Jak podpořit úspěšné zplození dítěte?

Předpokladem pro otěhotnění je přítomnost ovulačních cyklů, dozrávání vajíček, normální funkce žlutého tělíska, snadný přechod spermií hlenem děložního čípku, možnost přechodu spermií do vejcovodu, oplodnění vajíčka, jeho přechod a výživa vejcovodem a nakonec jeho uhnízdění v správně připravené děložní sliznici. Jinak řečeno: dobrá hormonální rovnováha, dobře vyvinuté, nepoškozené a dobře fungující pohlavní orgány, psychická a fyzická kondice, správný partner.

Co můžete udělat pro úspěšné otěhotnění?

1. Popřemýšlejte oba nad svou zdravotní historií

Žena: od kdy menstruuje, zda pravidelně, začátek pohlavního života, předchozí partneři, jejich případné přenosné nemoci, dosud užívaná antikoncepce, překonané ženské záněty, operace, zánět slepého střeva, jiné těžké břišní záněty, pravidelně užívané léky, opakované močové infekce, hormonální onemocnění, alergie.

 

Muž: překonána zánětlivá onemocnění, zejména záněty varlat a opakované záněty močových cest, těžké virové infekce i v dětství, zvláště příušnice, začátek pohlavního života, předchozí partnerky a jejich možné přenosné nemoci, pravidelně užívané léky, alergie.

 

2. Otěhotnět se dá jen v době zrání vajíčka, což je asi 12-24 hodin - pokuste se tento čas co nejpřesněji zjistit sledováním menstruačního cyklu:

- měření bazální teploty, denně měřená tělesná teplota v pochvě, konečníku nebo pod jazykem, ve stejném čase získáte křivku složenou z cca 2 hladin nižší před ovulační, vyšší, s rozdílem minimálně 0,2 st. C-po ovulační. Bazální teplota stoupá po ovulaci a na těchto zvýšených hodnotách přetrvává až do následujícího menses. Nejplodnější období odpovídá 1. dni vzestupu.

- sledování hlenu na zevních rodidlech - plodné období je tzv. vlhké, tvoří se řídký hlen podobný vaječnému bílku, den maxima takového hlenu odpovídá přibližně ovulaci.

- hmatem děložního čípku, v neplodném období je krček tuhý, přibližně jako špička nosu, v plodném období měkký, otevřený, po ovulaci opět ztuhne a uzavře se. Při tomto pravidelném samo vyšetřování zároveň sledujete hlen děložního čípku, jeho změny jsou spíše zjistitelné než na zevních rodidlech.

- jiné příznaky než ovulační bolest, zvýšená chuť na sex apod. si musíte sledovat sama na sobě - ​​nejsou pravidlem

 

3. Pokuste se změnit frekvenci a techniku ​​pohlavního styku. Před očekávanou ovulací cca 3 dny pauza, aby byl zajištěn dostatečný počet spermií.

 

4. Změňte životosprávu, zvyšte přísun vitaminu C a E, hlavně v přírodní formě, dostatečně spěte, více sportujte, prokrvení orgánů pánve zlepšuje jejich funkci, přijímejte dostatek tekutin.

 

5. Nestresujte se! Čím více klidu a pohody, tím větší šance otěhotnět.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus