Historie přírodního, rostlého mramoru sahá až do dob starých Egypťanů, ale je velmi drahý a stejně jako klasické keramické dlažby, je studený. Mramor (krystalický vápenec) je hornina, která obsahuje více, než 95% kalcitu. Přimíšeny mohou být jílové hmoty, různé nerosty (grafit, limonit, hematit aj.) i organické látky, které původně bílý mramor zabarvují. V širším slova smyslu se slovem mramor označuje každý vápenec, který se dá leštit. Pokud se rozhodneme pro luxusní kamennou dlažbu v interiéru, je právě mramor dobrou volbou. Má velmi krásné, jasné a elegantní barvy. Stejně jako ostatní přírodní kameny se i mramor liší barvou, nepravidelným vzorem, žilkováním apod. Jeho nevýhodou oproti žule je to, že není tak trvanlivý a odolný, pokud s ním není vhodně zacházeno. Díky rozmanitému zabarvení je možné dlažby originálně kombinovat s barvou nábytku a stěn.
Pokud zvolíme tmavou mramorovou podlahu, nábytek či kuchyňská sestava by měly být spíše světlé. V současnosti se těší oblibě bílá barva, která dobře ladí s kovovými prvky, ty se hodí i k vysoce leštěnému kamenu. Každý kousek mramorové dlaždice má trochu odlišné zabarvení a kresbu, proto je důležité, jak rozmístíme jednotlivé prvky v ploše, aby působila vyváženě. Nejběžnější formát dlaždic je 30,5 x 30,5 cm při tloušťce 1 cm, dále pak 60 x 30,5, 15 x 30,5 při tloušťce 1cm, 2cm a 3 cm.
Na přání zákazníka lze vyrobit jakýkoliv formát. Mohou mít rozmanitou povrchovou úpravu. K nejžádanějším patří vysoký lesk. Leštěný kámen má hladký povrch, který odráží světlo a zdůrazňuje barvu i vzor materiálu. Povrch kamene může být také broušený, pískovaný, opalovaný nebo tryskaný, může mít různou tvrdost. Podle druhu kamene se odvíjí i jeho cena, která je dána velikostí zvoleného formátu, tloušťkou kamenné dlažby, kvalitou a místem těžby a dokonce i zabarvením, přičemž tmavší odstíny jsou obvykle dražší.
Mramory jsou vápenité kameny, které vyžadují speciální údržbu. Dlažba z leštěného kamene se čistí suchou cestou vysáváním nebo zametáním. Na zvýšení lesku se používají speciální lešticí pasty s obsahem parafínových a syntetických vosků a derivátů rostlinných, palmových vosků. Pro časté a snadné mytí je určen přípravek s obsahem polyetylenových vosků, kdy současně s mytím dochází i k posilování a renovaci lesku, který pak dlouho vydrží. Silné alkalické tekutiny mohou porušit texturu mramoru, a vytvářejí skvrny, musíme být proto opatrní, aby kyseliny (obsažené např. ve vínu, pivu, ovocných šťávách, octu a v mléce) leštěný povrch nenaleptaly.
Na odstranění skvrn použijeme kaolín, který smícháme s obyčejným bělidlem na textil nebo 6% roztokem hydrogen peroxidu a vytvoříme pastu. Povrch dlaždice navlhčíme stejnou tekutinou, kterou obsahuje pasta. Dřevěnou nebo plastovou stěrkou naneseme pastu na kámen ve vrstvě cca 1 palec. Musíme pokrýt celou plochu a také místo okolo skvrny. Čištěné místo zakryjeme igelitem, abychom zabránili vysušení, a necháme působit 48 hodin. Pak místo navlhčíme vodou, abychom zabránili tvoření prachu, opatrně odstraníme pastu. Nakonec opláchneme studenou vodou, kterou setřeme a místo necháme uschnout. V případě potřeby můžeme celý postup opakovat. Místo bělidla můžeme použít gasolin bez olova, ale nesmíme jej používat v uzavřených prostorách a měly by s ním manipulovat pouze zkušené osoby.
Na tmavé kameny bychom neměli používat roztok obsahující jiné pojivo, než vodu. Pokud bílé žilky v tmavém kameni časem zežloutnou, aplikujeme roztok z kaolinu a vody. Ve speciálních obchodech můžeme koupit speciální čistidla na mramor. Tyto prášky se pouze smíchají s vodou, nejsou kyselé a v mnoha případech jsou velmi účinné.
Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu