Jak na rekonstrukce základů?
Řeknete si, že při rekonstrukci již přece základy pod domem jsou, tak není co řešit.
Příčinou trhlin ve zdech však může být nedostatečně nosná půda, to však musí posoudit statik, a tehdy se musíte pustit i do úprav základů. Zpevňování základové půdy se provádí buď výměnou vrstvy půdy těsně pod základovou spárou, nebo vstřikováním. Při rekonstrukci je třeba základy odkopat po základovou spáru a postupným podkopávaním vyměňovat vrstvu pod základy. Injekce se realizuje přepichováním základové půdy dutými tyčemi s otvory, do kterých se pod tlakem zavádějí nejčastěji řídké cementové kaše, které po ztuhnutí zvýší únosnost základové půdy. Dalším případem je často podceněna výška základové spáry v nezamrzající hloubce, což se dá zjistit odkopáním základů. Důsledkem je nerovnoměrné sedání objektu, protože voda, která se nachází v zemině pod základy, v zimě zamrzne a zvětšením objemu vytvoří puklinu. V létě, kdy se voda roztopí, objekt nerovnoměrně sedne právě v těch místech se vzduchovou mezerou. Řešením je další postupné dobetonování nebo dozdění základů do větší hloubky. Nesmí se odkopat větší část než 3 m délky najednou, aby objekt nesedl. A nakonec, málokterá rekonstrukce se obejde bez nové přístavby, která musí být na nových základech. Zde je třeba si uvědomit, že nová přístavba bude sedat jinak než stará část a pak vznikají trhliny nejen ve zdech, ale také v základech. Proto je nutné vytvořit mezi starou a novou částí dilataci, což znamená vložit mezi základy pružný materiál, například polystyren nebo heraklit. Oddilatovat je třeba i věnec a zdi nové stavby od staré.
Udělat základ neznamená pouze nalít beton do vykopáné jámy.
Základy se obvykle vytvářejí z monolitického betonu uloženého do bednění. Alternativou jsou prefabrikované základové prvky. Bednění se nejjednodušeji vytváří ze systémových prvků, které se snadno a rychle skládají a rozebírají. Výhodou těchto prvků je možnost opakovaného použití. Při prostorově komplikovanejších základech nebo u menších domů je běžné bednění vyrobené z prken přímo na místě. Podle statických výpočtů se někdy musí uložit do základů i výztuž, která se pokryje předepsanou vrstvou betonu. Pro rovnoměrné rozložení zatížení ze všech konstrukcí se pod základové pásy dává vrstva štěrkopísku nebo písku v tloušťce určené projektantem.
Hydroizolace se klade ve dvou vrstvách pásů položených kolmo na sebe a doplňují se další vřetenovou izolací, která zvyšuje odolnost např. proti tlakové vodě nebo zvyšuje odolnost proti radonu. Geotextilie se přidává k základům jako ochrana stavebních materiálů nebo proti prorůstání rostlin. V oblasti základů a pod základovou deskou se klade i zpevněná tepelná izolace v extrudované podobě.