Na ploty se používá zdivo a prefabrikované prvky z betonu i keramiky, pvc, dřevo v různých formách, kovový materiál různých druhů a profilů i ploch, nelze zapomínat ani na živé ploty a popínavé rostliny a ploty z kamene.
Ploty z kamene, ať už jednoduché, nebo se složitější strukturou, se hodí zejména do kopcovitých, skalnatých nebo horských terénů. Nejlepší je, pokud se na výstavbu použije místní materiál a plot doplní z obou stran dostatek zeleně. Kamenné ploty neurazí ani honosnější nemovitost.
Ploty by měly mít výplň jednodušší, pokud je složitější struktura nosné části oplocení a naopak. Pokud jsou ploty neprůhledné, jejich maximální výška se má pohybovat do 1,5 m.
Součásti oplocení, s nimiž je třeba v návrhu počítat, jsou zejména měřicí zařízení přípojek inženýrských sítí. Ty svými rozměry představují poměrně výrazný prvek, který dokáže pokazit dojem z jinak dobře řešeného plotu.
Ploty musí být před zahájením výstavby vytyčené linií velmi pozorně podle situačního výkresu.
Celostěnové ploty, podezdívky i sloupky musí mít vhodné základy. Jejich úkolem je stabilizovat linii plotu proti nepravidelnému sesedání, bočnímu tlaku a zemní vlhkosti.
Ploty nesmějí mít hloubku základového pásu menší než 80 cm, na svahu nejméně 120 cm, při proměnlivé kvalitě dna základové rýhy a tam, kde předpokládáme přenos otřesů z komunikace, i více.
Ploty a jejich nad základové zdivo je třeba chránit před zemní vlhkostí, která do něj proniká a je nejčastější příčinou jeho rychlého chátrání.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu