Jezírko, nejen že dobře vypadá, ale je i užitečné, jak pro člověka, tak i pro samotnou přírodu. Nejpozději tehdy, když si jeho majitel během dlouhé teplé noci spokojeně sedne na břeh a zaposlouchá se do monotónního kvákání žab za šplouchání malého vodopádu, pochopí, co pro něj vlastní zahradní jezírko znamená.
Kdo se pro něj rozhodne a plánuje jeho výstavbu, musí počítat s tím, že vybudováním samotného jezírka starost a práce kolem něj zdaleka nekončí. Vždyť v žádném případě to není jen jáma v zahradě naplněná vodou. Zahradní jezírko představuje životní prostor pro ryby, žáby, vážky a jiná zvířata či hmyz.
Existují stovky druhů provedení a velikostí lapadlových van, ale rozhodnout se můžete i pro lapadlovou fólii, kterou odizolujete dno. Také na otázku, které rostliny vysadit do a kolem jezírka, najdete stovky odpovědí.
Důležitou otázkou při plánování jezírka je jeho velikost. V zásadě platí, čím větší, tím lépe. Ve větším jezírku totiž vzniká biologická rovnováha, nabývají samočisticí vlastnosti. Aby jezírko dokázalo tuto rovnováhu nabýt, hovoří se o minimální hloubce 80 cm a rozloze 15 m2. Taková velikost již umožňuje i chov malých živočichů, ale i tak se doporučuje plánovat jezírko ještě o něco větší. Pokud totiž vysadíme jeho břehy rostlinami, ztratíme značnou část prostoru.
Nejoptimálnějším místem pro vybudování zahradního jezírka je slunečné místo. Jezírko by mělo být vystaveno slunečním paprskům denně minimálně 5-6 hodin. Abychom se zbavili dalších starostí, neměly by do 3 m od jezírka růst žádné stromy. A to nejen kvůli možnému stínu, ale i kvůli jejich rozrůstajícím se kořenům, které by mohly narušit stěny jezírka.
Klidně přidejte k plánovaným rozměrům po obvodu 30 cm. Ty totiž zcela jistě odebere výsadba rostlin okolního břehu.
Rozmyslete si, zda chcete v jezírku chovat ryby. Ty totiž na přezimování potřebují minimální hloubku vody 80 cm, aby mohli na dně jezírka přežít při pro ně potřebné 4 stupňové teplotě. Při nižší hladině by se teplota vody v zimě ochladila na 1-2 stupně a to by Vaše ryby v žádném případě nepřežily.
Projděte se po zahradě a rozhodněte se pro konečné místo. Vyznačte si předběžnou velikost a plánovaný tvar jezírka pomocí kolíků a provazu. Takto dostanete přesnější představu o jeho velikosti a potvrdíte si, zda budou dodrženy podmínky, které si umístění jezírka vyžaduje. Pokud je vše jak má být, vyměříme jeho rozlohu, abyste mohli přepočítat rozměry a množství materiálů potřebných ke stavbě.
Pak už stavbě Vašeho jezírka nic nestojí a tak se můžete klidně pustit do jeho budování.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu