Altány a pergoly

Pomocí pergol a altánků si můžeme v zahradě vytvořit příjemný stín nad těmi místy, které jsou určeny pro odpočinek. Zároveň mohou tyto konstrukce vymezit výhled na vybranou část zahrady nebo ohraničit vstup na volné prostranství, v kompozici zahrady pomocí nich doplníme nebo vytvoříme svislé linie. Konstrukce pergol a altánků obvykle slouží i jako opora pro popínavé rostliny - první pergoly se na pěstování vinné révy využívaly již ve starověkém Egyptě, odedávna byly oblíbené i v japonských a čínských zahradách.

 

Altány i pergoly mají v zahradě v podstatě stejnou úlohu - ochránit místo určené k odpočinku před letním sluncem nebo nepřízni počasí (větrem, deštěm). Oba druhy konstrukcí jsou velmi podobné, zhotovují se z téměř stejných materiálů, často slouží jako opora pro popínavé rostliny. Každá z nich se však v zahradě umísťuje na jiném místě.

 

Altány

V kompozici zahrady tvoří altán dominantu a zároveň vytváří intimní zákoutí. Proto je velmi důležité, kde ho umístíme - nejlépe v části zahrady určené k odpočinku, ideální je, pokud je z altánku zajímavý výhled a zároveň chrání před nežádoucími pohledy například z ulice. Ideální je, pokud je v blízkosti altánku jezírko nebo zahradní gril či krb (pozor na převládající směr větru a hořlavé materiály). Konstrukce a materiál altánku by měly být sladěny s okolím - s domem, s ostatními drobnými architektonickými prvky v zahradě, s výběrem rostlin. Možností je opravdu hodně - od vzdušných konstrukcí z lehkých materiálů až po mohutné stavby z kamene a dřeva, s dlažbou a osvětlením. Můžeme se rozhodnout pro hotový altán z katalogu či z nabídky zahradnictví nebo pro stavbu na míru - od jemné bambusové stříšky přes zdobenou dřevěnou konstrukci až po masivní altán ze dřeva a cihel s pevnými základy. Altán může být volně položen na trávníku nebo pevně zakotven v zemi, se zpevněnou podlahou či dlažbou. S tím souvisí i příprava podloží (zpevnění, drenáž, odvodnění pozemku a pod.). Stěny mohou být plné nebo polootevřené, mohou tvořit ochranu proti převládajícímu větru nebo mohou být vyplněné vzdušným lištováním, po kterém se bude popínat zeleň. Altán může být otevřený z více stran nebo jen z jedné strany - s výhledem na konkrétní část zahrady, detail či solitér.

 

Pergoly

Pergoly jsou dalším vděčným způsobem, jak si vytvořit stín například nad terasou. Zároveň více propojí dům a zahradu a překryjí i některé nedostatky architektury. Dnešní pergoly a oblouky se konstrukčně neliší od těch z minulosti. Umísťují se v těsném kontaktu s domem, často jsou jakoby pokračováním střechy, samozřejmostí je spojení této konstrukce s popínavými rostlinami nebo se zavěšenými květináči s převislými druhy. Konstrukce pergol a oblouků by měla být výrazná a pevná, aby vydržela nápor silných rostlin. Na jejich budování se používají převážně dřevo a kov, ale i bambus a pálená cihla, materiály lze i kombinovat. Materiál a proporce pergoly je třeba vždy přizpůsobit domu a okolní výsadbě v zahradě, aby nepůsobila příliš dominantně a hrubě.

 

Materiály doporučené pro různé styly zahrad

Venkovská zahrada: pergoly z dubového dřeva, cihlové sloupy s dubovými trámy

Střešní zahrada: napnuté kovové dráty nebo plastová pergola

Zahrada u vody, s jezírkem: pergoly z průmyslově opracovaných, mořených dřevěných tyčí

Horská zahrada: sloupy z lomového kamene, nahrubo opracované trámy

Městská zahrada: cihlové sloupy, hladké dřevěné trámy

Běžná příměstská zahrada: hladké kamenné sloupy kombinované s tvarovaným břevnem

 

Nejoblíbenějším materiálem na altánky a pergoly je dřevo, které může mít mnoho podob. Měkké dřevo se často dodává jen nahrubo opracované (nařezané) a jeho povrch je třeba ještě upravit, hoblované dřevo je hladší, může se přímo natírat barvou nebo mořidlem. Zahradní stavby jsou vystaveny nepřízni počasí, kolísání teplot a vlhkosti, proto by použité dřevo mělo být kvalitní a vhodně povrchově upravené.

 

Popínavé rostliny ke konstrukcím

Plamínek horský (Clematis montana) Přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) Mučenka modrá (Passiflora coerulea) Trubač kořenující (Campsis radicans) Réva vinná (Vitis vinifera) Vistárie čínská (Wisteria sinensis) Břečťan kavkazský (Hedera colchica) Zimolez japonský (Lonicera japonica)

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus