Jaké světlo použít po setmění?
Během dlouhých letních dnů si mnozí zvykli v zahradě či na terase grilovat, stolovat či sedět u sklenice lahodného vínka nebo osvěžujícího chlazeného nápoje a družně debatovat s přáteli. S příchodem podzimu se dny pomalu zkracují a někdy je opravdu těžké opustit příjemné zahradní posezení, když padne soumrak. Naštěstí i na tento neduh je lék - zahradní osvětlení. Je třeba jen umět "nasměrovat" ty správné světelné paprsky na správné místo.
Ať už dáte přednost klasice v podobě louče, svíčce ve sklenici, nebo se rozhodnete pro elektrické či solární osvětlení, na úvod je třeba říct, že výběr svítidel nelze podceňovat, proto se nespoléhejte na katalogy. Světlo v zahradě má plnit tři základní funkce: především má prodloužit období viditelnosti a tím i pobyt v zahradě a samozřejmě zabránit zbytečným úrazům. Svítidla můžete umístit na stěnu, na sloupky, do koruny stromů či přímo na zem. Světlo své uplatnění najde ve vstupních, oddychových nebo okrasných zónách zahrady, tedy na chodnících, schodišti, na terase, u hlavního vstupu, v altánku, skalce, jezírku či u zahradního posezení u grilu.
Elektrická svítidla se dělí na nízkonapěťové, která využívají rozvody s napětím 12 nebo 24 V a slouží zejména na dotvoření atmosféry; a síťové osvětlení s napětím 220 V, které má složitější instalaci i konstrukci. Tam, kde světlo svítí delší dobu, se doporučuje využívat energeticky úsporné zářivky.
Na trhu jsou však i solární svítidla, která se obejdou bez kabelů. Jsou vybaveny slunečními bateriemi, které mění sluneční záření na elektrickou energii, kterou uchovávají v akumulátoru. Z něj si v noci svítidlo odebírá potřebnou část.
Co se týče tvarů a materiálů - nabídka je velmi pestrá, při jejich výběru přihlížejte nejen na styl Vaší zahrady, ale i na to, kde budou umístěny. Na místa exponované ve volném prostoru volte materiál, který je odolný proti poškození i proti povětrnostním vlivům (sklo, nerez, měď). Naopak, plastové kryty jsou vhodné do krytých částí například na terasu.
Od branky po hladinu
Kouzlo noční zahrady koupající se ve světle reflektorů či svítilny nespočívá v kvantitě, ale v kvalitě. Pokud se budete snažit osvětlit celou zahradní plochu, můžete se vzdát kouzelného účinku. Vjezd a vstup do domu - to jsou dvě místa, která musí být bezpodmínečně vhodně osvětlena. Ideální jsou lampy s infračervenými senzory, které se rozsvítí, právě když je třeba. Také si můžete vybrat mezi stojícími nebo závěsnými lampami.
Především si dejte záležet, abyste si viděli pod nohy, zejména na nebezpečných místech, jako jsou schody či klikatá zahradní cestička. Vedle chodníku je vhodné instalovat stacionární stojanová svítidla s matným sklem, aby světlo nebilo chodce do očí. Stejně důležité je správné osvětlení schodů - intenzivní bodové osvětlení u ramene schodiště může způsobit dočasnou okamžitou slepotu a několikatýdenní kúru ve společnosti sádrového obleku šitého na míru.
Pokud chcete trávit večer na terase, můžete se rozhodnout pro plošné osvětlení lampou připevnit na zeď domu nebo pro pocit větší intimity zkuste bodové osvětlení zajímavých zahradních prvků, jako jsou pergola obrostlá popínavými rostlinami, altán či záhon s květinami.
V poslední době se stále větší oblibě těší svítidla se zabudovaným infračerveným senzorem pohybu, které se automaticky rozsvítí při zaregistrování pohybu v jejich blízkosti. Délka času svícení i rozloha plochy se dá libovolně nastavit (od 3 do 12 metrů). Takovou lampu však neumisťujte na místo, kde se stále něco pohybuje, například blízko plotu sousedícího s cestou. Ideální je u chodníku směřujícímu k odpočívadlu.
Na osvětlení vodních ploch (jezírek, potůčků, vodopádů, bazénů a fontán) jsou určeny speciálně svítidla, která lze instalovat na hladinu nebo pod ni, případně na břeh. Rozlišují se stupněm IP krytí.
Máte jezírko a chcete, aby v noci zazářilo v tom nejkrásnějším světle? Pomocí speciálních svítidel určených do vody nebo do její blízkosti se rozzáří nejen vodní hladina, ale i vy - nadšením! Nevyléčitelní romantici jistě ocení, například plovoucí svítilny nebo zářící vodomety. (Gardena)
Venkovní svítidla musí mít určitý stupeň krytí - tzv. IP (International Protection). Znamená to, že jsou chráněny proti vniknutí vody (jsou rozděleny podle stupně konzistence vody a úhlu dopadu), ale i proti vniknutí cizích těles různých velikostí.
Jde to i bez kabelů
Neelektrické osvětlení v podobě lucerny s olejem nebo svíčkou či zahradních pochodní nemá takové široké uplatnění. Tento způsob se používá spíše výjimečně - například při rodinných oslavách. Zde neplatí taková striktní pravidla jako při elektrických či solárních svítilnách. Jisté je jen jedno - posezení při svíčkách v skleněných barevných baňkách, nostalgicky působících loučí a olejových lampách bude opravdu romantické. Pokud nefouká silný vítr, můžete si dovolit i svítící lampiony volně zavěšeny na větvích stromu. Na trhu jsou i ozdobné zahradní pochodně, které můžete zapíchnout blízko chodníku nebo do záhonu. Výhodou tohoto dočasného řešení je, že nepotřebujete žádné kabely.
Pouze světlo nebo i barva?
Chcete mít zahradu osvětlenou proto, abyste při návratu domů v pozdních nočních hodinách nezakopli, nebo chcete pomocí světla i zvýraznit stromy, rostliny, plastiky či jiné prvky? Jedna věc je dobrý zahradní systém, druhá světelné spektrum barev, které použijeme v noční zahradě.
Na zvýraznění barvy rostlin či jiných prvků se často používá bílé světlo, ale vhodné jsou i některé další odstíny, například modrá (při světlech jiných barev je střídmost na místě!). Na terase nebo v altánku je vhodné použít žluté světlo, které tak neláká létající dotěrný hmyz.
Tajemství správného osvětlení
Osvětlete ty části zahrady, které považujete za důležité, nemrhejte světlem na nezajímavé a nudné kouty.
Namísto jednoho typu svítidel zkuste experimentovat - použijte více typů a umístěte je do různých výškových úrovní.
I když máte velkou zahradu, nepřehánějte to se světlem - riskujete, že se ztratí kouzlo stínů a pocit tajemna.
Při umísťování svítidel dbejte, aby světlo nebilo do očí přicházejícím a samozřejmě, aby paprsky z reflektoru dotěrně nenarážely do okna Vašeho souseda.
Při osvětlení zahrady platí staré známé: méně je více. Výjimkou je pouze zahradní jezírko nebo jiná vodní hladina, kde nemusí být dodržena střídmost.
Neriskujte zdraví
Samozřejmě, zahradní osvětlení lze zabudovat i dodatečně, ale lepší je, pokud s ním a s elektrickými rozvody počítáte již při zakládání či rekonstrukci zahrady. Je důležité, aby elektrické kabely a vedení byly odborně instalovány, proto pokud nejste vyučený elektrikář s několikaletou praxí, raději tyto práce přenechejte odborné firmě. Předejdete tak úrazům a problémům s životností svítidel. Pro všechny elektrické přípojky v zahradě platí, že musí být vodotěsné, odolné proti úhlavnímu nepříteli - počasí - a mělo by být také dostupné v případě potřeby vyměnit zdroj (žárovku, zářivku).