Exteriérová svítidla nejsou určena jen do zahrad, ačkoli se v nich nejvíce uplatňují. Můžeme je využít téměř všude, záleží na potřebách osvětlení prostoru, na naší představivosti a také na funkci, kterou má světlo v exteriéru plnit. Může mít bezpečnostní funkci nebo vytvářet náladu. Jsou i příležitostná exteriérová svítidla i odstrašující, jako součást bezpečnostních systémů. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na svítidla, která zútulní bezprostřední exteriér našich domů a zahrad, i na ta, která nám pomáhají při orientaci.
Skutečnost, že zdroj světla má být umístěn v exteriéru, kde se ho "dotýkají" všechny povětrnostní vlivy, ovlivňuje i konstrukci svítidel. Ty musí splňovat podmínky, které zaručí, že jejich činnost negativně neovlivní voda, vlhkost, vítr, prach, nečistoty, hmyz, sluneční záření, ale například ani děti či zvířata pohybující se v jejich blízkosti. Proto musí být jejich konstrukce v porovnání s interiérovými svítidly mnohem odolnější a na jejich výrobu se používají trvanlivější materiály - kov, plast, tvrzené sklo, ochranné prvky v podobě mřížek apod. Největším nepřítelem svítidel v exteriéru je počasí. Pokud je neplánujeme namontovat někde pod přístřešek nebo na terasu, kde budou chráněny před zmíněnými vlivy, musíme se řídit označením IP, které spolu se svou hodnotou určuje vhodnost svítilny do daného prostředí.
Označení IP spolu s dvouciferným číslem by mělo mít každé exteriérové svítidlo na našem trhu. První číslice označuje stupeň ochrany před dotykem živých částí a proti vniknutí pevných cizích těles. Čím vyšší je číslo sedmimístné stupnice, tím větší je ochrana. Druhá číslice vyjadřuje stupeň ochrany proti vodě. V tomto případě je stupnice devítimístná. Například číslo IP 35 znamená, že exteriérové svítidlo je zabezpečeno proti vniknutí nástroje s průměrem větším než 2,5 mm a odolává proudu vody ze všech směrů. Nejvyšší stupeň ochrany s označením IP 68 mají svítidla prachotěsné a odolávající vodě a jejímu tlaku při trvalém ponoření. Tato pomůcka nám usnadní výběr, jelikož přímo u prodejce už většinou víme, kam chceme svítidlo umístit a na co má sloužit.
IP = 0X bez ochrany
IP = 1X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 50 mm (dotek pěstí)
IP = 2X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 12,5 mm (dotek prstem)
IP = 3X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 2,5 mm (nástroj)
IP = 4X ochrana proti vniknutí tělesa Ø ≤ 1 mm (drát)
IP = 5X částečná ochrana proti vniknutí prachu
IP = 6X prachotěsné
IP = X0 bez ochrany
IP = X1 ochrana proti svisle kapající vodě (kondenzované vodě)
IP = X2 ochrana proti šikmo kapající vodě, do 15 stupňů (mírný déšť)
IP = X3 ochrana proti šikmo kapající vodě, do 60 stupňů (šikmý déšť)
IP = X4 ochrana proti vodě stříkající ze všech směrů
IP = X5 ochrana proti proudu vody ze všech směrů
IP = X6 ochrana proti proudu vody (v extrémních podmínkách, např. na lodi)
IP = X7 ochrana proti dočasnému zaplavení vodou
IP = X8 ochrana proti trvalému ponoření do vody (tlaková ochrana)
Světlo je zajímavý fenomén. Lidské oko jej vnímá odlišně v různých podmínkách. Proto se při instalaci exteriérových svítidel musí přihlédnout i na to, co mají osvětlovat, jakou intenzitou a v jakém rozsahu. Příliš velké světelné kontrasty našim očím škodí, zejména náhlý přechod ze tmy na světlo nebo naopak. Proto je třeba světelný zdroj umístit mimo přímého zorného pole oka - buď do dostatečné výšky, nebo naopak k zemi, resp. zvolit raději rozptýlené světlo. Pohrát si můžeme také s charakterem barvy světla. Každý typ žárovky, zářivky, výbojky má specifickou barevnost. Například výbojková rtuťová svítilna nebo halogenová lampa produkují světlo bohaté na zelené tóny a můžeme jím zvýraznit zahradní zeleň. Sodíkové výbojky zase mají světlo dožluta a dooranžova. Můžeme jimi osvětlit dřeviny, dlažby, cihly, dřevěné konstrukce a vůbec všechny materiály v podobných barevných odstínech. Pokud byste chtěli exteriérovými svítidly koncepčně řešit celý exteriér kolem domu spolu se zahradou, počítejte s tím, že si to vyžádá i odpovídající přípravu rozvodů instalace ke všem zdrojům, které by se měly vést v zemi.
Slunce dokáže vykouzlit neskutečné světelné obrazy. Proč bychom se nemohli pokusit alespoň částečně nahradit jeho světlo v době, kdy se usmívá na příbytky opačné polokoule? Řešení je mnoho - od jednoduchých a levných až po designérské artefakty kombinované s moderním řídicím systémem. Vybrat si může opravdu každý. Někomu je bližší petrolejka a někomu diodová svítilny nebo solární svítidla. Důležité je, abychom v zahradě, na terase či pod pergolou mohli pobýt v příjemném prostředí i po západu slunce. Nuž a po tmě by to asi nebylo ono.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu