Chcete otěhotnět? Sledujte své plodné a neplodné dny - bazální teplota

Bazální teplota je prvním důležitým příznakem plodnosti. Je to teplota lidského organismu naměřená v klidu, bez ovlivnění jídlem, pitím nebo fyzickou námahou.

Bazální teplota je důležitým ukazatelem zdravé plodnosti ženy

Nejnižší a pro nás směrodatná hodnota se získává v časných ranních hodinách hned po probuzení.

Jelikož bazální teplota vypovídá o působení progesteronu, estrogenů a melatoninu v ženském organismu, je důležitým ukazatelem zdravé plodnosti ženy.

Totiž po ovulačně zvýšená produkce progesteronu způsobí nárůst bazální teploty, který trvá až do nejbližší menstruace.

Tento teplotní vzestup představuje zvýšení o 0,2 až 0,3 stupňů Celsia oproti předchozím teplotám ve sledovaném cyklu.

Z toho důvodu nejméně třídenní teplotní vzestup doprovázen vysycháním hlenu mluví o začátku III. fáze cyklu, tempo ovulační neplodnosti.

 

Jak na měření bazální teploty?

První podmínkou je měřit vždy ve stejnou dobu, které by měl předcházet cca šestihodinový spánek. Povolené odchylky jsou + - 30 min. Větší výkyvy mohou způsobit zavádějící teplotu a tím i nesprávné hodnocení teplotní křivky.

Není třeba mít obavy z toho, že člověk nemůže vstát ani z postele na WC, takový krátký pobyt by neměl ovlivnit změnu tělesné teploty, stejně jako fakt, že matka v noci kojí. Pokud nevyvíjí mimo kojení žádnou větší tělesnou aktivitu, na bazální teplotu to nemá žádný vliv, důležité je alespoň hodinu před měřením odpočívat na lůžku.

 

Bazální teplota se měří v tělesných dutinách:

v ústech pod jazykem, v konečníku nebo v pochvě, ale nikdy ne pod paží nebo v uchu!

Nejvíce se používá měření v ústech, ale teploty v konečníku a v pochvě bývají nejpřesnější.

 

Teploměry na měření bazální teploty

Teplotu je třeba měřit digitálním teploměrem na měření bazální teploty (v lékárně o nich vědí, dostanete je bez problémů) nebo rtuťovým bazálním teploměrem. Digitální teploměr na měření bazální teploty má měřit s přesností 0,05 stupňů Celsia.

Většina z nich označí konec měření zvukovým signálem a má svou paměť, takže teplotu můžete zkontrolovat a zapsat. V průběhu jednoho cyklu je třeba měřit teplotu jedním teploměrem. V případě ztráty nebo poškození je třeba tento fakt zaznamenat do tabulky.

 

Nepravidelnosti

Pokud se teplota bude zdát bez objektivních příčin (nevyspalý, cestování, nemoc, stres) vyšší, zaznamenáme ji do tabulky jen s poznámkou "nepravidelnost", případně do textu pod tabulkou uvedeme příčinu.

 

Kdy začít měřit bazální teplotu?

Měření stačí začít po skončení menstruace. Ti, co měří v ústech, by před měřením neměli pít nebo kouřit, i když sklenice vody ve 4:30 neovlivní teplotu měřenou v 6:30 h. Důležité je však měřit především v II. fázi cyklu, kdy teplotní příznak hovoří o zvyšující se plodnosti.

 

Co se týče záznamů teploty v tabulce

teplotu zaokrouhlíme na 0,05 stupňů Celsia a zaznamenají se plným kroužkem podle doporučení tabulky. Zaznamenané teploty postupně spojujeme křivkou, která nám jasně vypoví o nárůstu či poklesu teploty.

Nezapomeňte, že teplota měřená pod rušivými vlivy je neplnohodnotná k vyhodnocení.

 

Rušivými vlivy jsou:

jakákoli nemoc (i začínající rýma, žaludeční potíže, bolest hlavy…),

měření teploty mimo stanoveného času (problémem je změna letního na zimní čas a opačně),

málo spánku,

více alkoholu večer před ranním měřením (to neznamená už opilost, ale více než pohár),

stres, napětí,

cestování, změna časové zóny.

 

Tipy pro vás:

nekontrolujte teplotu několika teploměry, nebo i stejným znovu po sobě. Pokud nedošlo k nějakému zvýšenému pohybu během měření (zívání, vypadnutí teploměru), stačí měřit jednou. Pokud měříte v ústech, teploměr nejprve vložte do úst a zapněte jej po cca 30-60 sekundách, aby se zahřál na teplotu ústní dutiny. Dejte pozor, aby se při měření teploměrem nehýbalo.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus