Jak na osvětlení užitkové a okrasné části zahrady?
Když na naše pěstované krasavice padne soumrak, přesto, že se celé okolí zahalí do tmy, můžeme nechat vyniknout jejich kráse a kouzelným zákoutím doslova v nevšedním světle. Řeč bude o zahradách a jejich večerním osvětlení.
Svítidla používaná v zahradě by měla být zdrojem měkkého rozptýleného světla, aby dotvářela její charakter a pozorovatele přitom ostré světlo neoslňovalo a nerušilo.
Spektrum světla vyvolává v lidském oku barevnost. Pocitově nejpříjemněji vnímá teplé barvy světla, které opticky přibližují předměty a tak umí zútulnit a zmenšit prostor. Studené, bílé nebo namodralé světlo, předměty sice více zvýrazňuje, ale také opticky zvětšuje a vzdaluje. V zahradě můžeme kombinovat dva druhy světla a další barvou už jen zvýraznit takový detail jako je např. fontánka nebo jezírko. Kombinací více barev by zahrada ztratila na kouzlu a stala by se "příliš veselou" a zejména kýčovitou.
Užitková část zahrady
Podle konkrétního účelu - osvětlení vstupní části, odpočinkové zóny nebo okrasné části zahrady - rozeznáváme více druhů zahradních svítidel. Pro osvětlení vstupu do zahrady, ale i ostatních důležitých částí exteriéru, jako jsou vstupy do domu nebo příjezd do garáže, se používají svítidla s jasným světlem. Jejich světlo musí směřovat tak, aby dostatečně osvětlovalo cestu nebo překážky na ní, ale zároveň příchozí neoslepovalo. Proto se pro tento účel nejvíce hodí stabilní stojící nebo závěsné lampy nebo svítidla, které jsou napevno zabudované do terénu. Nejčastěji se používají klasické lampy sloupkové, jejichž výše se pohybuje mezi 50 - 120 cm. Tyto lampy jsou konstruovány tak, že osvětlují celý kruh nebo půlkruh.
V tomto případě je vhodné, pokud jsou na svítidlech nainstalovány i pohybové snímače. Svítidla se tak totiž rozsvítí právě v okamžiku, kdy zaregistrují pohyb na určeném území, což má pozitivní dopad, jak z hlediska pohodlí a šetření, jakož i bezpečnosti domu. Na moderních snímačích se dá nastavit nejen intenzita osvětlení, ale v případě potřeby i čas jeho zapnutí. Standardem je nastavení citlivosti na pohyb a velikosti úhlu jeho snímání.
Za odpočinkové zóny v zahradě jsou považovány zejména terasy a např. okolí bazénu. Jejich osvětlení by mělo být dostatečně funkční a praktické a na druhé straně i estetické, aby se při něm dalo relaxovat. Zde je třeba sáhnout po kombinaci několika svítidel. Jediný zdroj světla, který by měl být dostatečně silný na to, aby dostatečně osvětlil celý požadovaný prostor, by v tomto případě mohl být zároveň velmi rušivý. Intimitu prostředí se však určitě podaří zajistit prostřednictvím několika nástěnných svítidel. Pokud je na terase i stůl, umístíme nad plochu stolu stropní nebo závěsné svítidlo.
Výběr vhodných svítidel musí být ovlivněn nejen architekturou domu, ale i designem použitého nábytku.
Okrasná část zahrady
Funkcí svítidel v okrasné části zahrady je dokreslovat půvab jejího zákoutí, osvětlovat její zajímavé rostliny nebo architektonické prvky a vytvářet vizuální efekty, které by měly být jen hrou světla a stínu. Pro tento účel jsou vhodné dva typy svítidel a to lampy, které vrhají světlo směrem dolů a lampy s průhlednými stínítky, rozptylující světlo rovnoměrně do všech stran. Lampy se směrováním světla dolů je vhodné použít na osvětlení květinových záhonů nebo skalek. Lampy se stínítky nechají nejlépe vyniknout kmenům stromů a spodních částí okrasných keřů. Při výběru zahradního osvětlení je třeba myslet i na to, že i přes cenu jsou neodmyslitelnou součástí zahrady a i za denního světla dotvářejí její charakter. Je rozumné dodržet zásadu, že účelem jejich instalace je v prvé řadě světlo, ne ony samotné. Proto by měly přes den působit spíše nenápadně a nevtíravě.
Pokud chceme v zahradě osvětlit vyšší strom nebo skupinu stromů, je dobré použít reflektorové svítidlo. Reflektor umístíme podle jeho druhu, buď přímo do země, nebo na zem a paprsek jeho světla pak nasměrujeme nahoru. Nevýhoda reflektorů spočívá v tom, že jejich světlo je poměrně silné, a proto se většinou využívají jen na větších pozemcích. Na menších plochách naleznou uplatnění bodová svítidla.
Stále větší oblibě se těší přenosné i solární lampy, které se našem trhu nachází dostatek a jsou cenově přístupné. Jejich mobilitu využíváme zejména v případech, kdy chceme zvýraznit aktuální detail, například právě kvetoucí keřík či rostlinu.
Solární lampy lze využít i pro osvětlení zahradních cest a cestiček, třeba si jen zvolit výšku a počet.
Speciální izolované svítidla mohou být zabudovány i v našem jezírku nebo pod jinou vodní plochou. Jejich zabudování je však mnohem náročnější než u běžných svítidel, a proto byste měli jejich instalaci svěřit do rukou odborníků.
Pro řešení osvětlení zahrady bychom měli myslet již před její realizací, protože funkčnost svítidel vyžaduje přítomnost rozvodů elektroinstalace. Nejbezpečnější je uložit rozvody do země, tehdy nám nebudou překážet např. při sečení trávy a nebudou nebezpečné ani pro hrající si děti.