Jak zavlažovat trávník?

Podobně jako u různorodých rostlin, základní podmínkou existence trávníku je výživa z mokrého prostředí. Základní biologický vývoj určí zejména množství závlahy, která svými viditelnými znaky poskytuje informace o stavu vegetace, jakým je například nádech barvy trávníku, pružnost, vyspělost kořenového systému atd. Pravidelné zavlažování trávníku je nezbytné, abychom zabránili vadnutí, resp. jeho příznaku, jako je hnědnutí, chlorózy a stárnutí.

Pozorně sledujte znaky brzkého hnědnutí! Obecným příznakem hnědnutí je přeměna listu trávy na světlezelenou barvu, který takto ztratí ze své pružnosti a položí se na povrch půdy.

Připomenutou závlahou se vynoří tři otázky:

Kolik zavlažovat? Jak zavlažovat? Kdy zavlažovat?

 

Kolik zavlažovat?

Zavlažujte přiměřenou dávkou vody! Přiměřená dávka vody je v závislosti na období a počasí proměnná. Optimální množství vody můžeme určit tak, že v přibližně 1,5 - 2 cm hloubce bude půdní vrstva vlhčí. Zavlažování 2-3 krát týdně v jarním a v podzimním období je dostačující pro vlhkost půdy. Jak hřeje slunce a prodlužuje se období sucha a minimálních srážek, je nezbytné, abychom zvyšovali dávku vody. V zájmu přežití tohoto období se doporučuje v době horka denní 3-4 cm hloubkové závlahy. Vyplatí se časté měření obsahu vlhkosti půdy: Pomocí otevřených nádob umístěných na trávníku můžeme odměřit týdenní množství srážek.

 

Jak zavlažovat?

K provedení zavlažování máme k dispozici několik prostředků, ale většina z nich více škodí, než prospívá! Ukázkovým příkladem tohoto procesu je ruční závlaha: na průměrně velkou (500 m2) dostatečně zavlažovanou travnatou plochu je třeba přibližně 7 až 8 hodinové ruční zavlažování. Vy máte denně 7 až 8 hodin na zalévání trávníku? Vyberte si jiné řešení a ušetřený čas prožijte se svými blízkými.

Propracovanější způsob představují viklající zavlažovací zařízení, která jsou o stupeň lepší, protože jsou z jedné strany automatická, z druhé strany spočívají v napodobování lehké přeháňky, kdy rozstřikují po povrchu trávníku vodu. Přesto i tato zařízení potřebují hodně času na přiměřené dávkování vody. Zavlažovat na 100% jsou schopny jen značné regulované závlahy, po určitých časových úsecích je třeba je přemístit a provedení tohoto úkolu také připadne na Vás.

V současnosti nejlepším řešením jsou vmontované zavlažovací systémy. Jejich mnohostranné výhody umožní, abyste minimální energií dosáhli maximálního výsledku.

Podle příkladu uvedeného na začátku odstavce stejnou plochu v pěti kruzích plánovaný systém jednotlivě se šesti až osmi rozprašovači je schopen 12 minutovou závlahou po kruzích provést za 1 hodinu. Samozřejmě, kdo ručně zavlažuje, oklame sebe i svou zahradu!

Odborně vmontovaný zavlažovací systém se 100 % výkonností, výborným rozdělením, odborně vybranými rozprašovači, za zlomek času, který je postačující pro dávkování vody, spotřebuje mnohem méně vody! Pokud máte možnost, aby systém byl elektronicky řízený, nemáte žádnou práci a přece je zavlažování dokonalé.

Pokud máte možnost, zavlažujte svůj trávník a zahradní rostliny pomocí vmontovaného zavlažovacího systému, takto odborně a účinně můžete provést práci a více času můžete věnovat rodině!

 

Kdy zavlažovat?

Pokud vydatnost vody nám umožní, abychom si určili nejvhodnější denní čas, bezpodmínečně si vybereme ranní až skoro ranní čas.

Závlaha je nejúčinnější v časných ranních hodinách. Večerní, noční zavlažování se nedoporučuje, protože může způsobit dušnost, která podporuje šíření nemocí a napomáhá hmyzu při škození.

V slunečním záření se zavlažování nedoporučuje, protože kapky vody jako lupa vypálí díru do listové čepele.

Pokud optimální časové omezení kvůli nepatrné vydatnosti neumíme zachovat, vzestupem teploty nad 30 ° C se musíme rozhodnout ve prospěch většímu množství vody!

 

Pozor nesprávný názor!

Není pravda, že sucho je v každém případě škodlivé. Mírná a periodická suchost může být i výhodou, neboť po suchu se travička dobře rozvětví. Samozřejmě trvalé sucho způsobí poškození trávníku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jakou vodou zavlažovat?

Voda vhodná na zalévání by měla být především čistá, to znamená bez olejových skvrn, chomáčků, bohaté bílé...
více…

Jak zalévat?

Zamyslíme se spolu nad několika tipy zalévání a zvažme, který by pro nás mohl být případně užitečný. Začneme...
více…

Jak na zavlažování?

Kdyby uměly rostliny vyprávět, nejednou by bylo ze zahrady slyšet: Vodu, vodu, vodu! Kdoví, zda by někteří z nás...
více…

Co jsou zavlažovací systémy?

Zavlažovací systémy s automatickým, případně manuálním ovládáním jsou již dnes běžně používané a dostupné i...
více…

Kdy se vápní zahrada?

Vápnění zahrady je činnost, jejíž význam se může na první pohled zdát skrytý, avšak jeho dopady na kvalitu půdy a...
více…

Kdy se přihnojuje?

Hnojení zahrady je jedním z klíčových prvků, který má zásadní vliv na zdraví, růst, kvalitu a nakonec i úrodu...
více…

Kdy se má rýt zahrada?

Rytí zahrady představuje zásadní agrotechnický zákrok, jehož načasování může mít značný dopad na kvalitu a...
více…

Co nesmí chybět na zahradě?

Když přemýšlíme o zahradě, často si představujeme místo odpočinku, klidu a pokoje, kde můžeme uniknout od...
více…

Jak dezinfikovat zahradu?

Zahradníci a pěstitelé, kteří se snaží zajistit, aby jejich plodiny dosáhly co nejlepšího růstu a výnosu, čelí...
více…

Kdy se zalévá zahrada?

Zalévání zahrady je jednou z nejdůležitějších činností, které zahrádkář provádí. Přestože se to může zdát...
více…