Jak na zavlažování?

Kdyby uměly rostliny vyprávět, nejednou by bylo ze zahrady slyšet: Vodu, vodu, vodu! Kdoví, zda by někteří z nás netrávili více času v čekárně u ušního lékaře než při zalévání záhonů. Nuže, (naštěstí nebo spíše naneštěstí?) květiny ani stromy nemluví lidskou řečí, a tak je jen na Vás, pro jaký způsob zavlažování se rozhodnete.

 

Patří konve minulosti?

Určitě ne. Pokud pěstujete několik málo rostlin na balkoně v květináčích či před domem v malém záhoně, určitě se neurazí, když jim poskytnete životodárnou vláhu z plechové či plastové konve. Důležité je, abyste měli k rostlinám dobrý přístup. Ideální do ruky jsou konve s objemem sedm až deset litrů. Na zalévání budete potřebovat seřiditelnou růžici.

Při plošném zavlažování rozsáhlých zahrad se nevyplatí, a to má jistě většina z Vás potvrzeno vlastní zkušeností, zalévat rostliny a půdu konvemi. Kromě toho, že jde o velkou práci a fyzicky náročnou činnost, možná čas, který Vám zabere, lze využít i příjemnějším způsobem. Proto je lepší popřemýšlet nad automatickým zavlažovacím systémem.

 

Užiteční plazi

Zahradní hadice se vyplatí na pozemku s rozlohou do 500 m2. Pro usnadnění práce jsou určeny hadicové vozíky, některé mají i motory, které hadice po použití navinout na navíjecí kolo. Perforované hadice, které mají v horní části otvory, jsou vhodné zejména do zeleninových záhonů ve tvaru obdélníku, ale také k živému plotu či ovocným stromům.

V současnosti jsou na trhu dostupné i takzvané vodní zástrčky, které jsou zabudovány do země, a na které stačí napojit hadici s přenosným zavlažovačem.

Z hlediska spotřeby vody je nejméně úsporné zalévání hadicí, které je snad nejvíce rozšířené v našich zeměpisných šířkách. Na obranu tohoto způsobu je třeba říci, že voda stříkající z hadice zvlhčuje nejen půdu, ale i okolní vzduch, čímž přispívá k lepšímu mikroklimatu, což oceníte zejména v sušších oblastech.

 

Déšť na povel

Mnozí zahrádkáři si některé roky pamatují i podle toho, že se vyznačovaly neuvěřitelným teplem a suchem nebo naopak - dešti. Při první alternativě si jistě mnozí z Vás povzdychli a zvedli oči k nebi se zbožným přáním: Kdybych tak měl automatiku.
 
Ať už jde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, určitě byste měli uvažovat o automatickém Zavlažovacím systému (dvojnásob to platí pro novostavby a ty, kteří teprve plánují zahradu). Můžete si zvolit mezi plně automatickým způsobem zavlažování nebo plošnými postřikovači propojenými vnější hadicí. V obou případech je důležitý dostatečně silný zdroj vody. Samozřejmě, výběr vhodného systému závisí i na financích. Proto se vyplatí kupovat výrobky od jedné firmy - většinou jsou vzájemně kompatibilní, což Vám usnadní práci při rozšiřování zahrady nebo změnách pozemku.
 
Komfort Vám i Vaší zahradě poskytne kombinace zavlažovacích hodin a výsuvných zadešťovačů, které jsou napojeny na podzemní mrazuvzdorný rozvod vody. Tento systém podzemního potrubí s výsuvnými postřikovači a elektroinstalací zajistí zahradě pravidelnou a rovnoměrnou závlahu. Navíc odpadají nepříjemné trampoty s hadicemi. Automat spotřebuje tolik vody, kolik je třeba. Zanedbatelná není ani úspora času, který je potřebný na ruční zavlažování.

Výsuvné postřikovače s dostřikem 5,5 metru jsou vhodné zejména k zavlažování menších ploch, naopak, trysky s nastavitelným nebo pevným výsekem postřiku se používají na zavlažování členitých a nepravidelných ploch. Ve větších zahradách oceníte výsuvné rotační postřikovače s velkým rozsahem dostřiku a s malou spotřebou vody.

Plně automatický systém Vám usnadní namáhavou práci. Dá se jednoduše ovládat z jednoho místa pomocí zavlažovacího počítače. Navíc na jeden vodovodní výstup lze napojit více větví zavlažovačů.

Na trhu je množství různých spotřebičů, které jsou určeny na zavlažování rozdílných ploch. Záleží na Vás, zda si delší dovolenou během letních dnů vychutnáte bez problémů spolu s Vaší zahradou.

 

Kapka za kapkou

Pokud jste vlastníkem skleníku či fóliovníku nebo pokud pěstujete různé druhy zeleniny a ovoce, ovocné stromky či květiny, které mají odlišné a specifické nároky na zalévání, ideálním řešením je kapkové zavlažování. O co jde? Vodu, do které můžete přidat i výživné látky, kapkový systém dávkuje přímo ke kořenům rostlin. Tento systém můžete využít stejně dobře na terase či v záhoně. Rostliny pěstované v květináčích na terasách či ve sklenících můžete zavlažovat regulovatelnými koncovými kapátkovými dávkovači, které jsou napojeny na jednu rozdělovací trubici. Aby bylo zavlažování co nejúčinnější, doporučuje se instalovat kapkové dávkovače co nejblíže ke kořenům rostlin.

 

Tento způsob zavlažování má několik výhod:

• nemusíte nosit těžké konve ani dávat pozor, aby hadice nepolámaly mladé rostlinky;

• kromě času ušetříte i vodu - závlaha přímo ke kořenům rostlin je totiž jedním z nejšetrnějších způsobů;

• kapkové dávkovače zda mini rozstřikovače nenarušují strukturu půdy.

 

Tento systém ve spojení s automatickým řízením oceníte v době dovolené. Složena z povrchového či podzemního rozvodu z plastového potrubí a koncových kapátkových dávkovačů s nastavitelnou intenzitou i rozsahem zavlažování. Voda musí být čistá, bez mechanických nečistot, například řas, které by mohly zanést dávkovače.

 

Lapači deště

Rostlinám, a to potvrdí každý zahrádkář, nejlépe prospívá dešťová voda - má potřebnou teplotu, je měkká a živiny, které obsahuje, se snadněji rozpouštějí v půdě. Déšť lze zachytávat do nádob, čímž můžete během sezóny snížit spotřebu vody z vodovodu o více než jednu třetinu. Takto můžete pomocí kvalitního okapového systému a dostatečně velkých nádob odchytit téměř 90% dešťové vody, která dopadne na střechu Vašeho domu. Kromě toho, že je zdarma, nepotřebujete na ni žádné povolení. A jaká nádoba je vhodná na zachytávání dešťové vody? Dřevěný, plastový či plechový sud určitě budou ochotně stát pod okapem. Abyste zabránili jejich hnití či rezivění, postavte je na pevný základ z cihel či kamene. Jako zásobník stejně dobře poslouží i speciální cisterny či nádrže z plastu. Nezapomeňte však, že k nim budete potřebovat i vodní (nejlépe motorové) čerpadlo.

V silně znečištěných oblastech se nedoporučuje zachytávat atmosférické srážky, protože mohou obsahovat jedovaté látky z ovzduší. Ať už bydlíte ve městě, nebo na vesnici, je třeba dodržet hlavní zásadu: voda na zalévání musí být čistá - bez řas, saponátů a určitě by neměla mít tmavozelenou až hnědou barvu.

 

Rostliny versus voda

Říká se, že sto lidí, sto chutí. Totéž lze v trochu překroucené verzi říci o rostlinách a vodě. Téměř každý druh má své požadavky odlišné od těch ostatních. V zahradě s dřevinami a okrasnými keři se natrápíte se zavlažováním méně než v ovocné či zeleninové zahradě. Proč? Protože mají kořeny ve větší hloubce než zelenina či ovocné stromy, které jsou vyšlechtěné většinou na vytváření plodů a vodu a živiny potřebují v mnohem větší míře. Stejně žíznivý bude i nově založený trávník, jehož čtvereční metr je schopen vypít až 20 litrů vody. Také starý trávník, aby si zachoval svěží zelenou barvu, bude vyžadovat minimálně deset litrů vody na čtvereční metr a to i třikrát týdně v obdobích sucha. Pro travnaté plochy jsou ideální podzemní rozstřikovače nebo sprinklery.

Okrasným dřevinám tedy prospívá občasná, ale zato vydatná zálivka. Není třeba instalovat zavlažovací systém. To však neplatí u dřevin, které rostou ve společenství málo kořenících rostlin a květin, které jim odebírají vláhu z horní vrstvy půdy. Ty je třeba zalévat pravidelně, ideální je instalovat podzemní nebo nadzemní perforovanou hadici, která zajistí přísun vody přímo ke kořenům jednotlivých rostlin.

Květinové a zeleninové záhony nemají příliš v lásce vodu padající shora - silný proud vody může některé druhy rostlin povyvracet a navíc se voda, díky hustému listovému porostu, nemusí dostat ke kořenům. Proto je pro tyto rostliny vhodné kapkové zavlažování, ale i tzv. sprinklery či výsuvné postřikovače.

Rostliny pěstované v květináčích jsou nejvíce závislé na pravidelné zálivce, zejména během sucha. Všeho však moc škodí a to platí i u některých květin - nadměrná zálivka může způsobit trvalé přemokření. Proto je vhodné rostliny v květináčích zavlažovat pomocí automaticky řízených zavlažovacích systémů se senzory vlhkosti. Ty zajistí přísun vody tehdy, když je půda suchá. Tento způsob zavlažování je neocenitelný ve sklenících i ve střešních zahradách.

 

Zásady zavlažování

1. Způsob a frekvence zavlažování závisí jednak na druhu pěstovaných rostlin a jednak i na typu půdy ve Vaší zahradě. Jílovitá půda je málo propustná, proto ji občas provzdušňujeme. Její kvalitu zlepšíte i přidáním písku. Nevyžaduje si takovou častou zálivku jako písčitá půda, která zadržuje vláhu méně než ostatní druhy půdy. Tu je třeba zalévat i několikrát týdně a přidávat do ní rašelinu, která zlepší její nasákavost.

2. Při častém zalévání menším množstvím vody může dojít k tomu, že se provlhčí jen vrchní vrstva země a rostliny se zakoření pod povrchem. Větší dávky vody podporují tvorbu kořenové soustavy a pomáhají rostlinám přečkat období případného sucha.

3. Rostliny zalévejte ráno - tehdy je půda ještě chladná, případně večer. Má to své opodstatnění: rostliny neutrpí tepelný šok, voda se při nižších teplotách tak rychle neodpařuje a lépe se vsákne do země. Při ranní zálivce můžete rostliny kropit i na listy, naopak, večer je zalévejte přímo ke kořenům (zabráníte tak šíření houbových onemocnění). Nikdy květiny nepolévejte v poledne! Kromě toho, že se voda nedostane ke kořenům, protože se rychleji odpaří, může rostlinky spálit.

4. Zálivková voda by měla mít vyšší teplotu než zalévaná půda - na jaře přibližně deset až patnáct stupňů a přes léto kolem dvaceti stupňů Celsia.

5. Zvolte raději mírný proud vody, abyste z půdy neudělali bláto. Nezapomeňte, že půdu je třeba zavlažovat pravidelně. Kdybyste ji nechali úplně vyschnout, snížíte její schopnost nasáknout potřebné množství vody, z níž značná část může odtékat po povrchu a Vaše zavlažování bude v tom případě neúčinné.

6. Pokud čerpáte vodu ze studny nebo z vodovodu, napusťte ji nejdříve do nádrže, kde se trochu oteplí a nebude příliš ochlazovat půdu a snižovat její biologickou činnost. Navíc voda z vodovodu obsahuje chlór, který se pobytem na slunci odpařuje, proto si vodu na zalévání připravte několik hodin dopředu.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jakou vodou zavlažovat?

Voda vhodná na zalévání by měla být především čistá, to znamená bez olejových skvrn, chomáčků, bohaté bílé...
více…

Jak zavlažovat trávník?

Podobně jako u různorodých rostlin, základní podmínkou existence trávníku je výživa z mokrého prostředí....
více…

Jak zalévat?

Zamyslíme se spolu nad několika tipy zalévání a zvažme, který by pro nás mohl být případně užitečný. Začneme...
více…

Co jsou zavlažovací systémy?

Zavlažovací systémy s automatickým, případně manuálním ovládáním jsou již dnes běžně používané a dostupné i...
více…

Kdy se vápní zahrada?

Vápnění zahrady je činnost, jejíž význam se může na první pohled zdát skrytý, avšak jeho dopady na kvalitu půdy a...
více…

Kdy se přihnojuje?

Hnojení zahrady je jedním z klíčových prvků, který má zásadní vliv na zdraví, růst, kvalitu a nakonec i úrodu...
více…

Kdy se má rýt zahrada?

Rytí zahrady představuje zásadní agrotechnický zákrok, jehož načasování může mít značný dopad na kvalitu a...
více…

Co nesmí chybět na zahradě?

Když přemýšlíme o zahradě, často si představujeme místo odpočinku, klidu a pokoje, kde můžeme uniknout od...
více…

Jak dezinfikovat zahradu?

Zahradníci a pěstitelé, kteří se snaží zajistit, aby jejich plodiny dosáhly co nejlepšího růstu a výnosu, čelí...
více…

Kdy se zalévá zahrada?

Zalévání zahrady je jednou z nejdůležitějších činností, které zahrádkář provádí. Přestože se to může zdát...
více…