Jak na zahradní domek?

Pokud jste majitelem zahrady, která se nenachází přímo u Vašeho domu, nebo bydlíte v bytovém domě a rozhodli jste se koupit zahradu vzdálenou od místa bydliště, jistě jste již přemýšleli o stavbě zahradního domku. Vždyť dobře využitý domek může sloužit nejen k odkládání použitého zahradního nářadí nebo případné úrody, ale i jako příjemné jednoduché přenocování během víkendů.

Než se pustíte do stavby promyslete si dobře, co od ní očekáváte, protože jen správným naplánováním jejího účelu, si budete moci pobyt v ní v pohodlně užívat. Domek situovaný v rekreační zahradě je trvalá stavba, která musí mít vybavenost odpovídající jeho účelu. V první řadě budete muset počítat s přípojkami elektrického proudu a samozřejmě i vody. Výhodu mají ti, kteří si v zahradě vykopali vlastní studnu. Protože v lokalitách využívaných k rekreačním zahradám je jen zřídka protažena větev obecní kanalizace, musíte hned ze začátku počítat s vybudováním a umístěním vlastní čistírny odpadních vod. Velmi důležitý je i správně vybudován větrací systém domku, protože podstatnou část roku bývá neobydlený.

 

Dalším řešením jsou prostorové možnosti. Pokud jste pěstitelem zahradních plodin, určitě se vám bude hodit i malý podzemní sklípek, v němž budete moci plody své práce uskladnit.

Interiér vaší chatky by měl být navržen účelově a úsporně. Rozumné je vybudovat při něm alespoň částečně zastřešenou terasu, která je prodloužením interiéru a v létě se na ní odehrává velká většina aktivit. Při hledání správného místa pro domek je tedy nutné brát v úvahu i jeho orientaci vzhledem ke světovým stranám.

Domeček je vhodné umístit v některém z rohů zahrady, praktické je pokud bude stát co nejblíže k příjezdové cestě. Jeho umístěním do středu pozemku by jste zahradu nejenže zbytečně předělili, ale domek by mohl vrhnout stín na některou z jejích užitkových částí.

Pokud se vaše zahrada nachází na svažitém terénu, doporučujeme její umístění v horní části zahrady. Vyhnete se tak problémům se shromažďováním srážkové vody a namísto nutnosti stavbu odvodnit, získáte pěkný výhled na okolí.

Úprava terénu na stavbu zahradního domku ve svahu je o něco složitější než při stavbě na rovinatém podkladu. Pokud svah neposkytuje svou formou ideální místo, plochu vhodnou pro stavbu budete muset řešit zařezáním do svahu a navezení další zeminy, aby se zvětšila.

Pokud je sklon svahu příliš prudký, budete jej muset proti posuvu zajistit opěrnou zdí nebo zdmi a pozemek stabilizovat prostřednictvím vybudování několika teras.

Při plánování stavby nesmíte zapomenout ani na potřebnou vzdálenost mezi svahem a zadní stěnou domku. Ve vzniklé mezeře budete muset vybudovat kanál na odvádění vody stékající ze svahu.

K problémům s vodou a jejím nahromaděním však může docházet i na rovinatém terénu, proto je rozumné domek vyvýšit minimálně 20 - 30 cm nad terén. Terasa může být položena níže a to přibližně na výšce prvního stupně schodu, což v praxi představuje 12-15 cm. Výškový rozdíl můžete upravit vytvořením mírného svahu, který můžete zkrášlit osázenou trávou nebo okrasnými květinami. Terasa musí být správně vyspádována, aby byl zajištěn přirozený odtok dešťové vody.

V případě, že je místo, kam byste domek chtěli umístit, velmi vlhké, budete muset základnu domečku postavit v minimální výšce 50 cm nad terénem a podklad pod ním správně odvodnit.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus