Jak na podlahové krytiny z PVC?
PVC - polyvinylchlorid patří do skupiny plastů vyráběných z etylénu, je jedním z nejdůležitějších termoplastů. Má řadu výhodných vlastností, jednou z nich jsou malé výrobní náklady a široké možnosti využití. Jako suroviny se k jeho výrobě používají základní látky zvané monomery, které se řetězovitě spojují při chemické reakci zvané polymerace.
Vzniklé makromolekuly s dlouhým řetězcem se nazývají polymery. Vinylchlorid - monomer, ze kterého se vyrábí PVC, byl poprvé laboratorně syntetizován Justusem von Liebigem roku 1835. PVC poprvé připravil Eugen Baumann v r. 1872. První komerční výroba PVC začala ve 20. letech v USA. V průběhu dalších dvaceti let se začalo PVC v širším měřítku vyrábět i v Evropě.
Kritéria pro výběr krytin z PVC
Podlahové krytiny z PVC - polyvinylchlorid jsou dodávány v metráži v šířkách cca 1,5 – 5 m a také jako dlaždice. Zpravidla čtvercové dlaždice mají délku strany mezi 25 – 60 cm. Nabídka vzorů u metráže je samozřejmě větší co do provedení i jakosti. U dlaždic pak máme možnost si vytvářet zajímavé barevné kombinace a různé dekorativní vzory. Vlastnosti dlaždic z PVC a metráže jsou v podstatě stejné. Patří k těm nejpevnějším a nejodolnějším pružným podlahovým krytinám. Jejich dalším příznivým rysem je jejich mimořádně dlouhá životnost. Jsou teplé při dotyku, udržují teplo, tlumí kročejový hluk a snadno se ošetřují. Jejich výhodou je také nepropustnost vodních par při občasném zvýšení vlhkosti v ovzduší.
Protože však jsou podlahy z PVC při těchto vlastnostech málo prodyšné, nemohou umožňovat vyrovnávání vlhkosti se vzduchem. V obytných místnostech a ložnicích jsou proto doporučeny jen omezeně.
Všechny formy krytin PVC, které jsou nyní na trhu, spadají do oboru tzv. měkkých krytin. Ty se mezi sebou rozlišují podle své konstrukce, tedy podle počtu vrstev, jejich složení a vlastností. Kvalita konstrukce určuje odolnost materiálu, jeho tloušťku a samozřejmě i cenu. Základní rozdělení podle jejich konstrukce je na homogenní a heterogenní:
Homogenní krytiny
Jsou tvořeny jednou vrstvou a probarveny v celé své tloušťce. Do polyvinylchloridu jsou přidávána plnidla a změkčovadla v různých množstvích. Ta jsou rozhodující pro dosažení potřebných vlastností krytiny pro určité použití a také pro její jakost. Polyvinylchlorid se nikdy nepoužívá v čisté formě. Homogenní krytiny obsahují málo plnidel, a proto jsou vysoce zahuštěny a následkem toho jsou vysoce otěru vzdorné. Homogenní krytina v celé své tloušťce 1,5 – 3 mm tvoří otěrovou vrstvu. Celkově jsou homogenní krytiny kvalitnější a dražší.
Heterogenní krytiny
Jsou složeny ze vzájemně svařených vrstev, z nichž každá má různé složení. Jsou to: základní vrstva, potisk a ochranná vrstva. Horní vrstva je tzv. užitková povrchová vrstva a je tvořena homogenním PVC. Spodní vrstvy obsahují plnidla a změkčovadla, která dávají krytině potřebnou ohebnost a pružnost. Důležitá je tloušťka nášlapné vrstvy, která by neměla být méně než 0,2 milimetru, aby se krytina rychle nesešlapala. Celková tloušťka krytiny je také důležitá - minimálně 1,35 mm, vhodnější je však zvolit tloušťku 1,6 mm. Měkkou a tichou chůzi nám zajistí krytina o tloušťce až 2 mm.
Dalším druhem jsou krytiny:
Pěnové
Jedná se o PVC krytiny nanesené na nosné vrstvě ze skleněného nebo polyesterového rouna, korku či plsti. Jsou to tzv. krytiny s podložkou. Jsou označovány jako cushioned vinyl. Jejich jméno je odvozeno od měkce pružících vrstev PVC.
Komplexní informace o konkrétní PVC krytině se dozvíme z tzv. technického listu, který by nám měl prodejce ukázat. Zjistíme tam, zda je krytina vhodná do domácnosti nebo do veřejných budov, její celkovou tloušťku, dovolenou intenzitu zatížení, odolnost vůči otlaku při bodovém zatížení (např. židlemi na kolečkách), barevnou stálost, odolnost vůči chemikáliím používaným běžně v domácnosti, odolnost proti oťěru, zda je možno pod krytinu instalovat podlahové vytápění, jaká je její rozměrová stálost a flexibilita.
Pokládka PVC
Pokládka PVC podlahy je díky variabilitě prodávaných šířek jednoduchá. Základem úspěšné pokládky je čistá a suchá podlaha, která je zbavena všech nerovností a výstupků. Na lepení rolí používáme speciální lepidlo určené na PVC krytiny. Aby nám PVC krytina dlouho a dobře sloužila, musíme se starat o její údržbu - zametání, vysávání a vytírání vodou s tekutým neutrálním čisticím prostředkem. V žádném případě bychom neměli používat agresivní čisticí prostředky ani abraziva a prostředky určené na laminátové podlahy.
Při intenzivním provozu, zvláště pokud je ochranná vrstva porézní, je třeba podlahu také voskovat, aby špína nepronikla až do vlastního materiálu a nedošlo k popraskání a vysychání krytiny.
Podlahy z PVC zažívají v posledních letech malou renesanci. Existují v mnoha kvalitách, vzorech a provedeních. Podlahové krytiny z umělé hmoty jsou odolné vůči opotřebení provozem domácnosti, vzdorují ušpinění a jsou odolné vůči mokru a vlhkosti. Tyto vlastnosti jsou ideální pro použití ve vlhkých prostorách, ve vchodech do domu a v dětských pokojích. I u PVC podlah, přestože je většina z nich méně finančně náročná, bychom jejich výběr neměli podcenit, i zde platí, že ne všechny PVC podlahy se hodí bez rozdílu do všech místností. Záleží na charakteru místností, stupni zatížení, požadované odolnosti, životnosti a samozřejmě i vzhledu. Například do kuchyně bychom měli zvolit krytinu, která odolává nejrůznějším tekutinám vylitým na podlahu a je dostatečně měkká, aby se po ní dobře chodilo. Existují i PVC podlahy s přísadou křemičitého písku, které mají speciální protiskluzovou vrstvu, a hodí se tak zejména tam, kde hrozí nebezpečí uklouznutí.
Ve specializovaných prodejnách se setkáme se škálou nejrůznějších vzorů, barevných provedení, kvalit a s tím souvisejícími cenovými úrovněmi. I když mnozí z nás je stále odmítají a dávají přednost raději přírodním materiálům jako je dřevo nebo dlažba.