Jak vybírat zahradní nábytek?
Zahrada neslouží pouze pro práci, ale i na odpočinek. Proto se klidně nechte hýčkat lenošením v pohodlném zahradním nábytku. Tuto příjemnou nečinnost si můžete dovolit skutečně v každé zahradě.
Teakové dřevo je již od středověku jedním z nejznámějších stavebních materiálů. Díky své struktuře je teakový nábytek stabilní. Navíc dřevo je na dotek velmi příjemné. Tak jako každý jiný přírodní materiál, reaguje teak na povětrnostní vlivy, proto se mohou na povrchu objevit drobné trhlinky, které však na kvalitu výrobku nemají vliv. Teakový nábytek umyjte dvakrát ročně vlažnou vodou a přírodním mýdlem. Pro odstranění zaschlé špíny můžete použít kartáč nebo houbu. (Nikdy nepoužívejte drátěnku nebo drátěný kartáč!) Čistěte jej vždy ve směru letokruhů.
Nejlákavější na plastovém nábytku je cena a jednoduchá manipulace, jakož i skladování. Navíc plast dobře odolává povětrnostním vlivům a lze jej snadno očistit. Jeho nevýhodou je nízká odolnost proti mechanické zátěži. Proto, pokud se rádi houpete na židli, v obchodě se raději poohlédněte po dřevě nebo kovu.
Vlastnosti teakového nábytku:
vysoká životnost,
má nádhernou barvu - od olivové přes žlutou až po světlehnědou,
nemusí se ošetřovat proti hnilobě.
Vlastnosti plastového, polypropylenového nábytku:
vysoká odolnost proti nepříznivému počasí,
zachovává si svou původní barvu,
lehký a stabilní,
přizpůsoben i větším hmotnostním kategoriím.
Vlastnosti litého kovového nábytku:
vysoká životnost,
maximální odolnost proti rezivění (nábytek je odlit z nekorodujícího hliníkového materiálu),
je přizpůsoben pobytu na slunci, dešti i sněhu, snáší extrémně vysoké i nízké teploty,
relativně nízká hmotnost,
je možné vybrat si z různých atraktivních barev a vzorů,
je pevný, přizpůsoben i těžším hmotnostním kategoriím.
Ratanová a proutěná křesla se hodí všude - do zahrady (i do té zimní), na terasu, k bazénu... Protože jsou lehké, manipulaci s nimi zvládne i křehčí osoba. Dokonce i v případě nečekaného deště je velmi rychle skryjete pod přístřešek. Ratanová křesla vytvářejí dojem, že ať jsou kdekoli, člověk se v nich cítí jako doma. Pokud bude nábytek stát na trávníku, počítejte s tím, že vlhkost z trávy bude trvale pronikat do materiálu, čímž se sníží jeho životnost.
Kovový zahradní nábytek (z litiny či oceli) patří mezi oblíbené varianty zahradního posezení. Vyrábí se buď celokovový, nebo v kombinaci s dřevem či proutím. Kov má speciální povrchovou úpravu, takže nábytek je odolný proti rozmarům počasí. V případě potřeby jej lze "rozesmát" barevným nátěrem. Už při koupi si zjistěte, jak se starat o takový nábytek. Aby se nestalo, že při čištění se povrch poškrábe nebo znehodnotí nevhodným chemickým čisticím prostředkem.
U některých kusů zahradního nábytku člověk hned pozná, že jde o přírodní materiál. Ačkoli je toto křeslo nepoužitelné, jako dekorace ve velké zahradě si uplatnění najít může.
Kolísavá siesta
Vzpomínáte na dobrodružné filmy o námořnících, kteří se celé měsíce plavili po oceánu, a jejichž jediným místem, kde mohli složit své unavené kosti, byla houpací síť? Při pohledu na ně člověka napadne, jak se asi cítili? Ti z Vás, kteří již strávili nějaký čas v houpací síti, si jen slastně vzdychli. Nuž, a ti, kteří ještě neměli tu čest, si to mohou jen představovat nebo to zkusit. Kupte si houpací síť, pevně ji upevněte mezi dva stromy (nebo jiné dva pevné body, například na terase) a nechte se ukolébat větrem.
Podle výzkumů kolísavý pohyb sem a tam uklidňuje nervy, někteří lékaři dokonce využívají houpací sítě při práci s pacienty s narušenou motorikou (pomáhají totiž rozvíjet cit pro rovnováhu). Ale vraťme se znovu do zahrady. Houpací sítě nejsou určeny pouze na spaní! Jsou jako stvořené pro děti - na hru i odpočinek. Síť však raději zavěste níže nad zem, aby se dítě při náhodném pádu nezranilo.
Pokud v zahradě nemáte stromy, případně jiné dva pevné body, na které byste mohli síť připevnit, kupte si spolu s lehátkem i kovovou konstrukci. Dokonale si odpočinete v blízkosti růžových keřů nebo voňavých trvalkových záhonů.
Stejné uvolňující účinky má i houpací lavice. Ani se nenadějete a desetiminutové chvíle oddechu se změní na hodinu či dvě. Když se budete po nějaké poohlížet v obchodě, vsaďte na kvalitu, ideální jsou tvrdá dřeva (teak, tropické iroko či akát). Při koupi houpací sítě preferujte větší rozměry, abyste mohli ležet napříč i rovně.
Pokud hledáte na chalupu něco stabilního, doporučujeme Vám lavici z dubového dřeva, která je z domácích dřev nejdražší, ale také nejkvalitnější. Vyniká tvrdostí, pružností a je odolné proti hnilobě a povětrnostním vlivům.
Lavice kolem stromu se bude líbit dospělým i dětem. Taková konstrukce oživí každou zahradu, byť i kdyby v ní měl být jen trávník se stromem uprostřed. Pokud máte tmavý pozemek, zkuste lavičku natřít bíle, rozjasníte tak prostor. Lavici osaďte ke stromu se silným kmenem, v opačném případě by tato kompozice působila nevyváženě.
Luxus na kolečkách
Lehátka s kolečky jsou nejen pohodlné, ale také praktické. Díky jednoduché manipulaci je můžete přemísťovat podle toho, jaká míra slunečních paprsků Vám právě vyhovuje. Slavné kulinářské "sto lidí, sto chutí" platí i při výběru zahradních lehátek. Vyznavači hodnot a kvality budou pravděpodobně pokukovat po lehátkách z teakového či jiného tvrdého dřeva a ti, kteří si potrpí na luxusu, se zase poohlédnout po ratanovém nábytku. Dobrodružnější povahy, které jsou vždy připraveny vyrazit s nabalenými věcmi v kufru svého auta na výlet, dají přednost praktické a levnější variantě - plastovému lehátku. Při jejich výběru v obchodě se nestyďte a raději si je před koupí vyzkoušejte. Abyste se cítili příjemně, lehátko by mělo mít nastavitelné opěradlo i podložku pod koleny.
5 tipů, jak vybírat zahradní nábytek
1. Nábytek si při koupi vyzkoušejte. Atraktivní vzhled ještě nemusí znamenat i pohodlí.
2. Mějte na paměti architekturu domu a styl zahrady.
3. Berte v úvahu i velikost prostoru, který chcete zahradnímu nábytku vyhradit a samozřejmě i Vaše skladovací možnosti.
4. Důležité je i to, k jakému účelu bude nábytek sloužit - k relaxaci, posezení u krbu apod.
5. Při koupi se informujte o způsobech ochrany a čištění nábytku.
Ideální místo, kde budete kromě rozhovoru s přáteli i popíjet a grilovat, by mělo mít kapacitu sezení alespoň pro osm lidí, takže budete potřebovat lavice, židle a stůl. Na takové vybavení je vhodné vytvořit stálé místo, abyste nemuseli nábytek neustále stahovat nahoru-dolů. Spíše byste měli počítat i s prostorem na mobilní židle pro další hosty. Takovým místem často bývá terasa u domu, navazující na obytné místnosti (ideálně na kuchyni). Vhodný kout můžete dotvořit pomocí lehkých dřevěných stěn.
Nejčastějším místem k posezení jsou zahradní terasy přímo u domu. Pokud je ještě dům půdorysně postaven do tvaru písmene L, volba je jednoznačná. Nad sezením se obvykle budují pergoly - volné, které později obrůstají popínavými rostlinami nebo zastřešené například textilními či plastovými plachtami.
K pohodě přátelského rozhovoru jistě patří i něco dobrého na zub, pravděpodobně něco šťavnatého, co před námi olizoval oheň. Nejjednodušší stavbičkou pro tento účel je ohniště, a pokud si nechcete komplikovat život, klidně zvolte sezení v zálesáckém stylu, ohniště uprostřed a jednoduché lavice kolem něj. Sezení v kruhu je pocitově velmi příjemné, protože všichni na sebe navzájem dobře vidí a "jsou si rovni".