Syndrom třeseného dítěte - pozor na jednání v afektu!

Děti od 3. do 9. měsíců věku prochází obdobím pozorování okolního dění. Již se usmívají a radostně výskají. Natahují ručičky a hrají si se svými prstíky, ale také se již mračí a pláčou. Vyžadují lásku a pozornost svého okolí a hlavně rodičů. Zejména maminka je ta, která mu pomáhá objevovat krásu okolního světa a záleží tedy na ní, jaký vztah si s ním děťátko vytvoří. Zda to bude pozitivní energie, která ho bude do budoucna formovat.

Potřebou každého člověka je pocit, že je milováno

Mnohem intenzivněji vnímají tento fakt malé děti. Jejich největší potřebou a touhou v tomto věku jsou právě projevy lásky. Chcete-li zabránit tomu, aby děťátko pociťovalo úzkost a projevovalo sklony k agresivitě, musíte zajistit pro něj to nejnutnější - musí jasně cítit vaši lásku. Projevit ji lze prostřednictvím jednoduchých a zábavných her, něžného hlasu nebo zpěvu. Tyto aspekty představují pro dítě začátek jeho komunikace s okolním světem. Komunikační signály vysílané jeho rodiči a nejbližšími mu pomáhají zvládat agresivitu. Neodmyslitelným projevem lásky je mazlení se a nošení na rukou. "Co když bude moje dítě rozmazlené?", vzdychnete si. Nemusíte se však obávat. Psycholožka Edwige Antier tvrdí zcela jednoznačně, že se tak nestane protože: "V tomto věku nemá dítě zlé úmysly ani sklon být vrtošivé. Má jen jedno přání - poznávat svět kolem sebe. "

Natažené dětské ručky nebo chci se nosit na rukou

Děti do věku 9 měsíců k nám často natahují ručky. Dávají tak najevo, že se chtějí nosit na rukou a mazlit se. Důležité je dítěti vyhovět. Proč? Vědecké studie odhalují poznání, že dětičky, kterým bylo dopřáno nošení na rukou, mazlení se, hry a dostatek pozornosti ze strany rodičů, se stávají později mnohem společenštější než ostatní děti. Naopak, pokud je dítěti odmítáno pohlazení v náručí, stává se frustrovaným. Postupně ztrácí k rodičům důvěru a později se chová agresivně. Chcete-li zabránit jakýmkoliv projevům agresivity u malých dětí ve věku do 9 měsíců, věnujte jim tolik něhy a pozornosti, kolik jen dokážete.

Co dělat, když děťátko hází kolem sebe své hračky?

Často se dospělí nesprávně domnívají, že házení hraček je manipulací dítěte s dospělými, protože děťátko vyžaduje, aby mu je dospělý zvedl. Je to však velký omyl. Pravdou je, tímto způsobem dítě poznává vzdálenosti a nové obzory. Co pro dítě znamená, když mu hračku zvednete? Především ví, že mu pomůžete s jeho obavami, které se týkají objevování okolního světa. Zároveň cítí, že není v roli objevovatele samo. Jednoduše, je si vědomo toho, že mu jako rodiče vždy pomůžete. V případě, že budete dítě za tento čin napomínat, vycítí, že házení hraček je svým způsobem agresivní a naučí se to dělat často a naschvál.

Syndrom třeseného dítěte

Toto období je náročné nejen pro dítě, ale i pro jeho rodiče. Při jakémkoliv fyzickém nebo psychickém vyčerpání, nikdy dítě nechytejte za ramena a netřepte jím. Vyhněte se jakýmkoliv prudkým pohybům! Děťátko nemá v tomto období dostatečně vyvinutou krční páteř a hlavička je neúměrně těžká. Proto činnosti jako třes nebo houpání mohou u dítěte způsobit krvácení do mozku, poranění páteře a zlomeniny. Vážné zdravotní problémy často přetrvávají celý život nebo končí smrtí. Shaken Baby Syndrom se poprvé vzpomíná v roce 1972 prostřednictvím Johna Caffeyho a ve většině případů se objevuje u dětí do dvou let. Pod označení SBS se zahrnují zranění, která způsobují zranění mozku, které není způsobeno pádem, nehodou ani jiným mechanismem. Rodiče často jednají v jednají v afektu a nechtějí dítě zranit, přesto počet SBS neustále roste, proto nikdy s dítětem prudce netřeste!!

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články