Příčiny nedostatečné vrstvy laku na podlaze?
Možné příčiny:
Nesprávné broušení.
Aplikováno příliš málo laku.
Drsná podlaha.
Extrémně suché dřevo.
„Nepracuji s vodními laky. Zákazník požaduje hutný povrch, který s vodními laky nesvedu.“
Tento názor byl nejčastěji slýchán v minulosti, v současné době je však tomu zcela jinak. Většina lidí, pracujících s vodními laky obdrží velmi uspokojivý výsledek. Někdy ovšem se může něco udělat špatně a výsledkem pak je nedostatečná vrstva laku na podlaze.
Proč nemá lak hutný vzhled?
Zde uvádíme několik možných příčin:
Důležitým kritériem je technika broušení podlahy. Pokud použijete rozpouštědlové laky, nemusíte být příliš pečlivý. Kupříkladu, konečné broušení ukončíte s brusivem P 100. Při použití vodních laků musíte broušení věnovat více pozornosti. Brousit musíte správnou technologií. Na konečné broušení by se měla použít talířová bruska s brusivem P 120 nebo jemnějším, případně Bona Scrad systém. Stejně tak je důležité množství aplikovaného laku. Aplikace tří vrstev laku ve správném množství reprezentuje celkem 300 gramů laku na metr čtvereční. Vodní laky se velmi snadno aplikují. Znamená to, jak výhodu, tak i nevýhodu. Protože se lak snadno aplikuje, mají podlaháři tendenci aplikovat jej v příliš slabé vrstvě. Namísto doporučeného aplikačního množství 8-10m2 z jednoho litru, nalakují plochu až 15m2. Jestli někdo pracoval s laky rozpouštědlovými a přešel na laky vodní, měl sklon k aplikaci vodních laků přesně stejným způsobem. Výsledkem byl neuspokojivý vzhled podlahy. Při práci s rozpouštědlovými laky je třeba na váleček( má nižší vlas než váleček na vodní laky ) nebo na lakovací kartáč tlačit, aby se lak pravidelně nanášel. Aplikujete- li vodní laky, nemusíte na lakovací váleček nebo kartáč tlačit. Lak se nanáší lehkými tahy a pravidelně. Takto budete mít jistotu, že aplikujete to správné množství laku.
Jiným důvodem, proč nezískáte hutný vzhled lakované podlahy je případ, kdy nenecháte základní lak před aplikací první vrstvy vrchního laku řádně vyschnout. Dřevo nemusí být náležitě ošetřeno základním lakem a lak vrchní pak proniká do dřeva a způsobuje zvednutí jeho vláken, výsledkem čehož je drsný povrch. Povrch je chlupatý a je snadné podlehnout mylnému domnění, že tento efekt nastal díky nízké vrstvě laku, spíše než povstalým vláknům dřeva. Když mezibrousíte lak, provádějte tuto práci pečlivě a vhodným strojem.
Pokud se domníváte, že povrch není dostatečně lesklý, je to pravděpodobně důsledkem aplikace slabé vrstvy laku.
K dosažení hutného vzhledu:
• Na konečné broušení použijte brusný papír / mřížku č.120 nebo Bona Scrad systém.
• Aplikujte doporučené množství laku.
• Mezi jednotlivými aplikacemi vrstev nechte lak řádně vyschnout.
• Mezibroušení provádějte opatrně.
Zdroj: přírodní linoleum, korkové plovouci podlahy, parkety a vlysy