Jak na jednoduchý přístřešek pro auto?

Řešení přístřešku by mohlo být zajímavým úkolem pro zahradního architekta, protože by se mělo odvíjet od stylu domu, v jehož blízkosti bude stát. Pro stavebníka je však často takové řešení konstrukčně náročné nebo cenově zcela nevýhodné.

Ve většině případů se tedy sahá po řešení jednodušším a tím je přístřešek, který svou formou připomíná pergolu. Na rozdíl od ní je však přístřešek považován za drobnou účelovou stavbu.

Pergoly jsou v současnosti stále preferovanějším zahradním architektonickým prvkem a tak ani forma přístřešku v jejich podobě není vtíravá. Navíc, pokud se správně zkombinují materiály použité na jeho výstavbu, stane se rychle neodmyslitelnou součástí exteriéru rodinného domu.

Přístřešek je definován jako snadná stavba, jejíž konstrukci tvoří nosné sloupy propojeny příčnými trámy. Na ní je položena plochá nebo mírně zešikmená střecha. Nosné sloupy jsou většinou vyrobeny z impregnovaného dřeva nebo kovu. Základní konstrukce přístřešku je otevřená, je však možné ji z jedné nebo dvou stran uzavřít stěnami z lehkého materiálu. Podle toho jak daleko je přístřešek vzdálen od obvodových zdí domu nebo např. vysokého zahradního plotu, může na ně jednoduše navazovat.

Charakter přístřešku určují použité materiály, jejich kombinace a zejména střecha. Klasikou jsou dřevěné nosné sloupy, ale do venkovského prostředí se dobře hodí i sloupy zděné ať už z cihly nebo kamene, které působí masivněji. Pro realizaci střešní konstrukce poslouží dřevo nebo železobeton. Přikrýt se může nejen klasickými dřevěnými deskami, ale i keramickými taškami či Eternity. Výjimkou nebývá ani deska ze železobetonu.

K moderním domům v minimalistickém stylu se více hodí materiály, které působí odlehčeně, např. kombinace kovových profilů a průhledné krytiny.

Při stavbě přístřešku je třeba mít na zřeteli i stabilitu budoucí stavby. Přístřešek je po celý rok vystavován změnám a často i nepřízni počasí. Střecha nejenže musí být pevná, aby odolala větru a sněhové vrstvě, ale musí mít i vhodný spád a samozřejmě, neměl by na ní chybět ani systém na odvod srážkové vody.

Stabilitu přístřešku ovlivňuje i správné ukotvení nosných sloupů, které se do podkladu montují prostřednictvím patek z betonu. Ty by měly být uložené v zemi až v hloubce 80 cm.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Garáž nebo přístřešek?

Při stavbě nového rodinného domu nás očekává i otázka řešení "pokoje" pro našeho motorového miláčka nebo jiné...
více…