Tmavé skvrny na podlaze po aplikaci laku špachtlováním

Zde je několik tipů, jak se tomuto problému vyhnout:

• Broušení podlahy musí být provedeno správným způsobem

• Na nerovnou podlahu neaplikujte lak špachtlováním

• V případě rovné podlahy aplikujte postupně 3 vrstvy laku špachtlí

• Každou z vrstev laku nechte důkladně vyschnout

• Používejte výhradně nerezovou špachtli

 

Toto je primární problém na podlahách z dubu a buku. Skvrny mívají šedo-hnědé zbarvení a tvar srpku měsíce. Tvar těchto defektů je odrazem polokruhových tahů špachtlí při aplikaci laku na podlahu. Tyto stopy se většinou objeví až po aplikaci laku vrchního. Pokud je různobarevnost velmi znatelná, musí se podlaha obrousit až na holé dřevo. V případě, že se projeví pouze mírná různobarevnost, je zde tendence ke sjednocení vzhledu povrchu podlahy během krátké doby. Když jsou stopy zřetelně viditelné i po 3 týdnech, budou trvalého rázu.
Důvodem vzniku tmavých stop je reakce mezi alkalickým lakem a kyselinou přítomnou ve dřevě.
Výrobci dřevěných podlah využívají stejné chemické reakce když chtějí tmavší odstín dubových nebo bukových podlah. Napustí dřevo amoniakem nebo jinou alkalickou chemickou látkou. Touto cestou využívají přírodní kyselé vlastnosti dřeva k dosažení specielního efektu. Když však lakujeme podlahu, tento efekt vůbec nepotřebujeme. Pokud používáme k aplikaci lakovací kartáč, váleček nebo aplikátor, problém s různobarevností obvykle nenastane. Zmíněné nářadí nám dovoluje aplikovat na podlahu stejnoměrnou vrstvu laku a proto žádná zvláštní partie podlahy nebude tmavší než ostatní.
Nicméně, různobarevnost může způsobit problémy při použití špachtle. Pokud není na podlahu aplikován základní lak správným způsobem nebo se tento lak nenechá dobře vyschnout, pak vrstva vrchního laku dřevo ztmaví v místech, kde mu bylo umožněno proniknout do dřeva. Tam, kde vrchní lak nemůže do dřeva proniknout, zůstává barva dřeva stejná, jako po aplikaci laku základního.
Abychom obdrželi dobrý konečný výsledek při aplikaci laku špachtlí, je nezbytné aby byla podlaha rovná a správně vybroušená. Aplikace druhé vrstvy základního laku špachtlí by měla směřovat pokud možno kolmo ke směru aplikace vrstvy první. Tímto způsobem se dá vyhnout stejným chybám, které byly učiněny při aplikaci první. Dobré, bez průvanové větrání urychlí vytvrzení základního laku. Poté by se měly vždy aplikovat 2-3 vrstvy laku vrchního – podle provozního zatížení podlahy a typu laku.
Podlahář by mohl namítat: „Nemám tolik času nazbyt, abych tohle všechno prováděl na jediné podlaze. Používám stěrkování laku proto, abych si vydělal více peněz.
Bohužel však neexistují žádné zkrácené postupy, pokud se chcete vyhnout riziku špatného výsledku práce.


Dobrá rada na konec: Špachtle není to pravé nářadí pro každého. Ten, kdo si neosvojil tuto aplikační techniku nebo nemá při práci dostatek trpělivosti, ať raději zvolí jiné metody aplikací.

 

Zdroj: dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články