Sůl není nezdravá, razantní omezení solení může škodit

Opravdu nepotřebujeme sůl? Stále slyšíme, že máme omezit solení a vyhneme se tím pádem závažným civilizačním nemocem. Ale je to opravdu tak jednoduché? Čím si sodík vysloužil nelichotivou nálepku “nezdravý”?  A co vlastně způsobí v našem těle to, když přestaneme solit?

Proč potřebujeme sodík?

Sodík je nezbytným elektrolytem pro lidské tělo. Mnoho potravin obsahuje sodík přirozeně, ale nejvíce sodíku v naší stravě pochází ze soli. Sůl je složena ze sodíku (40%) a chloru (60%). Sodík nám pomáhá udržovat rovnováhu mezi intra a extracelulárními tekutinami. Spolu s draslíkem pomáhá udržovat elektrický gradient na membránách, což je nezbytné pro přenos nervových spojení či kontrakci svalů. Lidské tělo bez sodíku nedokáže fungovat¨! Čím více sodíku máme v našem krevním řečišti, tím více vody navazuje. Z tohoto důvodu se říká, že zvyšuje krevní tlak. Ano, zvyšuje, ale jen velmi mírně. Pokud zredukujeme sodík (sůl), tak tlak snížíme jen minimálně. V jedné z největších studií, v rámci které lidé drasticky snížili příjem soli, se zjistilo:

Lidé ve studii zaznamenali tyto hodnoty

Snížení systolického tlaku o 5.39 mm Hg a o 2.82 mm Hg diastolického tlaku. Zdraví lidé s normálním tlakem nezaznamenali téměř žádné změny po redukci příjmu soli. Ještě zajímavější fakt je, že snížení příjmu soli nemělo absolutně žádnou souvislost se sníženou úmrtností na vysoký krevní tlak a ani jiná onemocnění. Dokonce ani lidé s vysokým tlakem, kteří výrazně snížili příjem soli, si ho nijak nenapravili ve srovnání s těmi, kteří solí průměrně.

Shrnuto

Omezením příjmu soli nedosáhnete snížený výskyt srdečních onemocnění a ani si neprodloužíte život. Ukrátíte se však o požitek z jídla.

Málo soli škodí!

Velmi přísné omezení soli vede k:

  • zvýšenému LDL cholesterolu a ještě nebezpečnějším triglyceridům: v masivní studii bylo prokázáno zvýšení LDL cholesterolu o 4,6% a triglyceridů až 5,9% (2)
  • zhoršení inzulinové rezistence: během studie, ve které byli lidé 7 dní na neslané dietě, se výrazně zhoršila inzulínová rezistence, která vede k obezitě, diabetu a metabolickému syndromu
  • zvýšené úmrtnosti u diabetiků trpících diabetem 2. typu: studie prokázala, že lidé trpící diabetem 2. typu, kteří minimálně až nulově solili, měli vyšší úmrtnost, než lidé s diabetem 2, kteří solili průměrně 

Kolik soli je tedy ideální přijímat?

Pokud jste zdraví, není jediný důvod k tomu, abyste se vzdávali soli. Naopak málo soli může způsobit mnoho nepříjemností. V tomto případě je ideální držet se zlatého středu. Příliš mnoho a také příliš málo soli je pro naše tělo nepřijatelné. Stejně nemožné je vážit si množství denně přijaté soli. Proto jezte přirozené jídlo a ne polotovary. Solte rýži, maso, těstoviny v normálním množství a bez obav.

Co se týče výběru soli, tak jednoznačně volte sůl himalájskou

Nemá konkurenci. Mořská je bohužel tak znečištěná, že je lepší se jí vyhýbat. Himálajská sůl je sůl, která se nemá jak znečistit, protože moře dávno zkamenělo. Obsahuje množství jiných minerálů v porovnání s běžnou solí.

Udělejte si test a přesvědčte se

Dejte si na špičku jazyka chlorid sodný (běžnou kuchyňskou sůl) a do 20-30 vteřin ho budete muset vyplivnout, neboť vám spálí chuťové pohárky. Chlorid sodný je agresivní látka. V závislosti na citlivosti vašeho jazyka budete i další 1-2 dny cítit poškození na jazyku, které chlorid sodný vyvolal. Pak si dejte na jazyk například himalájskou sůl. Co se stane? Nic. Můžete ji klidně nechat rozpustit. Důvod je právě v jejím složení a v jejích energetických vlastnostech. A přestože i tato sůl obsahuje chlorid sodný, nerozleptá sliznici jazyka.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články