1. Nejběžnějším důvodem je to, že podlaha nebyla před lakováním vyčištěna vysavačem s dostatečnou pečlivostí. Pokud na podlaze po broušení zůstaly zbytky brusných zrn, pak se mohou černé tečky v laku objevit. Mívají zpravidla větších rozměrů než brusná zrna na podlaze zapomenutá. Bývají často kolem milimetru, téměř černé barvy a nezáleží na barvě brusného papíru z něhož se uvolnily. Vodní lak reaguje s kovem (železem), přítomným v brusivu a vytváří tmavou látku. Kromě toho, že zrno postupně černá, okamžitě tato látka zabarvuje i dřevo v okolí zrna. Jestliže toto místo prohlížíte pod lupou, uvidíte zrno ve středu kolečka černé barvy, která vsákla do dřeva. Stejný případ nastane, když okrajová bruska narazí na hřebík, jenž byl v podlaze při renovaci zapomenut nebo při zachycení trubek UT. Stejně tak můžou na podlaze zůstat železné piliny pocházející z ostření škrabky na lak, případně jiných železných nástrojů, pokud tuto činnost vykonáváme přímo v místnosti, kde hodláme lakovat.
2. Jiným vysvětlením je přítomnost dřevokazného hmyzu, který si ve dřevě hloubí chodby. Někteří jedinci mohou během lakování svůj úkryt opustit, uhynout a lak s jejich tělesnými zbytky reaguje za vzniku tmavých, většinou však černých skvrn. Tento úkaz je skutečnou raritou.
Shrnutí: Nejjistějším způsobem, jak se vyhnout vzniku černých teček, je pečlivé vyčištění podlahy před lakováním pomocí výkonného vysavače. Před broušením podlahy při renovaci věnujte velkou pozornost hřebíkům, jimiž byly přibity okrajové lišty. Nikdy neostřit železné nástroje v místnosti, kde se bude lakovat.
Zdroj: dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu