Jak na hraní si dětí na zahradě?
"Mami, pojď si hrát," křičí malá holčička. Výraz v obličeji matky ale jednoznačně vypovídá o tom, že by raději dělala něco jiného. Co dělat, zahradu sice mají, ale dítě se tam nudí ... Stačilo by ale vybudovat dětský koutek a potomka by pak už mohla jen sledovat z pohodlného lehátka ...
Na začátku je nutné vymezit správné místo, ideální je takové, na které rodič pohodlně vidí z domova, například z kuchyně nebo obývacího pokoje, vizuální kontrola se jistě hodí i v zahradě. Na místo by zároveň nemělo pražit celý den slunce, ideální je stín a blízká příroda.
Hry na různé způsoby
V momentě, kdy máme vyhrazený koutek, můžeme se pustit do další fáze, kterou je vybírání. Mohlo by se zdát, že to bude jednoduché rozhodování, ale až zjistíte, co trh nabízí, můžete znejistět.
Klasické jsou běžné skluzavky, které mohou být samostatně nebo součástí domku, který děti využívají na další hry. Standardní jsou i houpačky, ať už samostatné solitéry určené pro dvě děti, nebo závěsné provedení pro jednoho. Oblíbené jsou i prolézačky ve tvaru zvířat, hradů s dlouhými chodbami a skákadla umožňující hopsat dětem i celý den. Pokud máte k dispozici více prostoru, nebo hodláte dětem propůjčit celou zahradu, pak jim pomocí dopravních značek můžete kolem domu definovat hlavní a vedlejší silnice, klidovou zónu atd.
Jak vybírat
Pokud se zeptáte dětí, je jasné, že budou chtít všechno, a tak konečné slovo bude mít rodič. Východiskem ke správné volbě bude velikost zahrady, kterou chcete přeměnit na dětské hřiště. K dispozici postačí i jeden metr čtvereční, standardní velikost jsou cca 3 metry čtvereční a větší plocha, záleží na prostorových možnostech. I ty omezují výběr atrakce, houpat se do koruny stromů nebo vylézat z prolézačky přímo do prostoru komunikace není příliš bezpečné, proto zvažujme i okolní terén.
Při koupi se informujeme také na věk, od kterého je atrakce určena, a zároveň přemýšlíme o budoucnosti, co s pěkným, ale neskladný výrobkem budeme dělat, až ratolest omrzí.
Důležitá bezpečnost
I když výrobky mají veškeré potřebné certifikáty, ještě před jejich využíváním sami zkontrolujte jejich bezpečnost. Jednotlivé díly musí pevně držet pohromadě, nutná je dokonalá stabilita a zaoblené zakončení hran a rohů. Informujte se na bezchybnost použitých materiálů a tam, kde dítě může spadnout z výšky, zvolte na zem měkkou krytinu podlahy (např. gumu). Neopomeňte na zábranu před zvířaty, zejména kočky využívají dětská hřiště na svou potřebu. Součástí proto bývají látkové kryty, které děti chrání před stykem s jejich exkrementy. Pokud zůstanou děti v zahradě i v podvečerních hodinách, kdy je šero, instalujte v jejich blízkosti vnější světlo, které bude chránit jejich bezpečnost při pohybu a dovolí i vám na ně dohlédnout.