. K laminátovým podlahám nabízejí někteří výrobci profily z HDF materiálu s laminátovým dekorem identickým s podlahou. K dřevěným podlahám zase lišty z masivního dřeva v široké paletě různých druhů dřeva.
Systémy přichycení přechodových profilů jsou různé. Klasické na šroubování volíme v případě lišty s předvrtanými otvory. Počítejte však s neestetickým detailem viditelných hlaviček šroubů. Samolepicí profily se lepí na butylový lepicí pás přímo na podlahu, jsou vhodné pro měkké i tvrdé povrchy. Zde vezměte v úvahu, že nalepení je trvalé nebo přinejmenším s velmi namáhavou demontáží a montáží téže lišty. Esteticky čistým a praktickým řešením je přechodová lišta se skrytým přichycením, kde se hlavička narážecí šrouby nasouvá do drážky na spodní straně profilu, přičemž narážecí šroub se montuje do takzvané hmoždinky vložené do vyvrtaného otvoru v podkladu. Přichycení přechodového profilu na jádro upevněné k podkladu samolepicím pásem je zase varianta vhodná zejména u podlahového topení. Jádro můžete k podkladu připevnit i šrouby.
Harmonické ukončení
Ukončovací profily slouží k funkčnímu a estetickému ukončení laminátových a dřevěných podlah u balkónových dveří, konektorech, krbů. Schodové profily překryjí napájení parket na hranách schodů, ochrání parkety před okopáním a zajistí jim protiskluznost. Ukončovací i schodové lišty koupíte v různých tvarech a materiálových provedeních, jako nerezová leštěná ocel, mosaz a eloxovaný hliník. Povrchová úprava může být barevná nebo může mít povrchovou úpravu v dezénu dřeva. Přichycují se obdobným způsobem jako přechodové lišty, našroubováním, přichycením na jádro, ukončovací profily i lepením. Při výběru lišt dbejte na to, aby barevně ladily s podlahou a interiérem. Pokud máte v místnosti více druhů podlahových doplňků, měly by být v jednom barevném, respektive dekorovém provedení. Po položení podlahy se speciálním plastickým tmelem vyplní dilatační spáry u dveřních zárubní, kolem trubek radiátorů a schodišťových zábradlí, namontují se podlahové doplňky a podlaha se může skvít v celé své kráse.