Nerovný povrch - jako důsledek aplikační metody

Stopy po tazích lakovacího nářadí

Lak byl aplikován v příliš slabé vrstvě

Příliš teplá podlaha

Nedbalost

Příliš chladný lak

Špatný stav lakovacího nářadí

 

Nejběžnější příčinou tohoto problému bývá to, že byla aplikována příliš slabá vrstva laku. Proto lak rychle schnul a neměl dostatek času na dokonalý rozliv.
Někteří lidé mají ve zvyku aplikovat pouze slabou první vrstvu laku, aby zkrátili jeho dobu schnutí. Pak, v následující vrstvě dávkují bohaté množství laku. Vystavují se tak riziku, že stopy po tazích lakovacího nářadí bývají zřetelné již po první vrstvě laku a obvykle je obtížné jejich dokonalé odstranění pomocí mezibroušení laku. Po dokončení lakovacích prací se tyto stopy ještě zvýrazní.
Jiným důvodem vzniku stop by mohl být taky dopad přímého slunečního světla do místnosti skrz okna a zahřívání podlahy. Voda z laku se tím pádem odpařuje příliš rychle a lak nemá dostatek času na dokonalý rozliv. Při lakování v letním období, kdy je nebezpečí dopadu přímých slunečních paprsků do místnosti, je vhodné naplánovat si lakování na vhodnou denní dobu, případně stáhnout okenní žaluzie, rolety nebo okna zastínit nějakým jiným způsobem.
Rychlé schnutí laku podporují i nízká relativní vlhkost vzduchu a silný průvan v místnosti
Další možnou příčinou je uspěchané nebo zbrklé nanášení laku na podlahu s použitím nářadí, které se k tomuto účelu nehodí, protože lak neaplikuje na podlahu rovnoměrně. Povrch musí být smáčen lakem náležitým způsobem.
V zimním období je důležité nenechávat lak v autě při přepravě déle než je nezbytné. Pokud je lak studený, vzrůstá jeho viskozita, takže teče pomaleji.
Tzv. brázdy na lakovaném povrchu vznikají příliš velkým tlakem na váleček, kdy je lak vytlačován k okrajům válečku, kde je dávkováno nepoměrně větší množství laku vzhledem ke středové ploše válečku, kde je vlivem enormního tlaku laku málo. Lak z okrajů válečku se pak na ostatní ploše s velmi nízkou vrstvou laku rychle zasýchající dobře nerozlije, důsledkem čehož je pak vznik brázd. Tomuto efektu napomáhá i použití válečku, který není na okrajích zastřižen pod úhlem 450.

 

Shrnutí: Abychom se vyhnuli stopám po tazích lakovacího nářadí, je třeba:

• Aplikovat doporučené množství laku

• Zpracovávat lak řádným způsobem

• Podlaha i lak mají mít normální teplotu

• Používat váleček doporučený pro aplikaci vodních laků s okraji zastřiženými pod úhlem 450

 

Zdroj: podlahy z exotických dřevin, terasové desky, pokládka podlah

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články