Jak na realizace předzahrádky?

Už jste někdy uvažovali nad tím, co by se stalo, kdybyste zrušili plot před domem a nahradili jej kouskem upraveného prostoru? V zahradě asi není místo, kterým bychom procházeli tak často jako právě přes předzahrádku. Vstupní prostor utváří první dojem z domu.

Předzahrádce říkáme částí upravené zahrady v průčelí domu. I když název napovídá, že jde o zahradu před domem, je zajímavé, že často se na její význam zapomíná. Přitom si ji pozorně všímá téměř každý kolemjdoucí a často se mu nabízejí ne zrovna nejkrásnější pohledy. Většinou jde jen o pásy trávy oddělené od ulice nesmyslně vysokým plotem, v lepším případě obohacené o keř nebo kvetoucí květ a v nejhorším případě je předzahrádkou kus pozemku ponechán svému osudu.

Proč je to tak? Proč se nesnažíme o úpravu předzahrádky tak, aby o nás jako o majitelích domu vypověděla skutečně to nejlepší? Poloha tohoto prostoru jej předurčuje k bezprostřednímu kontaktu obydlí s veřejnou komunikací, tedy chodníkem a ulicí. V současnosti jako bychom se stále více uzavírali do "ulity" svého více či méně luxusního domu. Proto si na hranici pozemku budujeme vysoké a široké plot. I když za nimi vytvoříme překrásnou zahradu, nikdy už své hosty neuvítá s náležitou srdečností. Důležitý první dojem jim totiž pokazí právě předzahrádka.

 

Ploty a hradby

Stavba plotu před rodinným domem je většinou zbytečnou věcí, ať už jde o řadový nebo samostatně stojící dům s předzahrádkou širokou několik metrů. Jediné, před čím nás plot ochrání, jsou toulaví psi a malé děti. Na děti však dávají pozor rodiče a psích výkalů určitě nebude tolik, abychom je museli několikrát denně uklízet. Takže nač plot? V konečném důsledku jen kazí vzácný kousek půdy, na kterém při troše fantazie, vkusu a s dobrým nápadem můžeme vytvořit předzahrádku, která srdečné přivítání Vašich hostů zvládne za Vás.

Pokud se bez plotu skutečně neumíte obejít, měli byste použít prodyšnou, vizuální odlehčenou konstrukci, která nenásilně oddělí dům od chodníku a veřejného pozemku. Snad jediným opodstatněným případem, kdy můžeme přimhouřit oko nad stavbou betonové bariéry, je rušná komunikace, frekventovaný chodník nebo prašná cesta těsně vedle pozemku. I v těchto případech existují náhradní řešení - volné nebo střižené živé ploty, které velmi dobře eliminují hluk, prach i nežádoucí pohledy.

 

Konkrétně ...

Prostor předzahrádky, ať už mezi domem a plotem, nebo před plotem, plní zejména okrasnou a reprezentační funkci. I zde platí zásady vycházející z praktických požadavků. Předzahrádkou pravděpodobně vede přístupový chodník přímo do domu nebo vjezd do garáže, který by měl být stabilní, dobře udržovaný, v ideálním případě zastřešený. Mělo by se zde najít i místo na nádobu na odpadky, pokud nemáme možnost umístit ji do jednoduché dřevěné konstrukce, kterou obrůstají popínavé rostliny nebo vedle ní budou růst vyšší keře, aby ji opticky skryly. Pokud se v domě nenachází garáž, bude v prostoru předzahrádky pravděpodobně i parkovací plocha na auto. Přístřešek pro auto by měl zabírat co nejmenší plochu, protože i tak bude působit dost nápadně. Ideální je dřevěná konstrukce a již zmíněné řešení s využitím popínavých rostlin, případně zazeleněná střecha.

Nízký plot proti psům můžeme vytvořit z pichlavých keřů (dráč, hlohyně, růže apod.). Měli bychom však zohlednit výšku a materiály okolních plotů. Pokud je z nějakého důvodu nechceme respektovat, lepší je plot nestavět.

 

Záleží jen na nás

Předzahrádka určitým způsobem vypovídá i o jejím majiteli. Pokud nepatříme k vyznavačům pletiva a ustavičného sekání trávníku, dekorativní úlohu v předzahrádce splní mobilní zeleň - kvetoucí i stálezelené druhy v ozdobných květináčích, vědrech nebo keramických nádobách. Během roku je můžeme měnit, střídat, přemísťovat, díky čemuž bude mít předzahrádka stále jinou podobu.

Často nás fascinují procházky ve městech západní Evropy. Ulice s domy nás jeden vedle druhého překvapují záplavou zeleně a květin snad v každém ročním období - i uprostřed zimy je na co koukat: vysoké trsy okrasných trav, stálezelené keře, nízké stromy obsypané červenými plody. V létě rostliny zlepšují klima, zachycují prach, ochlazují vzduch, produkují kyslík. Co nám tedy brání, aby i před našimi domy dominovala udržovaná zeleň a květiny namísto nezajímavých vysokých betonových stěn?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na krásný zelený trávník?

Pevný, sytě zelený trávník, na kterém se dá nejen odpočívat, ale i sportovat, byl odjakživa snem mnoha sportovních...
více…

Základy zahradní kompozice

Pokud si chcete vytvořit zajímavou zahradu, důležitý je nejen výběr jednotlivých rostlin, ale i jejich rozmístění,...
více…

Jak na stavbu zahradního jezírka?

Vlastní biotop, zahradní jezírko, je nejen pastvou pro oči, ale doslova balzámem na duši. Voda je velmi důležitým...
více…

Jak na zahradu u řadového rodinného domu?

Co je negativem zahrady u řadových rodinných domků? Je štíhlá, dlouhá a vtěsnat sem terasu s posezením tak, aby byla...
více…

Zahrada na kopci nebo ve svahu

Svažité zahrady jsou krásné, ale svým majitelům často připraví mnoho problémů. A tak nakonec padne energicky...
více…

Jak na vodní zahradu?

Potěšení z vody může být základní myšlenkou jakékoliv zahrady - malé i větší, rovinné i svahovité. Voda jako...
více…

Suchá květinová zídka

Suchá květinová zídka je nižší opěrná zídka postavena z kamene bez použití malty - nasucho. Maltu zde nahrazuje...
více…

Skulpturální prvky a výtvarné doplňky v zahradě

Prostorový (sochařský) prvek v zahradní kompozici je dílo se strukturou výrazně odlišnou od přírodní biologické...
více…

Jak vytvořit skalku na zahradě?

Důležité je, která z částí zahrady sousedí se skalkou ( nevhodné jsou záhony se zeleninou a dokonce i záhony s...
více…

Jak na zahradní potůček?

V zahradě se mohou vyskytnout dvě základní situace. V prvním případě přes pozemek protéká přirozený potůček....
více…