Jak na sádrokarton v domácnosti?

Využití sádrokartonových desek může být všestranné a nečekané. S jejich pomocí se dá vytvářet a dotvářet nápaditý domov, zajímavé kompozice, a to se zárukou, že vždy může vzniknout jedinečné řešení prostoru podle vašich představ.

Sádrokarton je tvarově stálý, odolný a není drahý. Velmi snadno se na něj instalují různé typy osvětlení - příkladem mohou být prosvětlené niky, které vytvářejí v bytě zajímavou atmosféru.

Doménou sádrokartonu jsou samozřejmě v první řadě stěny a dále také stropy včetně stropních podhledů. Ale i police, policové systémy, různé výklenky, schůdky, pódia, propojení, niky, skříňky a i nenákladné vestavěné skříně s posuvnými dveřmi.

Při rekonstrukcích starých bytů lze sádrokarton využít například na propojení velkých prostor, nebo naopak vytvořit z něj výklenky, příčky a přepážky k zakrytí ošklivých koutů - a to i nepravidelné, například šikmo k podlaze se zužující přepážkové stěny, nebo oblouky a podobně. Většinou si na tyto práce pozveme odbornou firmu, i když menší věci zvládne zručný domácí kutil bez problémů sám.

 

Sádrokartonová konstrukce

Při sádrokartonových konstrukcích jde v principu vždy o nosnou - podkladní konstrukci, která je opláštěná sádrokartonovými deskami. Podkladní konstrukce je dřevěný nebo kovový rošt, který je naddimenzovaný podle určitých zásad a vytváří ideální rovinu na montáž sádrokartonových desek.

Sádrokartonovou desku tvoří sádrové jádro, které je oboustranně opláštěné vrstvou lepenky - papíru. Sádrokartonové desky se vyrábějí v šířkách 120 nebo 125 cm a v různých délkách, od 200 do 300 cm, avšak díky jednoduchému dělení či řezání desek není výrobní rozměr z hlediska montáže vůbec důležitý. Standardní tloušťka desky je 12,5 mm, 15 mm nebo 18 mm a výběr vhodné tloušťky závisí na účelu použití.

Po připevnění sádrokartonových desek následuje tmelení spár mezi jednotlivými deskami, jemuž je třeba věnovat maximální pozornost. Od kvality tmelení totiž závisí jednak tuhost celé konstrukce, ale především její estetický vzhled. Případný přebytečný tmel se může zlehka přebrousit brusnou mřížkou nebo brusným papírem.

 

Sádrokarton i na podlaze?

Možná trochu méně známou, ale velmi perspektivní oblastí použití sádrokartonu je zhotovení podlah, tedy plovoucí nosné vrstvy podlahy určené pod jakoukoli nášlapnou vrstvu, například parkety či dlažbu. S oblibou se tento systém používá například tam, kde subtilnost nosného stropu nedovolí použít těžký betonový potěr. Při sádrokartonových podlahách vstupují do hry i výhody suchého způsobu výstavby. Suchá výstavba je poměrně čistá a rychlá práce, což ocení zejména ti, kteří rekonstruují jen jistou část obývaného domu či bytu.

Při výstavbě suché podlahy jde o vytvoření tuhé sádrokartonové plovoucí desky s tloušťkou 25 mm ze speciálních sádrokartonových desek nebo prvků. Na takový povrch lze klást jakoukoli povrchovou vrstvu - například parkety, dlažbu či koberce.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus