Jak na plánování zahrady?

Postavili jste si nový dům a teď stojíte před rozhodnutím, jak založit zahradu? Máte pozemek, ale stále Vám ještě chybí krásný prostor, kde si budete moci příjemně odpočinout a potěšit své oko i oko Vašich přátel? Zkrátka potřebujete zahradu, se kterou byste mohli reprezentovat a cítit se v ní dobře. Pak si vezměte tužku a papír a poznamenejte si základní myšlenky, které Vám pomohou při uskutečnění Vašich představ.

Stanovení priorit

Hned na začátku bychom si měli uvědomit, jakým způsobem bude zahrada využívána, komu a jak bude sloužit. Zda ji budeme chtít využívat převážně k odpočinku, aktivní práci nebo pěstování ovoce a zeleniny. Musíme přihlédnout k zájmům všech členů rodiny, ale i potřebám domácích zvířat. Nejhorší je, když chceme mít v zahradě všechno, po čem jsme kdy toužili, ale velikost pozemku tomu neodpovídá. Při sestavování plánu je proto velmi důležité stanovení priorit. Musíme si ujasnit, co je na prvním místě a co můžeme oželet a to i v případě, že na to máme.

 

Na co bychom neměli zapomenout?

Kvalita půdy je při plánování rozhodujícím faktorem pro výběr rostlin. Určitě se každému vyplatí nechat si udělat půdní rozbor v pedologické laboratoři, který nám určí základní půdní vlastnosti na našem pozemku. Tato investice není, jak se mnohým zdá, vůbec zbytečná. Je velmi nepříjemné a smutné přesazovat již jednou zasazené rostliny jen proto, abychom je mohli zachránit. Většina jílovitých půd nepropouští vodu a není proto pro pěstování dřevin příliš vhodná. To je třeba vědět ještě před sázením a v případě potřeby nechat nekvalitní zeminu vyměnit za úrodnou zahradnickou půdu, i když to zvýší náš celkový rozpočet. V horších případech je nutné počítat s odvodňovacím drenážním systémem, aby se zabránilo tvorbě tzv. jílovitých kapes, ve kterých kořeny rostlin hnijí.

 

Voda je život

Základní podmínkou ošetřování naší zahrady je dostatek vody na zalévání. Můžeme využít dešťovou vodu, jejíž zásoby však jsou omezené, nebo pitnou vodu z rozvodné sítě. Přítomnost vody se zjišťuje buď pomocí senzorických přístrojů, nebo klasickým proutkařstvím. Samotné měření není drahé, vyhloubení studny je oproti tomu poměrně nákladnou záležitostí. Vodu ze studně pak můžeme používat i pro domácnost nebo na doplnění vody v bazénu. Vzhledem k cenám vody se nám i tato poměrně nákladná investice musí dříve či později vrátit. Pokud víme, že bude problematické zajistit pravidelné a včasné zalévání rostlin, uvažujme o instalaci zavlažovacího systému, jehož návrh a rozpočet nabízí většina firem zdarma.

 

Plánování

Tak jako jste potřebovali projekt na postavení domu, budete potřebovat i promyšlený plán na založení zahrady. S jeho vypracováním se raději obraťte na zahradního architekta nebo odbornou zahradnickou firmu. S nimi nejprve zkonzultujte Vaše představy o budoucí zahradě. Architekt Vám pak vyhotoví koncept - studii zahrady, kde bude základní rozvržení výsadby ploch a technických prvků.

 

Od studie k projektu

Studie přesně vymezí, kde bude nejlepší místo na dětský koutek, altán, centrální trávníkovou plochu, trvalkový záhon, skupinu keřů, skleník, zahradní krb, popřípadě bazén apod. S přihlédnutím k orientaci na světové strany předloží základní sortiment rostlin, které budou tvořit kostru zahrady a seznámí nás s jejich vlastnostmi. Architekta by mělo zajímat, jaké rostliny máme rádi, jakou preferujeme barvu a nakolik se budeme chtít zahradě věnovat. Důležité jsou i jednotlivé pohledy z oken místností, kde se bude rodina nejvíce zdržovat.

V této fázi se počítá s tím, že budeme upravovat, škrtit a společně s architektem hledat výhodnější řešení. Zcela určitě objevíme nové možnosti, o kterých jsme na počátku neměli ani ponětí. Než přikročíme k definitivnímu odsouhlasení plánu, měli bychom se přesvědčit, zda studie skutečně obsahuje vše, co bychom si představovali. Mimo jiné by zde měl být zahrnut i předpokládaný vývoj zahrady s přihlédnutím k budoucnosti a k možnostem rodiny. Je dobré si promyslet, co bude namísto dětského koutku, až naše ratolesti vyrostou, vybrat místo, kde by mohl za nějaký čas stát bazén, jezírko nebo krb, přičemž by mu nevadily vysoké dřeviny.

 

Přebíráme plán

Po našem souhlasu, vytvoří architekt konečnou podobu projektu, který je přesným plánem budoucí zahrady v odpovídajícím měřítku. Podle něj by měla být jakákoliv zahradnická firma schopna realizovat naši zakázku. K projektu se přikládá i rámcový rozpočet rostlinného materiálu, počty dřevin, hrubý rozsah prací a ostatního zahradnického materiálu případně i návrh na údržbu zahrady.

 

Peníze a záruky

Finanční náročnost celého díla je závislá od studie a projektu architekta, který by měl vycházet z našich finančních možností a ochoty investovat do své budoucí zahrady. Z hrubého rozpočtu pak udělá příslušná firma přesný rozpočet, na který s námi uzavře smlouvu o dílo. Zde by měly být uvedeny i všechny záruky, jako je například záruka na rostlinný materiál a práci. Při provádění všech prací by měl být zákazník nebo jeho zplnomocněný zástupce stále přítomen, aby nedošlo k žádným opomenutím a překvapením ze strany dodavatele, ale i zákazníka.

Pro většinu zahradnických firem a architektů je každá nová realizace vizitkou jejich práce, jejíž výsledek se mnohokrát ukáže až za několik let. Proto vždy nejkrásnější zahrady vznikají v případě spolupráce všech tří složek: architekt - realizační zahradnická firma - zákazník.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus