Jaké jsou vlastnosti parket?
Parkety. Tento název označuje druhy podlah, které jsou vyrobeny ze dřeva. Dřevěné podlahy jsou velmi rozšířeným typem podlahovin. Dřevo se v domácnostech a domech používalo od nepaměti. Přesto je to jeden z nejmodernějších materiálů na světě. Znamená pohodlí a krásu. Dřevo jako přírodní materiál vyvolává v člověku pocit tepla, pohodlí a harmonie. Pocit tepla je způsoben nízkou tepelnou vodivostí, takže bosou nohou vnímáme dřevěnou podlahu jako příjemně teplou.
Další výhodou dřevěné podlahy je její pružnost, zejména v případě, kdy je podlaha pokládána na rošt. Takovéto provedení šetří klouby a svaly a zamezuje jejich předčasné únavě a opotřebení. Pomocí moderních technologií povrchové úpravy dřevěných podlah – lakování a olejování, je zaručena také vysoká mechanická odolnost jejich povrchu proti otěru a poškrábání.
Historie
Historie dřevěných podlah se píše už téměř 600 let, její vývoj souvisí s vynálezem pily s vodním pohonem, tak se dala vyrábět prkna, která se pomocí vodní energie řezala z celých kmenů. Tato prkna byla poměrně silná a ručním hoblováním se z nich vytvořila prkna podlahová – palubky. Vznik těchto podlah se datuje do 15. století, jako materiál se používal smrk, jedle, modřín a borovice.
V 17. století dochází k rozvoji technologie na opracování dřeva a na podlahy se začíná přenášet ornamentální výzdoba. Mozaikové a intarzované podlahy znali již ve starém Římě, ale k jejich vytvoření používali hlavně kámen. Nové je právě použití dřeva. Podlaha byla členěná pomocí různě širokých pruhů tvrdého dřeva, tak vznikl barevný kontrast, který tvořil zarámování kolem obyčejných prken z měkkého dřeva, nejčastěji smrkového. Časté je souměrné uspořádání kolem středu místnosti. Podlahy se připevňovaly na podkladní hrubou podlahu. V posledním desetiletí 17. stol. došlo ve Francii k vývoji od obyčejné dřevěné podlahy k tabulkovým parketám. Tehdy se objevují také první vzorkovnice a odborná literatura, proto dochází k rychlému rozvoji této technologie po celé Evropě. Existovalo velké množství vzorů, které byly přizpůsobeny rozměrům místnosti. Parket z masivního dřeva se ve svém původním provedení skládá z jednotlivých krátkých vlysů, které jsou mezi sebou spojeny.
Začátkem 18.století dochází k dalšímu rozvoji použití parket, začínají se používat dýhované tabule. Nosnou částí konstrukce parkety je dřevěná základní deska, na jejíž horní stranu je nalepen vytvořený dýhový obrazec.Tak vzniká velké množství květinových a ornamentálních motivů, které můžeme obdivovat i na spoustě našich zámků.
Koncem 19. stol. byla vyvinuta tzv. vlysová technologie. Jednotlivé vlysy se vzájemně složí a přibijí hřebíky na hrubou podlahu. Tak vznikají vlysové (z polí se skládající) a kostkovité proplétané vzory, které připomínají tabulový parket.
Parkety dnes
Konstrukce parkety je složena z několika vrstev a proto podléhá daleko méně změnám teploty a vlhkosti než masivní parkety. Skládá se z jednotlivých dílů spojených perem, drážkou a speciálním lepidlem.
Podlaha může být:
plovoucí, tzn. že dílce podlahy nejsou k zemi napevno přilepeny, ale jsou volně položeny na izolační podložce.
Lepená, parkety jsou buď pružně nebo pevně lepeny přímo na podklad. Jejich výhodou je vysoká stabilita podlahy.
Celkovou výhodou dřevěných podlah je dlouhá životnost, snadná údržba, možnost opakované renovace, teplý vzhled, neváží prach, proto jsou vhodné i pro alergiky. Mají výjimečný vzhled a existuje široký sortiment dřevin, barev a kvalit.
Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy