Jak pomoci k uzdravení při poporodních depresích?
Pokud se necítíte tak, jak jste si představovaly a očekávaly během těhotenství nebo po porodu, je velmi důležité, abyste si to přiznaly a vyhledaly pomoc. To znamená, že o tom začnete mluvit s někým, komu důvěřujete.
Lékařské vyšetření
Nakolik je deprese medicínskou záležitostí, vyhledejte svého obvodního lékaře. Ten vás doporučí k psychologovi nebo psychiatrovi. Léčba antidepresivy spojená s psychologickým poradenstvím a terapií je efektivní způsob, jak zvládnout svůj stav. Obojí je nutné, protože antidepresiva ne vždy vyléčí i příčinu deprese, pomáhají však urychlit uzdravovací proces. Bohužel, stále u nás přetrvávají mylné představy o antidepresivech a ženy je odmítají brát, protože se bojí vedlejších účinků. Antidepresiva nezmění osobnost člověka; účinkují na chemické procesy v mozku, které ovlivňují depresi a úzkost. Antidepresiva nejsou návyková a některé se mohou užívat i během těhotenství nebo kojení.
Psychologické poradenství - psychoterapie
Psychologické poradenství a pomoc vám pomůže porozumět, co přispělo, resp. co zapříčinilo poporodní depresi a jak přijmout a přizpůsobit se roli matky. Při jakémkoliv stupni deprese, zejména dlouhotrvající, je velmi důležité, abyste zjistily všechny faktory, které k ní vedly (např. nerealistická očekávání o mateřství, rigidní myšlení, zneužívání v dětství ,...), abyste zabránily vzniku deprese při příštím těhotenství. Také je velmi důležité, abyste se naučily strategie, jak efektivně zvládnout své problémy.
Úprava životního stylu
I když se zdá být obtížné dělat změny ve vašem každodenním životě, i malé úpravy Vám mohou pomoci. Odpočinout si, když dítě spí (místo úklidu), v klidu se naobědvat, ráno se osprchovat, to vše vám pomůže vrátit se do normálu, i když se na to necítíte. Jděte na krátkou procházku - ať už s dítětem v kočárku nebo sama. Dopřejte si čas jen pro sebe. Pro vaše zdraví je důležitá vaše strava - aby obsahovala málo nasycených tuků, rafinovaného cukru a kofeinu, zato hodně ovoce, zeleniny a vlákniny. Každý příjem alkoholu a volně prodejných léků může ovlivnit váš stav. Dalším efektivním způsobem léčby deprese je cvičení, relaxace a meditace. Každodenní cvičení zvýší hladinu pozitivních neurotransmiterů a uvolnění endorfinu, který podpoří vaši dobrou náladu.
Staňte se takovou matkou, jakou chcete být
Mnohé činnosti, které matka postižená poporodní depresí dělá, jsou stejné pro všechny matky - krmení dítěte, tišení, uspávání. Část uzdravení zahrnuje zvýšení vašeho sebevědomí, co se týče péče o dítě - potvrzení, že to děláte dobře a správně. Že jste schopná a dobrá máma. Mnohým matkám pomáhá, pokud nadále kojí nebo spí s dítětem v posteli. Kontakt pokožky na pokožku (skin-to-skin) pozitivně ovlivňuje vztah k dítěti. Spaní s dítětem se však nedoporučuje, pokud matka bere léky, po kterých hluboce usne. Nikdy neusnete s dítětem na židli nebo na gauči!
Podpora
Nejdůležitějšími faktory v uzdravení je podpora a trpělivost vašich nejbližších. Všechny ženy s depresí potřebují emoční podporu rodiny a přátel. Uzavření se do sebe vypadá jednodušší, ale právě izolace zhoršuje vaše pocity. Patřit do podpůrné skupiny kojících matek, chodit do mateřského centra, poznat matky, které přežily poporodní depresi, to vše vám může pomoci.
Do budoucna
Pokud plánujete další těhotenství, konzultujte ho se svým lékařem, protože je tu riziko, že se deprese vrátí. Většina lékařů doporučuje ženám, aby vysadily léky minimálně rok před dalším otěhotněním.
Na závěr:
- pravidelně si s někým povídejte o svých pocitech,
- řekněte o svých pocitech lékaři,
- požádejte a akceptujte praktickou pomoc od partnera a rodiny,
- vyhledejte podporu v rámci rodiny, přátel, laktační poradkyně
- vyhledejte si kvalitní informace o depresi a její léčbě na internetu, na letácích ve zdravotnických zařízeních, na lince důvěry
- pravidelně si alespoň na chvíli odpočiňte od rodičovské role,
- vymezte si čas na sebe a dělejte něco, co vám přináší radost,
- potkávejte se s ostatními maminkami,
- cvičte! (cvičení 3x týdně, které zvýší váš tep na 30 minut má podobný účinek na mozek jako užívání nízkých dávek antidepresiv),
- nezapomínejte na zdravou životosprávu; Vynechejte kofein a snižte příjem cukru,
- v případě potřeby zvažte léčbu v nemocnici.