Sádrokarton
I když několik let trvalo, než se přestal považovat za jakousi levnou a ne příliš vhodnou náhradu cihly, dnes patří mezi nejoblíbenější materiály a stavbu domu nebo přestavbu bytu, si bez něj neumíme už ani představit.
Sádrokarton je směsí sádry a rozvlákněného papíru popř. skelných vláken, obalené speciálním kartonem. Je nehořlavý, výborně se recykluje. Protože dokáže ze vzduchu odebírat vlhkost a vracet ji zpět do prostředí, stal se i vhodným regulátorem vlhkosti v interiéru. Jeho hlavní devízou je nízká hmotnost, která představuje v průměru 250 kg na m3. Tato vlastnost jej přímo předurčuje k časté využití při přestavbách a rekonstrukcích, protože v porovnání s jinými materiály, je jeho tíha na původní nosnou konstrukci téměř minimální. Každý, kdo se sádrokartonem pracoval, ocení i jeho bezproblémovou skladovatelnost. Jeho povrch je hladký a snadno upravitelný.
Příčky vystavěné ze sádrokartonu jsou nejen lehčí ale i užší, což v konečném důsledku přispívá k rozšíření obytných prostor.
Další z mnoha výhod sádrokartonu je suchá montáž. Sádrokartonové desky se montují přišroubováním na konstrukci z ocelových profilů nebo z hoblovaných hranolů, která je připevněna o stěnu, podlahu a strop. Desky se spojují lepením speciálními tmely a spoje se dají se vytmelit tak, že zůstanou úplně hladké.
Mezi konstrukci je možné vložit instalační rozvody, takže mnohé z klasických pracovních postupů, jakým je např. sekání stěny, při této činnosti prostě odpadávají.
Protože vlastní sádrokarton nemá dobré izolační vlastnosti, přidávají se do konstrukcí zvukové a tepelné izolace.
Sádrokarton se ve velké míře využívá i při stavbě dřevodomů, kde se jím řeší obkládání stěn a dispoziční řešení. Kromě toho, že za velmi krátký čas dokážete rozdělit interiérový prostor, vyrovnat křivé povrchy stěn a poslouží jako stropní podhled, je dokonale využitelný rovněž při stavbě různých zabudovaných policových systémů např. v koupelně nebo kuchyni. Dokáže vytvořit nový prostor a vyžaduje už jen vhodnou povrchovou úpravu ve formě strukturovaných omítek, tapet nebo obkladů. Před konečnou povrchovou úpravou se však na něj ještě musí nanést penetrační nátěr, aby se zajistila rovnoměrná savost jeho povrchu.
Sádrokartonové desky jsou dostatečně pružné, ohebné a pevné na to, aby se z nich daly zhotovit obloukové stěny a stropy a zároveň i podlahové vrstvy, které slouží jako náhrada za betonové potěry. Tato oblast využití sádrokartonu je sice méně známá, ale velmi perspektivní, protože použitím podlahového provedení jsou nahrazeny mokré procesy výstavby.