Chcete otěhotnět? Sledujte své plodné a neplodné dny - děložní čípek a jeho změny

Příznakem plodnosti je děložní čípek a jeho změny během jednoho cyklu.

Krček dělohy a jeho změny během cyklu

Je to pevný válcovitý útvar o průměru asi 2,5 cm, který vyúsťuje do pochvy.

V krčku je malý otvor, nazývaný branka, který se dá nahmatat jako malá jamka nebo jamka v prostředku krčku. V neplodném období cyklu zůstává krček pevný, uzavřený a dá se na něj bez problémů dosáhnout. Čím více se však blíží ovulace, branka se mírně otevírá tak, že je možné do ní vsunout špičku prstu. Část děložního, která je vysunuta do pochvy, měkne, získává pružnost a jemnost. Zároveň se krček zvedá a je obtížněji dosažitelný. Po ovulaci se krček vrací zpět, klesá a je pevnější (pocitově jako chrupavka na nose) a branka se zavírá.

 

Jak se vyšetřit?

Toto pozorování si může žena vykonávat sama pomocí hmatového vyšetřen. Nejjednodušší je to vsedě, na otevřené toaletě nebo ve stoje s jednou nohou opřenou o židli, případně vleže se skrčenými nohy. Pravidlem však je, aby to během jednoho cyklu byla stejná poloha. Je třeba vsunout prostředníček nebo ukazováček (případně oba prsty) do pochvy, až pocítíte krček. Pro začínající pozorovatelky je lepší začít pozorovat děložní čípek v III. fázi cyklu, kdy je krček níže položený, pevný a uzavřený, takto získá jistotu o jeho základní poloze.

 

Kdy dělat pozorování děložního čípku?

Pozorování se má dělat jednou až dvakrát denně od 6. dne nebo spíše podle toho, kdy skončí menstruace, až do konce II. fáze. Doporučený čas je večer při toaletě, případně odpoledne, nikdy ne ráno, kdy je krček položen výše, ani ne hned po stolici, protože tlak po ní způsobí mírné otevření branky dělohy. Ženám obvykle trvá 2 až 6 cyklů, než umí správně určit polohu děložního čípku a počítat s ním ve vyhodnocení cyklu. Samotná kontrola krčku přináší zároveň informaci o stavu hlenu přímo na krčku, pokud z jakýchkoliv příčin není jasný stav hlenu na zevních rodidlech.

 

Jasné příznaky vrcholných dní plodnosti

Všechny tři tyto příznaky: zvýšená hladina bazální teploty, řídký, vodnatý, tažný hlen a zvednutý měkký krček s otevřenou brankou jsou jasným příznakem vrcholných dní plodnosti. Pro vědomí přítomnosti plodných dnů postačí i dva shodující příznaky, tři z nich už mluví o jistotě.

 

Druhotné příznaky plodnosti

Existují ještě tzv. druhotné příznaky plodnosti - a to např. bolest v podbřišku podobnou menstruační bolesti, která přichází pár dní před ovulací, napětí až píchání v prsou, zvýšená citlivost bradavek, případně změny pokožky. U jistého procenta žen se v období ovulace zvýší touha po pohlavním styku.

Tyto druhotné příznaky nejsou vědecky podložené, žena si je může zaznamenávat a v případě souhlasu s ostatními prioritními příznaky je použije jako pomůcku při dosažení jistoty maximálně plodného období.

 

Motivace

Popis prvních parametrů plodnosti je jedna věc, druhou věcí je motivace páru a chuť učit se poznávat svůj cyklus, třetí věc je čas zácviku (minimálně 3 měsíce), během kterého se nedoporučuje v plodném období styk, protože je pak obtížné rozlišit plodný typ hlenu od zbytků spermií.

Pokud však chcete rozumět svému cyklu a přivolat miminko přirozenou, jednoduchou, levnou cestou, která vede nejen ke zdravé plodnosti, ale také k utužení vašeho vzájemného vztahu, což pro děťátko je přímo ideální, není nad čím váhat.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus