Jaké je zbarvení dřeva podlah?
Dřevo má svou vlastní přírodní barvu. Jeho barva se však po aplikaci ochranného nátěru změní. Ten, kdo tvrdí, že lak zcela zachovává přírodní barvu dřeva, je na omylu. Všechny laky, oleje i vosky mají vliv na tón zbarvení dřeva.
Při použití různých produktů a aplikačních metod změny stupně zbarvení dřeva tak, či onak ovlivníme.
Mnoho laků a olejů jeho barvu zvýrazňuje. Na příklad, laky na bázi rozpouštědel tmavé dřevo ztmavují. Pokud použijete lak na vodní bázi, barva dřeva zůstane téměř stejná, jako jeho barva po broušení před lakováním.
Na zbarvení dřeva má vliv celá řada faktorů, jako např.:
Rozdíl mezi rozpouštědly a vodou.
Hodnota pH laku.
Množství aplikovaného laku.
Tendence laku tmavnout při jeho stárnutí.
Původní barva laku.
Typ polymeru použitého u vodního laku.
Tmavnutí dřeva během jeho stárnutí.
Způsob broušení podlahy.
1. Rozdíl mezi rozpouštědly a vodou. Voda všeobecně působí na podlahu jako mořidlo. Nicméně, různé typy rozpouštědel dávají odlišné stupně zabarvení.
2. Hodnota pH laku. Téměř všechny vodní laky jsou mírně alkalické (pH>7). Nezpůsobují změnu zbarvení borovice, ale pokud budeme lakovat dub nebo buk, dřevo se ztmaví. Důvodem je to, že dub, buk a mnoho jiných druhů dřeva mají kyselou reakci (pH<7). Kyselina reaguje s alkalickým lakem a dává tmavší barvu. V případě borovice se barva dřeva po aplikaci vodního laku nezmění, protože zde není přítomná kyselina, která by mohla s lakem reagovat.
3. Množství aplikovaného laku. Základní laky na vodní bázi Bona Prime a Seal jsou určeny pro aplikaci válečkem, naproti tomu tixotropní lak Bona Gel se aplikuje nerezovou špachtlí. Válečkem je v jedné vrstvě aplikováno cca 100÷120 gramů laku na m2 , to znamená, že z jednoho litru laku ošetříme plochu 8÷10 m2 v jedné vrstvě. Při aplikaci laku Gel špachtlí je na jeden m2 aplikováno průměrně 30 gramů laku v jedné vrstvě, i když jsou doporučovány vždy 2 až 3 aplikační vrstvy, což dává množství 60 až 90 gramů tohoto laku na m2. Ve srovnání množství aplikovaného laku v jedné vrstvě je zřejmé, že vrstva laku nanášeného válečkem(cca 120g) schne zhruba 1,5 až 2 hodiny (při 200C / 50 % RH), zatím co první vrstva laku nanášeného špachtlí (cca 30g) schne cca 20 minut při stejných klimatických podmínkách. Z toho plyne, že lak aplikovaný válečkem napouští dřevo po mnohem delší dobu, než lak aplikovaný špachtlí a ovlivňuje barevnost dřeva.
4. Tendence laku tmavnout při jeho stárnutí. Dvousložkový polyuretanový lak rozpouštědlový DD 504 Plus v průběhu jeho stárnutí dostává lehce tmavší barvu díky účinku paprsků slunečního záření (UV). Vodní laky, ať již PU/AC kopolymerní disperze nebo polyuretanové (1K, či 2K) tendenci vlivem UV záření tmavnout mají velmi nízkou a zachovávají více přírodní barvu dřeva. Z toho důvodu laky, které vlivem slunečního záření tmavnou nedoporučujeme k přelakování dřevěných podlah s upraveným bílým nebo pastelovým povrchem.
5. Olejem modifikované laky a oleje. Mají lehce hnědou barvu a vlivem jejich stárnutí na slunci tmavnou. Základní složkou rostlinných olejů jsou mastné kyseliny, které vlivem UV záření podléhají oxidaci a polymeraci. Výsledkem těchto procesů je pak štěpení a vzájemné propojování se jejich řetězců, při zmenšování jejich objemu. Vnějším projevem degradace nátěrového filmu je změna jeho barvy na žlutou – hnědou. Účinky UV záření lze omezit přídavkem různých pigmentů do příslušného produktu.
6. Typ polymeru použitého u vodního laku. Když srovnáte například vrchní laky Mega a Traffic, aplikované na světlém dřevě ve 3 vrstvách, zjistíte, že Mega má oproti laku Traffic poněkud lehce kouřový nádech. Tento fakt je díky tomu, že jsou vyrobeny z různých polymerů.
7. Tmavnutí dřeva během jeho stárnutí. UV záření způsobuje u dřeva všeobecně destrukci jeho buněčné stavby a tmavnutí.
8. Způsob broušení podlahy. Broušení má samozřejmě velký vliv na konečný vzhled dřevěné podlahy. Konečné hrubší broušení před lakováním zapříčiňuje to, že lak proniká hlouběji do povrchu dřeva a dává mu více tmavou barvu, než kdybychom končili broušením jemnějším. Proto je velmi důležité používat jak na broušení hlavní plochy, tak i na broušení okrajů a rohů místnosti brusivo se stejnou velikostí zrna.
Je extrémně obtížné definovat, co je pro podlahu ta správná barva. Pokud se díváte na dřevěnou podlahu zhotovenou ze špalíkové dřevěné dlažby, všimnete si, že téměř každý prvek má více-méně odlišný barevný tón. Každý prvek (špalík) na této podlaze má tu správnou barvu! Toto je právě šarm dřevěné podlahy.
Někdy však tato skutečnost může způsobit problém. Na příklad, dejme tomu, že zákazníkova podlaha je zhotovena z tmavého druhu exotického dřeva, které bylo nalakováno kyselinou vytvrzovaným rozpouštědlovým lakem. Když by se pak tato podlaha v rámci její renovace přebrousila až na holé dřevo, mohla by mít nakonec, po použití vodního laku, rozdílný barevný odstín. Mohlo by to být atraktivní, avšak tato podlaha by neměla tu samou barvu, jako ta původní. Podlahář by pak musel čelit reklamaci ze strany zákazníka.
Zavinil to lak? Ne, nezavinila to ani firma, která tento lak prodává, protože neměla ponětí o tom, jaký přesný barevný odstín má zákazník na mysli. Jsou zde dvě možnosti, kdo to zavinil: za prvé, zákazník se opomenul zmínit o tom, jaký barevný odstín požaduje a za druhé, podlahář, pokud před začátkem realizace zakázky věděl, jaký přesný barevný odstín zákazník požaduje.
Zdroj: dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy