Při pohledu na dobře navržený plot většina lidí zjistí, že "to má styl". Přesto, že si majitel může svůj pozemek upravovat a ztvárňoval podle vlastního uvážení, zákon mu stanovuje povinnost oplotit pozemek. V případě zastavění sousedních pozemků jsou majitelé povinni dohodnout se na společné realizaci oplocení na hranici obou pozemků, přičemž náklady nesou rovným dílem. Otázky oplocení u rušných silnic a ulic, kde se soukromá sféra jednotlivce setkává s veřejným dopravním prostorem, se řeší v souladu s platnými předpisy.
Plot je třeba vybírat podle místa, na kterém bude stát a podle účelu, kterému bude sloužit. Použitý materiál, tvarové a barevné řešení, jakož i výška plotu, mohou výrazně ovlivnit výsledný efekt. V jakémkoli prostoru by plot měl přiměřeně doplňovat charakter ulice, domu a zahrady. Při výběru materiálu je důležitá nejen jeho pevnost a stabilita, ale i odolnost vůči povětrnostním vlivům. Dřevo, plasty, kovové profily v různé formě, drát nebo drátěné pletivo, přírodní a umělý kámen, cihly, tvárnice a beton patří mezi nejčastěji používané materiály.
jakékoli výšky způsobí, že malý prostor se bude zdát větší, protože umožňuje pohled na okolí za hranicí plotu nejen ze strany majitele, ale i kolemjdoucího. Existuje mnoho různých typů průhledných plotů. Je třeba si vybrat takový, který bude nejen trvale ohraničovat hranice pozemku, chránit prostor před vstupem nepovolaných osob, ale zároveň bude v souladu se stavebním stylem konkrétního objektu. Může být kovový, z drátěného pletiva, plastový, dřevěný, nebo kombinovaný s betonem, tvárnicemi a kamenem ve formě svislých sloupků a nízké podezdívky. Nejpoužívanější je dřevěný plot, který může být laťkový, tyčový, lovecký, pletený z proutí apod. Mnohé typy dřevěných plotů se dnes dají koupit. Má to však určité nevýhody, protože si jen omezeně můžeme vybírat velikost a barvu. Všechny typy dřevěných plotů vyžadují péči, zejména pravidelné ochranné nátěry. Velmi působivé průhledné ploty se dají vytvořit z kovových materiálů. Práce s kovem vyžaduje přesnost, výtvarný cit a řemeslnou zručnost. Kovové části chráníme před korozí vhodnou povrchovou úpravou. Plasty, které jsou vhodnější do městského prostředí než na vesnici, nepotřebují velkou údržbu. Většina prefabrikovaných plastových plotů je nízká a slouží spíše na vymezení hranic než na ochranu.
ve formě vysokých pevných zdí z cihel, z přírodního a z umělého kamene se dost často používá ve snaze o zajištění soukromí a ochrany objektů. Zapomíná se však na to, že delší pobyt majitele v takovémto prostoru, zvláště pokud je plošně malý, působí klaustrofobických dojmem. Zvenku vizuálně a bezpečnostně chrání, ale zevnitř pozemku může vytvářet pocit stísněnosti. Protože pevná stěna má určité výhody z hlediska ochrany objektu, můžeme jí strohou dominancí eliminovat tak, že daný prostor ohraničíme stěnami rozdílných úrovní, nebo v kombinaci s keříčky a stromy, které změkčí jejich nevýrazné obrysy. Neprůhledné oplocení můžeme vytvořit i hustým vysazením vhodných dřevin, čímž vytvoříme živý zelený plot. Živé ploty vytváříme z různě výškově a tvarově členěných stále zelených keřů, které působí velmi dekorativně, přirozeně a zároveň plní dělící i ochrannou funkci. Vynikající dřevinou na živý, vždy zelený plot je zimostráz, který můžeme tvarovat nebo jej nechat volně růst. Neprůhledný plot vyroben ze dřeva může být deskový, panelový nebo z kulatiny. Deskový plný plot děláme ze sloupků, latěk a desek. Kovové nebo dřevěné sloupky osazujeme ve vzdálenosti 1500 až 2000 mm od sebe a na ně kotvíme vodorovné desky, které navzájem spojujeme na doraz nebo je překládáme přes sebe. Podle účelu plotu a jeho vzhledu bývají mezery mezi deskami 20 až 100 mm a měly by být vždy stejně široké. Podobným způsobem postupujeme i v případě, kdy konstrukci plotu vytváříme ze svislých desek.
Kombinovaný plot z průhledných a neprůhledných dílů je vhodný všude tam, kde chceme zachovat pěkný výhled z jedné strany a současně na jiném místě zakrýt část budovy nebo zahrady před zvědavými pohledy okolí. Alternativně lze využít různé typy plotů nestejné výšky v kombinaci se zelení. Materiálové řešení je v takových případech velmi rozmanité. Zajímavé tvarové a barevné variace docílíme kombinováním plných neprůhledných stěn z betonu, cihly, tvárnic nebo kamene s průhlednými částmi vyrobenými z dřevěných latěk, desek, plastu nebo kovových profilů.
Důležitou součástí oplocení jsou dostatečně pevné základy. Platí to nejen pro zděné stěny, sloupky a podezdívky, ale i pro kovové a dřevěné sloupky. Sloupky tyčového nebo laťkového plotu jsou od sebe vzdáleny 2000 až 3500 mm. Základy pod ně osazujeme do půdy do hloubky 500 až 700 mm. Dřevo v přímém kontaktu se zemí hnije, proto spodní část sloupků impregnujeme proti hnilobě. Vhodnější je osazovat dřevěné sloupky na příchytku z ploché oceli, která se zakotví v betonovém základu. Při stavbě oplocení ve formě plných a vysokých stěn nebo ve složitějších podmínkách je vhodné mít k dispozici statické posouzení. Pro trvanlivost zdí je mimořádně důležité izolování zdiva proti vzlínající vlhkosti. Každá zeď nebo sloupek oplocení má být shora zakrytý stříškou, aby byl chráněn před deštěm. Stříška musí dostatečně přečnívat, aby po zdi nestékala srážková voda. Může být zhotovena ze střešní krytiny z betonových desek, z desek z přírodního kamene nebo ze dřeva. Ukončení ocelových sloupků je třeba zakončit ochrannou čepičkou, aby se v dutých částech nehromadila voda.
Nedílnou součástí oplocení jsou nejen branky pro průchod osob, ale i brány na vjezd vozidel. Brány navrhujeme podobně jako malé branky v souladu s architektonickým a konstrukčním řešením plotu tak, aby uzavírali kompletní systém oplocení. U vrat pro vozidlo je třeba vycházet z rozměrů nejběžnějších typů vozidel. Šířka brány se pohybuje v rozměrech 2200 až 4600 mm. Výši ovlivňuje konstrukční a architektonické ztvárnění plotu, ale většinou se pohybuje v rozměrech 1000 až 2000 mm. Nejčastěji se setkáváme s klasickými dvoukřídlými, dovnitř otevíranými nebo posuvnými branami. Křídlové brány a branky s kompletním vybavením obsluhy dají do pohybu motory řízené elektronikou s možností naprogramování dle libovolných požadavků. Široký výběr řídících elektronik poskytuje uživateli možnost volby funkcí s ohledem na maximální bezpečnost provozu.
Hmotnost, délka a úhel otevírání křídla brány limituje dotyčný motor. Ovládání motoru klíčovým a tlačítkovým ovladačem, dálkovým radiovým ovladačem, magnetickými bezkontaktními kartami apod., je volitelné dle požadavků uživatele. Pro posuvné brány se dodávají bezúdržbové elektromechanické systémy. Slouží k odsouvání vratových křídel prostřednictvím ozubeného hřebene. Široký sortiment motorových jednotek umožňuje optimální výběr typu podle hmotnosti křídla a intenzity provozu. Výběr řídících elektronik, zabudovaných přímo do motorové jednotky, poskytuje uživateli možnost volby požadovaných funkcí s ohledem na maximální komfort obsluhy. Tvarové a materiálové řešení velké brány má zachovávat kontinuitu se vstupní brankou. Sjednocením výběru stylu vchodových dveří, branky, brány, případně garážových dveří, dosáhneme komplexního řešení daného prostoru.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu