Další důležitým příznakem plodnosti je hlen děložního čípku- tzv. Cervikální hlen. Je to normální, zdravý výměšek žlázek sliznice kanálu děložního čípku a má ho každá žena. V průběhu cyklu se jeho vzhled a vlastnosti mění pod vlivem estrogenů.
Hlen je pro spermie životně důležitý, poskytuje jim výživu a usnadňuje jim pohyb. Prostředí pochvy není totiž svým kyselým prostředím pro spermie přátelské a bez hlenu v něm spermie během 4 -8 hodin odumírají.
V prvé řadě je třeba ho umět odlišit od chorobných výtoků. Zdravý hlen neprovázejí nepříjemné pocity (např. svědění, pálení, nebo zápach). Zdravý hlen se objevuje na rodidlech několik dní před ovulací. Na začátku plodného období je hlen nejprve hustý, žlutý, lepkavý, je problém ho roztáhnout mezi prsty a proto je pro spermie ještě těžko průchodný.
Postupně se mění na bílý, pak na čirý a stává se tažným, což se dá dobře rozpoznat natažením hlenu mezi palcem a ukazováčkem a to až na několik centimetrů. Při pohledu i zkoušce vysloveně připomíná syrový vaječný bílek.
Žena má silný pocit mokra na rodidlech, hlen dokonce tak zřídne, že ho není možné zachytit prstem. Tento typ hlenu je příznakem maximálně vrcholné plodnosti a je "dobrou zprávou" na cestování spermií do dělohy. Krátce po ovulaci se hlen znovu zahušťuje, mění barvu z bílého na žlutý, trhá se mezi prsty, až nakonec zcela vymizí.
Náznaky hlenu se mohou objevit těsně před menstruací, z hlediska plodnosti však nemá žádný význam, pokud již podle bazálních teplot a dostatečného vysychání, žena už zjistila, že je v III. fázi cyklu.
Některé ho mají velmi mnoho a používají vložku, lépe by však bylo pravidelně měnit kalhotky. Jiné ženy mají spíše problém hlen si vůbec všimnout a zaznamenat. Hlen a jeho množství se mění na začátku a je ho málo, pak přibývá, aby znovu ztrácel na kvantitě, dokud se neztratí vůbec. V první řadě pro nás je důležitá kvalita hlenu, i když je zaznamenáno množství potřebné, brát do úvahy jako známku plodnosti.
Pozorujeme ho na zevních rodidlech, tedy mluvíme o vnějším pozorování, na děložním čípku jde o vnitřní pozorování. Důležité jsou i pocity ženy v oblasti zevních rodidel, jak vnímá jejich projevy, které začínají pocitem sucha (po menstruaci), pak postupným vlhnutím až mokrem v době ovulace. Tyto pocity je dobré zkontrolovat hmatem (kontrolou natažení hlenu mezi prsty a zkouškou jeho tažnosti) a také kontrolou zraku (kontrolujeme barvu a hustotu).
Nejpozději 6. den cyklu, i tehdy, pokud žena ještě mírně špiní. Vizuální pozorování hlenu se doporučuje před a po používání WC jednoduchým jemným otřením toaletním papírem. Toto pozorování je důležité hlavně v I. a II. fázi cyklu. Ve III. fázi cyklu má většina žen sucho, takže pozorování není třeba.
Pokud nemáte jasný vnější příznak hlenu, je třeba vnitřní pozorování. Žena tedy vloží ukazováček a prostředníček až k děložnímu čípku a snaží se jimi uchopit a následně popsat hlen. Důležité je, aby žena měla umyté ruce mýdlem a ostříhané nehty. Pokud jsou obavy z infekce, je možné používat chirurgické rukavice, platí to i tehdy, pokud má žena na rukou ekzém nebo bradavičky.
Pokud máte navzdory všemu problémy s rozpoznáním hlenu, nebo máte stálý pocit něčeho podobného od konce krvácení až do dalšího, udělejte test vodou: Prsty, na kterých máte poševní výměšek, opláchněte čistou vodou do misky nebo do sklenice. Hlen děložního čípku si zachová svou tažnost, vláknitou strukturu a nerozpustí se ve vodě, dokud se poševní výtok rozpustí a voda se zakalí.
- vylučte syntetické spodní prádlo, vhodné je bavlněné
zrušte trvalé nošení slipových vložek také z důvodu výtoku. Jejich dlouhodobé používání uzavírá poševní otvor. Takto se vytváří vlhké teplo, které přispívá k růstu bakterií vyvolávající výtok. Lepším řešením je častá výměna spodního prádla. Při výtoku by žena neměla používat v žádném případě tampony!
- nenosit těsné kalhoty, stejně jako těsné sukně. Stahují pánevní oblast a tlakem uzavírají poševní otvor. Takový problém mohou dělat i pyžamové kalhoty. Lepší jsou volné, vzdušné sukně a noční košile, a pokud jdete spát bez kalhotek.
- používání tamponů při menstruaci: Při jejich zavádění vniká do pochvy vzduch podporující růst bakterií. Současně se tamponem vysuší přirozená vlhkost stěny a odstraňují zdravé bakterie, které se starají o čistotu pochvy.
- nepoužívejte dráždivé mýdlo: intimní oblasti umývejte pouze vodou, případně jemným dětským mýdlem nebo speciálním mýdlem na intimní hygienu. Nedoporučují se žádné výplachy pochvy, nepoužívat žádné parfémovaná mýdla, spreje apod. Žádné pěny do koupele, žádné avivážní prostředky na spodní prádlo, ani parfémovaný toaletní papír.
- dejte pozor, jak se utíráte po stolici! Je třeba to dělat zepředu dozadu, aby se bakterie z análního otvoru nedostaly do pochvy. Stejné riziko hrozí při měření teploty v pochvě, pokud se předtím týmž teploměrem měřila teplota dítěte v konečníku.
Tato jednoduchá pravidla pomohou během několika měsíců k odstranění výtoku, dokonce i zbavení se plísňových onemocnění bez léčby. Výtok se však může vyskytovat i v nervovém přetížení a tehdy ho řešíme dostatkem spánku a zdravou výživou. Zdravému hlenu prospívá omezení cukru a zvýšení příjmu acidofilních bakterií, jakož i vitamíny A, B, hořčík, esenciální mastné kyseliny.
Pokud má žena malý výskyt hlenu, nebo je jeho výskyt slabý, příčinou může být nedostatek tekutin. Ve většině případů tato rada pomohla ke zvýšení a prodloužení výskytu hlenu.
Hlen je důležitým znakem plodnosti ženy, protože on je tou "cestou", po níž se spermie bezpečně a poměrně jednoduše dostávají k vajíčku do dělohy. Čím mokřejší hlen, tím je to pro potencionální možnost otěhotnění lepší i tak ta cesta dělohou představuje pro maličké spermie životní výkon.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu