Úloha a materiály venkovní dlažby

Venkovní dlažba zajišťuje funkčnost cest, chodníků, teras a míst na zahradní posezení. Výběr materiálu a technologie její pokládky závisí zejména na využití zpevněné plochy. Dlažba je i důležitým architektonickým prvkem, který zvýrazňuje a doplňuje charakter domu a zahrady.

Kvalitní dlažba je poměrně drahá, takže spíše než ji koupíme a definitivně osadíme do prostoru zahrady, doporučujeme poradit se s odborníky. Nepřiměřeně vydlážděné plochy totiž "zhutňují" vzhled okolí domu a to může působit dost nepříjemně. Nevhodná dlažba přináší i praktické problémy, například špatný odtok dešťové vody z terasy apod.

 

V souladu s architekturou

Při výběru dlažby bychom měli respektovat charakter stávajících staveb a materiálů. Pokud se dá, vybíráme materiály, které se vyskytují i v okolí, například žulu, vápenec, pískovec apod. Velmi záleží i na velikosti, tvaru a způsobu uložení dlaždic. Například cesty vydlážděné malými bloky cihel budou působit méně dynamicky než cestičky z velkých betonových dlaždic, které přivedou naše oči až na samý konec cesty. Dlažba pravidelných tvarů vnáší do zahrady přísnost, naopak nepravidelné tvary zvýrazňují přírodní charakter prostoru. Efektní je i použití několika druhů dlažeb spolu. K osvědčeným kombinacím patří kombinace betonu s přírodními materiály, různých druhů a tvarů kamene, spojení keramiky a dřeva apod. Je však velmi jednoduché překročit hranici nevkusu, zejména pokud máme omezené finance. A proto se vyplatí kombinaci vyzkoušet nejprve "nanečisto". Je třeba pamatovat i na to, že z různorodých materiálů nelze vytvořit zcela rovný povrch. Proto na místech, kde bude zahradní posezení s nábytkem a se zahradním krbem, je lepší navrhnout stejnorodou, rovnou a protiskluzovou dlažbu větších rozměrů.

 

Co nabízí stavební trh

Na stavebním trhu je velký výběr dlažeb z různých materiálů, rozmanitých tvarů a barev. Při výběru musíme co nejlépe zhodnotit tři hlavní kritéria: budoucí využití zpevněné plochy, architekturu domu a zahrady - a samozřejmě i své finanční možnosti. Základní informace Vám přinášíme v následujícím přehledu dlažeb.

 

Přírodní kámen:

Tradičním materiálem na zahradní cesty, chodníky a zpevněné plochy je přírodní kámen. Používá se především žula, vápenec, pískovec, případně čedič. Nejvhodnější je druh kamene, který se vyskytuje v okolí - dlažba tak harmonicky ladí s přírodou a snižují se náklady na dopravu materiálu. Lomový kámen lze upravovat štípáním, leštěním nebo jemným broušením. Do menší nebo formální zahrady se budou hodit kamenné kostky. V stavebninách koupíme například mozaiku, malou nebo velkou dlažbu. Do volněji založené zahrady se většinou používá tzv. anglická dlažba z neopracovaných kamenů s přibližně rovnou lícovou stranou. Pohodlnou dlažbu vytvoříme z kamenných dlaždic velkého formátu s hladkým nebo hrubým povrchem. Jejich tloušťka by měla být 5 až 7 cm (podle velikosti). Na pohled působí trochu formálně, proto se hodí především do geometricky řešených zahrad. Na nezpevněné plochy nebo jako dekorativní výplň pevných povrchů se používají říční valouny a drcený lomový kámen (štěrk).

 

Betonová dlažba:

Betonová dlažba je vhodná všude tam, kde stavebník hledá funkčnost, pevnost, trvanlivost a rychlou výstavbu. Vyrábí se ve tvaru kostek, desek, profilovaných nebo odlehčených tvárnic a palisádových prvků. Povrch betonové dlažby se upravuje lisováním, barvením nebo vymýváním. Technologie litého betonu dovoluje imitovat přírodní kámen. Nejznámější je betonová zámková dlažba, která se vyrábí v nejrůznějších tvarech a barevných odstínech. Zpevněné plochy jsou odvodněny přirozeným způsobem, ale přitom jsou pevné a dají se snadno opravit. Pohodlné a zajímavé jsou velké betonové dlaždice s lisovaným reliéfem nebo s vymývaným povrchem. Základ terasových dlaždic tvoří kvalitní beton, nášlapná vrstva je ze směsi mramorové nebo kamenné drtě, cementu a barevně stálých pigmentů. Výsledný vzor vznikne pomocí dalšího broušení, barvení a jiných úpravách. Terasové dlaždice lze použít i jako náhradu za keramické dlažby.

 

Keramická dlažba:

Stavební trh nabízí mnoho druhů keramické dlažby různých tvarů a se zajímavými povrchy. Použití keramické dlažby v exteriéru závisí zejména na složení keramického materiálu a na způsobu jeho výroby. Téměř ideální jsou vysoce slinuté keramické dlažby, které se vypalují při vysokých teplotách. Patří k nim například cihlové dlaždice, tzv.. klinker. Mají nízkou nasákavost a jsou velmi pevné, dají se položit lícem na plocho, na hranu či na výšku a mohou vytvářet rozmanité vzory. Na příjezdové cesty a manipulační plochy můžeme použít klinker v podobě vegetační dlažby. Použití klasických cihel při realizaci dlažby se nedoporučuje - jen těžko by přežily první zimu... Kameninové dlaždice se vypalují při nižších teplotách, takže jejich povrch je poréznější a nasákavější. Ale i přesto jsou dostatečně odolné proti mrazu, chemickým látkám i mechanickému zatížení. Jednou z velkých výhod kameniny je, že nemá kluzký povrch. Přechod mezi kameninou a vysoce slinutou keramikou tvoří dlažba typu cotto (resp. terakota). V porovnání s klinkery není tak kompaktní, má vyšší nasákavost a technologie její pokládky je náročnější. V exteriéru se používá při realizaci povrchů na terasách, balkónech a ploch ve vstupních částech domu.

 

Dřevěné špalíky:

Na dlažbu lze použít i dřevo. Podmínkou je, že nejprve se musí impregnovat proti vlhkosti. Měli bychom myslet i na to, že dřevěná dlažba má i omezenou životnost (maximálně dvacet až třicet let). Působivá je například dlažba z kulatiny nebo hranolů s výškou 10 až 15 cm. Hotové špalíky ošetřené tlakovou impregnací mají v nabídce specializované obchody, ale lze je vyrobit i svépomocí. Nejvhodnější je dřevo dubové, akátové, bukové nebo dřevo z červeného smrku. Na větší plochy, terasy a zákoutí je lepší použít dřevěné desky nebo kazetové konstrukce dlažby, které lze koupit jako hotové výrobky.

 

Vegetační dlaždice:

Srážková voda se musí v zahradě někde vsakovat. Čím méně dlažby a čím více travnaté plochy bude v zahradě, tím lépe. Příjezdové komunikace a přilehlé plochy se však bez zpevnění neobejdou. Dobrým řešením je tzv. vegetační (zatravňovací) dlažba. Části dlažby se vyrábějí z betonu, keramiky nebo plastů jako tvárnice s různými rozměry, s šedou nebo s barevnou úpravou. Tvárnice se zasypou zeminou a musí se do nich vyset travní směs, případně se na povrch uloží rolované travnaté koberce. Alternativou vegetační dlažby jsou běžné betonové či kamenné dlaždice, které se ukládají s širokými spárami. Do spár se vysévá tráva nebo se vyplní pískem.

 

Dlažba z plastů:

Kromě plastové vegetační dlažby jsou na trhu i velké plastové dlaždice nebo prvky ve tvaru dlažebních kostek. V nabídce jsou například dlažební kostky z kaučukové směsi na bázi granulátů. Mají různé barvy, jsou odolné, zdravotně nezávadné, mají protiskluzovou úpravu a dobře se ukládají do písku, ale lze je také lepit na dřevo, asfalt a beton. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ochránit obklady a dlažbu před nadměrnou vlhkostí?

Ochránit obklady a dlažby před nepříznivými účinky nadměrné vlhkosti lze v několika jednoduchých krocích....
více…

Jak si vybrat ten správný obklad a dlažbu?

Přinášíme vám několik užitečných informací, které vám pomohou při výběru správného obkladu, nebo dlažby, a s...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vzduchotěsnost stavby a její kontrola

Netěsnosti ve stavební konstrukci mohou výrazně ovlivnit tepelné ztráty, povrchové teploty, vlhkostní režim konstrukce...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…