Jak na krásný zelený trávník?

Pevný, sytě zelený trávník, na kterém se dá nejen odpočívat, ale i sportovat, byl odjakživa snem mnoha sportovních klubů. Dnes je stále častěji vyhledávaným místem aktivního odpočinku majitelů rodinných domů či chalup se zahrádkou. Dají se na něm hrát různé míčové hry, pohodlně odpočívat a v neposlední řadě se stává bezpečným útočištěm malých dětí.

 

Mnozí z nás si při pohledu na moderní fotbalové hřiště nebo sousedovu zahrádku s povzdechem řekne, něco takového bych také potřeboval, ale kdo se tomu má při všem tom shonu ještě věnovat? A skutečně, pořádný trávník patří k nejnáročnějším rostlinným "záhonům". Než upravíte půdu, vysejete přesně do řádků semínka, vytrháte plevel, dosejete lysé plochy a konečně se budete moci opatrně pustit do prvního sečení, pořádně se zapotíte. V té době si nesmíte vyrazit na dovolenou, protože nepředvídané rozmary přírody mohou Vaše snažení snadno narušit. Je však ještě jiná cesta - položit si předpěstovaný trávník, po kterém nejpozději do tří dnů můžete už chodit, za tři týdny bez obav sekat nebo začít se sportovními aktivitami.

 

Jak na to?

Stačí si v seznamu zahradnických firem najít takovou, která nabízí rolované travní koberce a pak postupovat podle vlastních představ a finančních možností. Pokud Vás příliš nebaví zahradnické práce a máte bohatší peněženku, můžete si pozvat zahradního architekta, který za \vás zařídí vše potřebné, přičemž vy nemusíte ani pohnout prstem. Mnozí z nás se však chtějí na přípravě vlastního trávníku aktivně podílet, a tak dají přednost osobnímu výběru nejvhodnější zeleně, kterou si podle doporučení výrobce sami položí. Především jim jsou určeny následující řádky.

Rolované trávníky nevyužívají jen netrpělivci, ale i vyznavači výjimečně krásného, neposkvrněného trávníku. Dá se využít také na místa, kde se nedaří opakovaně vypěstovat ze semen trávník nový.

Rolované trávníky se pěstují v zahradnických školkách 12 - 15 měsíců, kde se o ně starají odborníci. Když jsou travní drnu dostatečně zakořeněné a kompaktní, rozřežou se na přesné pásy speciálním nožovým slupovačem a pak se podřežou s 2 - 4 cm vrstvou hlíny. Celá pokládka by se měla stihnout do 24 hodin od podřezání drnu, jinak hrozí jejich proschnutí.

 

Příprava podloží

Ideálním podkladem je propustná zemina. Trávníku se nejvíce daří na drobivé půdě, která je spíše lehčí, což se dá dosáhnout přesypáváním půdy pískem. Základem přípravy je hluboké prokypření, přehnojení a jemné udusání půdy. Půda zůstane oraná, ale stále pevná a rovná. Pokud máme v zahradě jíl nebo příliš kamenitou půdu, bude to o něco složitější. Trávník se však nemůže pořádně uchytit ani v trvale přemokřené půdě. Pokud bychom ve své zahradě takové místo měli, i když to není běžné, nezbývá nám nic jiného jen vykopat drenážní kanálky, položit do nich odvodňovací trubky a zasypat pórovitým materiálem. Pokud si nejsme jisti, zda je náš podklad na položení trávníku vhodný, přesvědčíme se o tom snadno tak, že na něj vylijeme plnou konvici vody. Když se po chvíli vsákne, máme jistotu, že se nám trávník uchytí.

Před vlastním položením bychom se ještě měli vypořádat s plevelem. Počkáme, až se na povrchu objeví bouřící výhonky - většinou to bývá pampeliška, sedmikráska nebo bodlák, které se nám nepodařilo spíše zlikvidovat. Je proto dobré 14 dnů před vlastním položením postříkat plochu neselektivním kontaktním herbicidem, jako je například Roundap. A na závěr: 48 hodin před pokládkou by se měla horní vrstvička půdy lehce prokypřit, aby se travní drny snadněji spojily s hlínou. Na takto připravenou půdu se nyní mohou klást samotné koberce.

 

Možnosti výběru

U nás je nejrozšířenější trávou tzv. ihriskovka nebo hřištní tráva. Dobře snáší šlapání a namáhání, hodí se tedy výborně pro dlouhodobý odpočinek a hraní míčových her. Dále se požívají míchané směsi lučních nebo okrasných trav, trávy pro sušší prostředí apod.

 

Správná pokládka

Travní koberce se prodávají nařezané v pásech širokých obvykle 30 nebo 45 cm. Aby se s nimi dalo ručně manipulovat, řežou se většinou na obdélníky, které klademe jako dlaždice na vazbu těsně vedle sebe. Pokud máme možnost, zaválcujeme je válcem, aby si vrchní vrstva lehla na podloží, s nímž se přibližně do 14 dnů spojí. Kolíkem pouze ve svazích, aby se bloky neroztrhly dolů. Nejvhodnější jsou dřevěné kolíčky, které po uvedené době vytáhneme, nebo sami vyhnijí. Hned od začátku musíme dbát na pravidelnou a rovnoměrnou zálivku, aby nám trávník nezaschl. Pokud máme tu možnost, rozhodně se vyplatí vybudovat ještě před položením podzemní závlahovou síť s výsuvnými rozstřikovači. Ty pak pracují podle nastaveného časového harmonogramu, popřípadě se dokáží přizpůsobit i rozmarům počasí.

 

Údržba

Po uložení travního koberce je již údržba poměrně "jednoduchá". Spočívá vlastně už jen v pravidelném zalévání, hnojení a sekání, se kterým můžeme začít již po 14 dnech až třech týdnech. S hnojením můžeme klidně počkat až od 1 měsíce, protože trávník je již od pěstitele zásoben dostatečným množstvím živin. Po měsíci je pak vhodné hnojit granulovým hnojivem na trávníky. Existují také speciální rozpustná hnojiva, která se dávkují podle návodu a stříkají se brzy ráno nebo naopak ve večerních hodinách.

Zejména při sečení bez sběru se stává, že se na povrchu trávníku vytváří plstnatá vrstvička, která trávník dusí, takže je dobré ho čas od času provzdušnit. Dělá se to speciálním strojem - vertikutátorem, který udělá drážky 3 - 5 mm. Zprvu to vypadá ošklivě, ale díky tomuto zásahu se ke kořenům dostane voda a živiny a trávník se velmi rychle zregeneruje.

 

Výroba a cenové relace

Travní koberce se pěstují ve volné půdě, připravené pomocí speciálního stroje na setí, který půdu prokypří, proseje, v požadovaném množství musí vyset travní semeno a zaválcuje. Zálivka vytváří jemnou mlhu, která udržuje pravidelnou vlhkost. Travní koberce se také pěstují na fólii, čímž se zamezí spojení kořínků trávy s podložím. Takové pásy jsou pak tenčí, lehčí a dají se expedovat po větších kusech.

Zákazník si vybírá buď ze základní nabídky, nebo si dopředu objedná speciální trávu za dohodnutou částku. Cena běžného hřištního trávníku odebraného přímo z pole se pohybuje kolem 150 Kč/m2, při pokládce firmou pak dosáhne částku zhruba 225 Kč/m2 plus náklady na dopravu. Pokud si chceme odvézt trávník sami, počítejme s průměrnou váhou 35 kg/m2. Pokud si tedy chceme vysadit plochu kolem 100 m2, měli bychom si zapůjčit menší nákladní automobil.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sněženky hlásí příchod jara, ale jejich trhání je pod pokutou!

Sněženky, nádherné a přesto velmi jemné kytičky, které nám spolehlivě hlásí, že přichází jaro. Dříve je...
více…

Tajemství nadčasových zahrad: souznění s přírodou

Charakter zahrady vedle zeleně určují rovněž nejrůznější plochy a chodníčky. Ty bychom měli sladit nejen se stylem...
více…

Zahrada na venkově bude reprezentovat, i když v ní necháte rostlinám volnost

Nejste spokojeni se stavem vaší venkovské zahrady? Tak to je nejvyšší čas na změnu. Zahrady u venkovských domů...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Charakteristika jednotlivých vrstev střešní zahrady

Předtím než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Úprava a zpevnění ploch, po kterých chodíme

Zpevněné plochy jsou nejpůsobivějšími stavebními prvky zahrady. Pokud je vydláždíme zajímavým vzorem nebo...
více…

Kouzlo daleké Asie - pivoňky

Mezi nejstarší zahradní trvalky patří bezesporu pivoňky. Už v dávných dobách jejich bílé, růžové nebo tmavě...
více…

Jiřiny - pěstování, množení

Přestože jiřiny (Dahlia) tvoří bohatou sbírku rozmanitých odrůd různých tvarů a barev, na trh stále...
více…

Zelenina potřebuje dostatek vláhy - jak zalévat efektivně?

Léto s sebou přináší znečné vedro a častou, pravidelnou zálivku bude potřebovat všechno zelené v naší...
více…

Jak si vypěstovat zdravou zeleninu? Zkuste bio záhon

Chcete si vypěstovat zdravou a chutnou zeleninu bez postřiků a chemikálií? Jednou z možností, jak toho dosáhnout,...
více…