Kam s altánem?

Během nesnesitelných letních veder jsou skutečným místem pohody stabilní stíněné přístřešky, zastřešené stavby - pergoly, altánky, zahradní besídky. Jejich umístění, tvarové a materiálové řešení, konstrukce, proporce umožňují množství variant pro využití v kterékoli zahradě.

Při jejich výběru a zakomponování do prostoru zahrady je velmi důležité zohlednit velikost a členění pozemku. Je třeba na to myslet již při navrhování a zakládání zahrady.

 

Kam s nimi?

Na orientační situaci zakreslit půdorys domu, se všemi existujícím objekty, které na pozemku zůstanou, vjezd a vstupy na pozemek, chodníky. Nesmíme zapomenout ani na původní výsadbu, modelaci terénu - polohu staveb ovlivní různé terénní zvláštnosti - svahy, prohlubně, vyčnívající skály ... Nezanedbatelná není orientace na světové strany. Klidové zóny je ideální umístit na západní a jižní stranu, kde se daří i většině rostlin.

V přímé návaznosti na dům či terasu je vhodné umístit pergoly. V zahradě mohou být situovány i jako samostatný objekt. Lehká konstrukce nemusí mít pevné zastřešení. Stínění lze zajistit třtinovou rohoží, plátnem, ale nejpůsobivější je "střecha" z popínavých rostlin. Kouzelná atmosféra a romantické zákoutí dokáže připravit sama příroda. Představte si nad hlavou voňavý baldachýn z rozkvetlé vistárie, nápadné a bujné oranžové květy trubače, překrásné barvy popínavých růží nebo chutné hnědavé bobule aktinídie (kiwi).

Zahradními stavbami, které se nevyplatí podceňovat, jsou technické a hospodářské objekty - přístřešky na auta, sklady nářadí, dřeva. Stejně důležité je jejich umístění, zakomponovaní do prostředí, sladění s hlavním objektem. Nezanedbatelné je respektování estetiky. Ideálním místem pro odpočinek v zahradě je altán. V případě, že vlastníte větší zahradu, můžete zkombinovat více druhů přístřešků.

 

Altán

Slovo altán pochází z italštiny, znamená otevřenou, vzdušnou zahradní stavbu. Hodí se zejména do rozsáhlejšího prostoru, ale své místo si určitě najde i v menší zahrádce. V každém případě by neměl příliš "vyčuhovat". Zátiší s altánkem je ideální situovat na místo vzdálenější od domu, do klidné zóny s pěknými průhledy do okolí - zem nebo zahradu, jezírko, solitérní výsadbu. Umístit ho tak, aby nás lákalo projít se po zahradě, podívat se do něj a chvíli v něm pobýt.

Architektonický výraz altánku samozřejmě přizpůsobíme okolní výstavbě a stylu zahrady. Do venkovské zahrady určitě nepostavíme orientální pavilon.

 

Velikost a půdorysné řešení

Východiskem je využití, funkce a provoz altánku. Bude to jen "domeček" na posezení a odpočinek od každodenního ruchu a shon pro nás - v takovém případě nám stačí lehátko a příruční stolek, lavička, nebo pohodlná židle. Pokud zde chceme pořád společenské aktivity - rodinné obědy, posezení při kávičce, zahradní párty, ... v dispozičním řešení je třeba zohlednit počet a umístění míst k sezení, propojení provozu na vnitřní nebo vnější krb, umístění pultu na přípravu jídel. Vždyť stolování venku, zejména ve spojení s přípravu pokrmu, které zde chutnají mnohem lépe, a spolu s pohledem na okolní zeleň a modrou oblohu, přináší neopakovatelnou atmosférou a potěšení pro všechny smysly. Komunikační trasy v prostoru altánku musíme navrhnout tak, aby nedocházelo k vzájemnému křížení a kolizi. Půdorysnému řešení se meze nekladou. Výhodné jsou čtvercové půdorysy, mnohoúhlé, obdélníkové či kruhové. Altány mohou být otevřené, bez uzavření bočních stěn, uzavřeny z několika stran nebo zcela uzavřeny. Boční stěny mohou být plně zděné, lehké dřevěné, řešené jako treláže - opory pro převislé rostliny. Opticky izolovat vnitřní prostor můžeme i okolní výsadbou.

Na rozměrech také záleží. Ovlivňují jejich dispoziční řešení, počet "návštěvníků". Platí, že čím je zahrada menší, tím menší konstrukci musí mít altán.

 

Tvarosloví a materiál

Nejdůležitější při návrhu zahradních staveb je, aby vhodně doplňovaly lokalitu, styl zahrady, dodrzovaly architekturu a strukturu domu, velikost prostoru. Každý dům a zahrada mají odlišné požadavky na styl a materiál.
K moderní architektuře (hi-tech) domů do městského typu zahrady se hodí jednoduché elegantní linie, pravé úhly, střízlivé geometrické tvary - čtverec, obdélník, kruh, trojúhelník. Materiály mohou odrážet moderní interiér, s nimiž je exteriér propojen. Ocelové konstrukce, sklo, plast, kámen, betonové prvky ...

Venkovské zahrady jsou charakteristické používáním dostupných místních materiálů a regionálních stylů. Sjednocujícím prvkem v prostoru zahrady by měly být struktury a barvy jednotlivých prvků - stěny, oplocení ... a samozřejmě, přizpůsobení se architektuře domu. Hodí se sem tradiční dřevěné stavby, které působí přirozené. Dřevo na rozdíl od nekterych jiných materiálů nemá snahu vystupovat do popředí a přitahovat pozornost. Nic nezkazíme, když budou nosné části konstrukce postavené z cihel (neopracovaných nebo omítnutých), kamenů, vkusně kombinovaných s dřevěnými prvky. Romantičnost konstrukce zvýrazníme charakteristickými zvlněnými křivkami, volně rozrostlými a šplhajícími se popínavými rostlinami.

V zahradní architektuře jsou méně používané betonové prvky. Beton se používá především v městských zahradách, většinou jako doplňkový materiál - různé druhy nádob na květiny, ozdobné doplňky, lavičky.

Celá řada originálních tvarových řešení nabízí kov. Kovové konstrukce nepůsobí robustně a těžkopádné. V poslední době je oblíbený ocelový, altán z tepaného železa, případně vzdušný litinový, který svými ladnými křivkami vyvolává nostalgické vzpomínky na 19. století. Vyrobit lze jakýkoliv tvar, záleží jen na vkusu a požadavcích. Stěny můžeme opět vytvořit porostem popínavek.

 

Důležité doplňky

Než postavíme altán, je důležitá otázka, jakou vybrat podlahu. Ideální jsou velké tlusté dlaždice, podlaha může být také cihlová, z lomových kamenů, dřevěných roštů. Ať je jakákoli, je třeba přizpůsobit ji prostředí a stylu zahradní stavby. Měla by plynule a organicky navazovat na okolní trávník a zahradní komunikace. Z bezpečnostního hlediska je vhodné použít neklouzavý, pevný a mrazuvzdorný povrch.

Nakonec nám zbývá už jen altán dotvořit vhodnými doplňky. Osvětlením, pohodlným zahradním nábytkem, krbem, grilem, mobilní zelení. Musíme se rozhodnout, zda v altánku chceme elektrické světlo. V takovém případě budeme určitě potřebovat na řešení i realizaci odborníka. Intimní atmosféru a romantickou náladu vytvoříme světlem svíček, lampionů, kahanem, svítilnami, osvětlením staré petrolejové lampy.

Při výběru nábytku se snažíme, aby vhodně zapadal do charakteru prostředí. Kromě funkčnosti by měl odolávat povětrnostním vlivům.

Také výběr drobných doplňků je důležitý pro vytvoření ducha zahrady. Lépe je dotvořit prostor něčím jednodušším, přirozeným. Altán zatraktivní např. závěsné košíky s girlandami z barevných květů nebo (pokud to dovolí prostor) solitérní rostliny vysazené v kvalitních nádobách. A stále platí, že méně je někdy více.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus